Gość: Magda
2008-12-12 00:00
cielo technologiczne
Witam,
który mam wykonać na zajęcia dostałam informacje dotyczące tego, ze dla instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku o dość wysokim komforcie nie mam możliwości wykorzystania ciepła technologicznego. Nie mam również możliwości postawienia żadnego urządzenia na dachu. Czy kotś ma jakiś pomysł na rozwiązanie instalacji??
Gość: Piotr
2008-12-12 00:00
Re:cielo technologiczne
Witam
Nagrzewnice mogą być również elektryczne (nieekonomiczne, zwłaszcza przy dużych ilościach powietrza) lub gazowe (nagrzewnice w centralach wentylacyjnych z palnikami gazowymi - ciężko regulowalne, trudno utrzymać właściwą temp. nawiewu).
A dlaczego nie ma dostępu do ciepła technologicznego. Czy nie można jakiegoś pomieszczenia przeznaczyć na kotłownię i tworzyć tam czynnik grzewczy? Było by to zdecydowanie najbardziej optymalne.
Jeżeli nie można ustawiać urządzeń na dachu, to trzeba wytypować jedno z pomieszczeń jako wentylatorowenię lub przy mniejszych urządzeniach można je upychać np. w sufitach podwieszonych.
Oczywiście do atmosfery musimy się wydostać montując czerpnie i wyrzutnie (dachowe lub ścienne). Warunki gdzie można montować czerpnie i wyrzutnie zawarte są w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Czyli generalnie: nieustawianie urządzeń na dachu nie jest problemem. Natomiast brak ciepła technologicznego problemem jest i należy poszukać możliwości uzyskania dostępu do c.t. lub stworzenie własnej kotłowni. Oczywiście wszystko zalezy od tego i jakich ilościach powietrza mówimy.
Gość: dd
2008-12-14 00:00
Re:cielo technologiczne
vrf
Gość: Magda
2008-12-14 00:00
Re:cieplo technologiczne
No właśnie i tu zaczynają się schody- wyliczone zyski ciepła dla pomieszczeń,w których mam zapewnić klimatyzację wyszło mi w granicach 230-380 W, a ilości powietrza jakie doprowadzam są na poziomie 100m3/h w pomieszczeniu ponieważ doprowadzam ilośc higieniczną na 2 osoby. Zastanawiałam sie bardzo poważnie nad vrfem tylko, że nie widze jednostek wewnętrznych, które będa aż tak małe (tzn najmiejsze znalezione przeze mnie są w granicach 2.15W mocy chłodniczej-a mi potrzeba mniej..). Wydaje mi się trochę bez sensu aż tak przewymiarowywać te jednostki-niepotrzebne koszty.
Pomysł mój inny na pokrycie zysków/strat wentylacją też jest niekoniecznie dobry ponieważ tylko w nielicznych pomieszczeniach mam zapewniać klimatyzację.
Szczerze mówiąc nie wiem co z tym zrobić...
Gość: gustafek
2008-12-18 00:00
Re:cielo technologiczne
A jakie to pomieszczenie. 2 osoby bez okien, oświetlenia komputerów?
300W to zyski z jednego komputera?