Gość: piotr5005
2005-08-31 00:00
bilansowanie energetyczne
Na wstępie istotna informacja - jestem laikiem, a cała moja wiedza pochodzi z obserwacji.
Problem: instalacja chłodnicza -6 sprężarek, system automatyki, skraplacze, odbiorniki (układ to kilka komór i mebli chłodniczych do przechowywania lub ekspozycji art. spożywczych).Czynnik r 404a.
Jak to cholerstwo zbilansować?
Jak określić moc chłodniczą sprężarki?
Jak określić moc chłodniczą odbiornika (witryna lub komora chłodnicza)?
Gość: Jarek
2005-08-31 00:00
Re:bilansowanie energetyczne
Rozwiązanie tego problemu za pomocą forum to jedno z najgorszych rozwiązań tego problemu.
Powodów jest tak dużo, że nawet nie podejmuję się określić podstawowych.
Po prostu trzeba to zlecić fachowcowi (najlepiej nie jakiemuś domorosłemu tylko komuś z doświadczeniem)
Pozdrawiam
Gość: Piotr5005
2005-09-01 00:00
Re:bilansowanie energetyczne
Rozumiem złożoność tematyki i tego, konkretnego problemu. Nie mniej, moje doświadczenie , ogólnie ujmując - techniczne, pozwala mi na wysunięcie twierdzenia, że każdy problem, da się w pewnym zakresie uprościć. Wiem, że nie będę w stanie zrozumieć wszystkich aspektów, z racji braku wiedzy, dlatego szukam schematu, który pozwoliłby na określenie "w dużym przybliżeniu" , interesujących mnie wartości.
Dziękuję za wypowiedź.
Gość: pan
2005-09-01 00:00
Re:bilansowanie energetyczne
wg mnie jeśli chodzi o moc chłodniczą odbiornika tj. mebla chłodniczego - to podaje ją Producent (w zalezności od docelowej temp. przechowywania produktu i przede wszystkim jego ilości); co do komór- troche gorzej bo bilans lub jego sprawdzenie trzeba wykonać rowniez w oparciu o przewidywaną ilość towaru (no i oczywiści co to by było), czas magazynowania i temperature wejściowe tych produktów, straty chłodu przez przenikanie itd. Piszesz o 6 sprężarkach - tzn. masz tam jakiegoś power-packa? czy jest on jedynym "napędem" dla układów chłodniczych, o których piszesz? czy meble są "dodatnie" czy "ujemne"? troche wieciej info.
jesli chodzi o wydajność sprężarek to nic prostszego jak spojrzeć na tabliczki znamionowe - chyba, że jest to wynalazek no name? tam być powienien chociaz typ i producent, i wtedy znając zakładane odparowanie i skraplanie czynnika można dojść do wydajności chłodniczej.
Gość: Piotr5005
2005-09-02 00:00
Re:bilansowanie energetyczne
Dziękuję za podjęcie tematu. Postaram się, w miare możliwości, odpowiedzieć.
wg mnie jeśli chodzi o moc chłodniczą odbiornika tj. mebla chłodniczego - to podaje ją Producent (w zalezności od docelowej temp. przechowywania produktu i przede wszystkim jego ilości)- są to meble o temperaturze nawiewu (-)19do20.Wysokość zatowarowania jest zgodna z wskazaniem producenta (LINDE), czyli max. do dolnej krawędzi kratek nawiewu zimnego powietrza. Jednym słowem- typowa minusówka. Identycznie ma się sprawa z komorami- jest to jeden układ TK.
; co do komór- troche gorzej bo bilans lub jego sprawdzenie trzeba wykonać rowniez w oparciu o przewidywaną ilość towaru (no i oczywiści co to by było)- tu moge mieć problem, ponieważ nie znam stosunku obj.komory do ilości towaru. A praktyki wiem, że komory towarowane są zamrożonymi art. A wysokość składowania, to ok.1,5m wysokości towaru na całej powierzchni (wymiar komory wys=2500, szer= 3000-4000, dł=6000 w przybliżeniu ponieważ w praktyce, wymiary każda grupa towarowa ma swoje pom magazynowe z właściwym dla kubatury parownikiem.
, czas magazynowania i temperature wejściowe tych produktów,
t= do48h To=(-)15-18
straty chłodu przez przenikanie itd.- pomijalne
Piszesz o 6 sprężarkach - tzn. masz tam jakiegoś power-packa? czy jest on jedynym napędem dla układów chłodniczych, o których piszesz?- zestaw sprężarkowy ze sterowaniem automatycznym jest jedynym napędem układu TK
jesli chodzi o wydajność sprężarek to nic prostszego jak spojrzeć na tabliczki znamionowe - chyba, że jest to wynalazek no name? tam być powienien chociaz typ i producent,- tabliczki znamionowe dostały kiedyś "nóg". Ale myślę, że z tym sobie poradzę.
i wtedy znając zakładane odparowanie i skraplanie czynnika można dojść do wydajności chłodniczej- tu prosiłbym o przybliżenie kwestii.
Jeszcze raz dziękuję
Gość: pan
2005-09-05 00:00
Re:bilansowanie energetyczne
witam! jeśli chodzi o wydajność spreżarek to gdybyś znał typ to z katalogu lub informacji od producenta/dystrubutora urządzeń jesteś w stanie okreslić ich moc. Jeśli meble chł. nawiewają jak piszesz -19 -20^C to odparowanie może być na poziomie -25^C, przy założeniu temp. otoczenia skraplacza na poziomie np. +28/+30/+32^C jesteś w stanie z tabel katalogowych znależć moc chłodniczą; jeszcze inny sposób też niestety wymagający tabliczek znamionowych - znasz strumień obj. przetłaczanego czynnika chł., znasz czynnik chł., znasz odparowanie czynnika i wtedy posłóż się wykresem lgp-h dla tego czynnika (odczyt entalpii na krzywych granicznych+przegrzanie). W przypadku gdy do komór wchodzi zmrożony towar, i jak piszesz straty przenikania są pomijalne wtedy komory pracują tylko na utrzymanie temperatury towaru, straty związane z wentylacją w czasie załadunku/rozładunku i inne straty (oświetlenie, praca ludzi itp) w tym przypadku odparowanie może być wyższe np. -20^C więć przy power-packu będziesz miał dla komór pewnie jakieś dodatkowe zawory ciśnieniowe.
Firma Linde na pewno Ci pomoże przy znalezieniu mocy chł. swoich mebli - ale też na pewno na meblach coć będzie.
Kwestia mocy chł. sprężarek, mebli i komór to jedno - ale jest też kwestia skraplacza/skraplaczy - bo jesli ktoś umoczył dobór to kicha, tzn jesli chcesz poznać moc chłodniczą zamontowanych sprężarek i porównać ją z zapotrzebowaniem na moc chł.(np dla sprawdzenia firmy montażowej lub projektanta) to w pierwszej kolejności musisz sprawdzić wielkość skraplacza(skraplaczy), ustawienia presostatów, ilość czynnika i ojeju w ukł, kolejne kroki to sprawdzenie dobranej armatury...
Rozpisałem się trochę a w sumie nie wiem czy w dobrym kierunku brnę - podpowiec po co Ci ten bilans to może inaczej spojrzę na Twój problem. Pozdrawiam