Gość: tece
2007-04-23 00:00
długość linii freonowej
Proszę o podanie ewentualnych negatywnych skutków wydłużenia lini freonowych między jednostkami splitów o ok. 10-15%(ze względów estetycznych, żeby nie szpecić elewacji ściany frontowej). Będą to jednostki o mocach chłodniczych od 2 do 4kW, z pompami ciepła. Jakiej firmy jeszcze nie wiadomo, choć są wskazania w projekcie na LG i Fujitsu, to nie możemy tego narzucić wykonawcy, który do tego zadania będzie angażował podwykonawcę.
Dlaczego Fujitsu podaje maks. długość 20 i obok w nawiasie 15 mb, przy różnicy poziomów 15 m?
Proszę o rzeczowe wypowiedzi. Jestem autorem poprzedniego postu na ten temat (Byłem zalogowany jako tece a wyszło jako gość). Niestety jak to na tym forum bywa, w polemice dykutantów temat się ulotnił a pojawiły się jakieś obsesje.
Dlatego podaję tu zbędne dla tematu szczegóły.
Pozdrawiwam.
Gość: Fachman
2007-04-23 00:00
Re:długość linii freonowej
Długosc lini freonowej wg Fujitsu wylicza sie wedlug wzoru:
L+0,9*k
Gdzie:
L=dlugosc odcinkow prostych rurociagow
k=ilosc kolan
Oczywiscie uzyskujemy wartosc przyblizona. Wspolczynnik 0,9 na kazde kolano to takie uproszczenie oporow przeplywu.
Przekroczenie dlugosci rurociagu spowoduje odparowywanie czynnika na rurociagu przed parownikiem co zmniejszy "moc" parownika.
Doswiadczenie pokazuje jednak ze czesto przekraczana jest zalecana dlugosc i jakos to chodzi.
Przy dluzszej instalacji czasami warto dac multi splita (ktore przewaznie maja dluzsze linie) lub wybrac jednostke na inwertrze o wiekszej mocy - zwiekszy sie dlugosc rurociagu (w zwiazku ze zwiekszeniem mocy) a inwerter i tak dostosuje swoja wydajnosc do zapotrzebowania.
Mysle ze lepiej zaplacic jakies 30-40% wiecej za urzadzenie ale miec pewnosc ze da rade niz kombinowac na chybil trafil.
I tak przy tak dlugiej instalacji porownujac koszty przewymiarowanego urzadzenia i koszt dlugiej instalacji wraz z robocizna to bedzie jakies 10-20% calego zlecenia.
Gość: tece
2007-04-23 00:00
Re:długość linii freonowej
Dzięki serdeczne.
Jestem prawie laikiem, więc jeszcze żeby się upewnić.
Zrozumiałem, że każde kolano ma taki skutek, jak wydłużenie linii o 0.9 mb. Ze względu na średnicę rurek będą to łuki, więc wzrost oporów będzie mniejszy.
Pozdrawiam.
Gość: Fachman
2007-04-23 00:00
Re:długość linii freonowej
Kolanka = łuki. Robione na kolanie, gietarce, sprezynie - nie stanowi. Ja bardziej traktuje te informacje jako wskazowki. Trzeba tylko pamietac ze kazdy luk to dodatkowe opory.