Gość: Karol
2010-08-26 08:11
Wytyczne dla projektowania wentylacji i klimatyzacji marketu
Witam. Mam prośbę do użytkowników forum w sprawie wytycznych projektowych dla wentylacji i klimatyzacji marketu/centrum hadlowego. Nie mogę nigdzie znaleźć takich wskaźników, jak ilość watów na metr kwadrat, czy krotność wymian. Jedyne co znalazłem, że dla sklepu przyjmuje się 5-10 wymian na godzinę. Jeśli ktoś mógłby się podzielić wiedzą/materiałami nt powyższego, bardzo proszę o pomoc.
Gość: PM Projekt
2010-08-26 08:29
Re: Wytyczne dla projektowania wentylacji i klimatyzacji marketu
Każdy Market posiada podręcznik najemcy odnośnie wytycznych i wymagań projektowych. taka księga jest podstawowym źródłem informacji. Jesli jej niema to nalezy indywidualnie policzyć straty ciepła zyski ilosci osób, określić strefy chłodne i gorące i na tej podstawje zaprojektować typowe rozwiazania dla marketu.
Gość: ADAM
2010-08-26 13:31
Re: Wytyczne dla projektowania wentylacji i klimatyzacji marketu
Nie widziałem jeszcze marketu, który ma 10 wymian powietrza? Jak mają 2 wymiany to maks. Skąd masz takie wytyczne, że w marketach masz 5-10 wymian???

Ilość wymian liczysz z wymagań higienicznych 30 m3/h dla każdej przebywającej osoby, a 50 m3/h jeśli jest dozwolone palenie.

Liczbę osób można przyjąć z 75 z przepisów pożarowych § 236 pomieszczeń handlowo-usługowych - 4 m2/osobę, , lub wytycznych inwestora.

W poradniku venture masz 10-12 m3/hm2

Poszukaj w przepisach BHP może jest tam coś więcej
Gość: Yarpenz
2010-09-03 15:38
Re: Wytyczne dla projektowania wentylacji i klimatyzacji marketu
A ja powiem ze swojego doświadczenia, że tak jak proponuje mój przedmówca czyli 4m2/1os projektuje się pasaże handlowe w centrach/galeriach handlowych. Natomiast takie sklepy jak Tesco, Real itp. zawsze robię z krotności i do obliczeń zakładam 6 wymian na godzinę. Nie bawię się w liczenie żadnych zysków/strat ciepła, zrobiłem już kilka takich "blaszaków", wszystko działa jak ta lala. Mam też na koncie dwie duże galerie, robione wg. założenia 4m2/os i też wszystko śmiga jak należy. Owszem, mógłbym się wysilić i liczyć to wszystko, stracić sporo godzin na wyliczanki, które i tak sprowadziłyby mnie w to samo miejsce. A tak, obliczenia, dobór centrali i wielkości nagrzewnic/chłodnic zajmuje mi godzinkę i po sprawie.
Gość: Rekuperatory24.pl .
2010-09-06 14:02
Re: Wytyczne dla projektowania wentylacji i klimatyzacji marketu
Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy,która zajmuje się montażem systemów wentylacyjnych,mówię tu o naszej firmie Rekuperatory24.pl