Gość: czato
2011-06-22 10:10
centrala wentylacyjna
witam otoz jestem w trakcie budowy sali która jest 3,5 m wysoka i gdzie bedzie przebywac okolo 90 osob. Zgodnie z projektem centrala naw-wyw z rekuperacja jest o wydajnosci 1600m3. w trakcie wybierania firmy ktora mi wykona instalacje tylko jedna firma zwrocila uwage ze centrala ma za mala wydajnosc pozostali zrobilby tak jak jest wprojekcie. i otomoja prosba.
1czy centrala faktycznie jest za mala?
2 czy zamiast montowania dodatkowej klimatyzacji moge zastosowac centrale wentylacyjna z funkcja chlodzenia?
3 czy firmy ktore zajmuja sie montazem maja jakies pojecie czy tylko podchodza do sprawy aby wykonac tak jak jest w projekcie ,i skasowac i zapomniec a wrazie problemow " no przeciez ma pan tak jak w projekcie" ? zero uwag od siebie co do projektu...
Boje sie ze wydam pieniadze a wentylacja nie bedzie wyrabiac....
p.s. na co zwrocic jeszcze uwage
dziekuje i pozdrawiam
Gość: Gość
2011-06-22 13:14
Re: centrala wentylacyjna
Centrala jest rzeczywiście za mała na 90 osób
Wymogi higieniczne 20m3/h minimum daje 1800m3/h
Warto dać więcej powietrza np 30m3/h polepszy to komfort pracujących
Gość: profil
2011-06-22 15:12
Re: centrala wentylacyjna
wymóg 20 m3/h/os można zastosować tylko i wyłącznie wtedy kiedy nie ma klimatyzacji w pomieszczeniu, jeśli pomieszczenie jest klimatyzowane to musisz przyjąć do obliczeń 30 m3/h/os.

proponuję pociągnąć projektanta do odpowiedzialności - niech za swoje dopłaca do swoich baboli - to ewidentne.

A rada dla inwestora - jeśli zastosujesz dochładzanie powietrza w centrali to nie jest to samo co klimatyzacja- ilościami powietrza jakie stosuje się do wentylacji nie schłodzisz pomieszczenia w którym przebywa 90 osób, potrzebujesz około 12 kW chłodu na same zyski od ludzi - jeśli do tego dodasz straty/zyski budowlane i od powietrza to wyjdzie znacznie powyżej - powietrze do przeniesienia tej mocy przy wydatku 2700 musi mieć temperaturę około 0stC- niedopuszczalny parametr- obniżenie już do temperatury +16 jest ryzykowne ze względu na pkt rosy i nawiew o różnicy poniżej 5 stC od temp pomieszczenia
Gość: InterProjekt
2011-06-28 00:19
Re: centrala wentylacyjna
Co do odszkodowania od projektanta to ciekawa sprawa to ewentualne odszkodowanie płaci się z jego OC poza tym to nie jest tak że na zewnątrz jest 33 stopnie a w pomieszczeniu 20, kto zna przepisy ten wie jaka jest dopuszczalna różnica i w jakich warunkach trzeba stosować klimatyzacje, chyba że masz to w umowie. Ale wracając do tematu skoro nie zastrzeżenia co do ilości powietrza to proponuje też zlecić sprawdzenie całego projektu pod kątem rozmieszczenia nawiewów itp. bo układ nie będzie pracował prawidłowo nawet przy centrali 3000 m3/h jak reszta elementów będzie dobrana nieprawidłowo.
Gość: Milo
2013-10-17 16:10
Re: centrala wentylacyjna
Szanowni Państwo. Niestety gremialnie nie macie racji. Nie można "tępo" podchodzić do wytycznych określonych w Wytycznych Technicznych lub Prawie Budowlanym. To wcale nie jest tak że skuteczna wentylacja to 20m3/hos czy 30 czy też 50. Tak naprawdę liczy się dobra organizacja powietrza w pomieszczeniu i skuteczna wymiana nieświeżego powietrza w zależności od potrzeb pomieszczenia.
Gdybyście Państwo dogłębnie studiowali wentylację na politechnice to wiedzielibyście jak złożony jest proces doboru parametrów wentylacji. Choć oczywiście można to robić współczynnikowo. Dla biur to się zgadza.
Przykład hala produkcyjna 1000m3 i 5 osób pracujących jako obsługa. Czy mozna przyjąć 30 albo 50m3/hos. Absolutnie nie.
Mam dużą praktykę przy projektowaniu i wykonastwie wentylacji mechanicznej i wiem jak bartdzo zaniedbana jest to dziedzina w naszym kraju.
Zgodzę się z jednym to projektant ponosi odpowiedzialność za projekt. Powinien go zrobić rzetelnie i zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, ale to wcale nie znaczy musi stosować współczynników podanych w W.T. lub P.B.