Gość: Marek
2006-01-28 00:00
Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
Witam, śledzę to forum ale nie znalazłem gotowej odpowiedzi. Proszę wiec o pomoc.
Chciałbym wymienic istniejącego splita(jakis chiński no-name)na nowego.
1. Ma być z inverterem - nie chodzi mi o oszczędności energii tylko o zredukowanie wysokich różnic temperatury w pomieszczeniu podczas załączania/wyłączania sprężarki.
2. Pompa ciepła działająca do -15 C (centralne ma zbyt dużą bezwładność - czesto reguluję temp. otwarciem okna ponieważ jest szybciej)
3. Tu mam najwiekszy problem : chciałbym żeby jednostka wewnętrzna ogrzewała/chłodziła świeże powietrze dostarczane z zewnątrz. Mam zainstalowany wyciąg mechaniczny z wentylatorem 500m3/h ale pracuje na 1/10 czyli przepływ ciągły ok 50 m3/h. Urządzenie powinno mieć możliwość czerpania powietrza z zewnątrz w ilości min. 50m/h podczas normalnej pracy. (Widziałem klimatyzacje z funkcją wymiany powietrza w pomieszczeniu, ale działającą zaniennie z chłodzeniem/grzaniem - nie o to mi chodzi).
Ewentualnie myślałem o montażu kratki nawiewnej w pobliżu wlotu powietrza jedn. wewnętrznej ale taki wlot musiałby być zlokalizowany w górnej jego części a nie np na całej płaszczyźnie przedniego panelu.
Pomieszczenie ma ok 25 m2 i przebywają w nim na stałe 3 osoby. Czy przepływ powietrza 50m3/h nie jest za mały ?
Dobór mocy urządzenia zostawiam na drugi plan.
Biorę pod uwage Daikin, fujitsu, hitachi (coś przeoczyłem?)
Licze na rzetelne odpowiedzi specjalistów i z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
Gość: ion
2006-01-30 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
układ który zabezpieczyłby wszystko (inwerter + zaciąg powietrza) to jakaś niewielka kaseta w tym wypadku poszukiwania głównie w ofercie daikina - ważne aby zwrócic uwage instalatorowi o potrzebie pracy do -15 - konieczna niewielka ingerencja w fabryczne zabezpieczenie automatyki.
Jakkolwiek kasety do tanich nie należą i pytanie jakie są mozliwosci montażowe. Jeśli w zakresie urzadzeń naściennych to proponowałbym fujitsu najlepiej 9 w wersji arctic /pod koniec roku były niedrogie może komuś coś jeszcze zostało na stanie. Układ fabrycznie pracuje do ok -23 a z problemem wentylacji na takich wydatkach spokojnie powinien poradzić sobie istniejacy wyciąg + zaciąg naturalny np przez wywietrzniki w oknach /lub jakieś aereco itp/
Gość: Marek
2006-01-30 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
Możliwości montazowe ograniczają mnie do jednostki naściennej.
Rozumiem, że wydatek 50 m/h zaspokoi zwykła kratka nawiewna w pobliżu jedn. wewn. - odpada zatem split z wbudowana funkcją zaczerpu powietrza - rozszerzy mi to mozliwość wyboru (nistety nie ułatwi).
Dlaczego "ważne aby zwrócic uwage instalatorowi o potrzebie pracy do -15 - konieczna niewielka ingerencja w fabryczne zabezpieczenie automatyki"
Skoro w katalogu stoi -15 to dlaczego trzeba ingerować w zabezpieczenia ?
Fujitsu 9 znalazłem takie: ASY 9L i ASY 9LB . Czym się rónią oprócz obudowy i pilota ?
Czy w tej klasie splitów różnica między markami jest tylko w nazwie czy rzeczywiście ma jakieś znaczenie ?
Gość: Marek
2006-01-30 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
Czy mogę gdzieś w sieci obejżeć instrukcje obsługi splitów Daikina ? Jak np. Fujitsu tu: ftp.fujitsu.pl ?
Gość: ion
2006-01-31 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
faktycznie z tym mostkiem w automatyce to mój błąd dotyczy to tylko pracy na chłodzeniu dla pomieszczeń technicznych (w trybie grzania nie ma znaczenia)
Podpowiem tylko, że w zakresie wyboru marki osobiscie kierowałbym się dostępnością kompetentnego serwisu technicznego w danym miejscu (a w tym temacie niestety niektóre firmy mają spore zaniedbania). Generalnie urządzenia klasy inwerter ok 2 -3 kW z tej półki cenowej są zbliżone jakościowo.
Model 9LB to ten własciwy a dokładnie myślałem o modelu ASY9LSB ARCTIC /taka wersja skandynawska była przez chwilkę/(9L - to j. wewnętrzna do multiinwertera)
Gość: Marek
2006-02-03 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
Dzięki za odpowiedź - wiedziałem, że nie będzie łatwo.
Nie dość, że problem z wyborem urządzenia (oferta rynku dość duża) to jeszcze czeka mnie rekonesans po firmach, które mi to zamontują.
Jest coś szczególnego, na co powinienem zwrócić uwagę ?
Gość: Michał.T
2006-02-10 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
moim zdaniem marką dającą pełną gwarancje poprawnosci działania i konfortu klimatcznego jest Daikin.Osobiscie montowałem taki zestaw z czerpnią świeżego powietrza i nalezy zwrócić uwagę na kanał elastyczny swieżego powietrza aby był izolowany by nie wykraplała się woda i trzeba koniecznie dac filtr powietrza na went.
pytania i informacje tel.508198501 ERGOKLIMA-POZNAŃ
Gość: Marek
2006-02-10 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
"Osobiscie montowałem taki zestaw z czerpnią świeżego powietrza"
Czy to był split naścienny ? Jeżeli tak, to jaki model ?
W katalogach Daikina nie znalezłem możliwości fabrycznego podłączenia kanału ze świeżym powietrzem (w jednostkach naściennych)
Chyba, że istnieje możliwość ingerencji w urządzenie i połączenie takiej czerpni do wewnętrznego obiegu powietrza. Jaką wydajność ma taka czerpnia ?
"marką dającą pełną gwarancje poprawnosci działania i konfortu klimatcznego jest Daikin"
Dlaczego gwarancja poprawności działania i komfortu klimatycznego Daikina jest pełniejsza od tej, którą dają inni producenci ?
Nie wybrałem jeszcze producenta, nie mam mawet jeszcze swojego typu, wciąż przeglądam katalogi, instrukcje, opinie użytkowników i wniosek który mi się nasuwa potwierdza słowa iona, że generalnie urządzenia klasy inwerter ok 2 -3 kW z tej półki cenowej są zbliżone jakościowo.
Mam więc wybrać urządzenie z ładnym logo ? Czy istnieją konkretne przesłanki mogące nakłonić mnie do Daikina ?
Nie szukam marki lecz konkretnego urządzenia do konkretnego zastosowania.
Gość: ion
2006-02-13 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
trudno cos doradzać w zakresie wykonawstwa. Sądzę, że wstępne rozpoznanie firm instalacyjnych na terenie juz miało miejsce. Generalnie inwertery w intalacji sa dość "idiotoodporne" i w zasadzie każda firma, która w tym fachu działa jest w stanie prawidłowo układ zamontować. Oczywiście dobrze by było gdyby to nie był ich pierwszy inwerter w życiu. Pozostaja oczywiście względy finansowe i estetyczne instalacji. Można ew. dostać namiar na firmę wykonawczą danej marki od głownego przedstawiciela danej marki na danym terenie, to daje jakieś gwarancje jakości wykonania (choć niestety nie zawsze).
Zwykle gwarancja producenta określa konieczność stosowania przegladów okresowych /płatnych/ warto zatem dowiedzieć się jak w danej firmie kalkulowany jest ten koszt (im bliżej tym teoretycznie powinno być taniej). Oczywiście wiarygodność firmy to odrębny temat.
Gość: ik
2006-02-13 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
Hitachi Air Exchanger wymienia powietrze (dostarcza świeże i usuwa wewnętrzne), EER/COP > 4, 20dB, kosztuje niewiele, czujnik zanieczyszczenia powietrza, samoczyszczący nawiewnik ogrzewanie do -15...
Gość: Marek
2006-02-13 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
Hitachi Air Exchanger wymienia powietrze ale w ilości 12 m/h wywiew lub 4 m/h nawiew. To trochę za mało. W instrukcji min. poziom dźwięku to 23dB.
Gość: Marek
2006-02-13 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
Mam jeszcze pytanie odnośnie zakresu mocy inwertera. Producenci podają zakres np. 1,3 - 3,0 0,9 - 3,1 lub 0,5 - 3,7 kW.
Czy dobrze rozumiem, że przy małej różnicy temperatury rzeczywistej/nastawionej komfort przy urządzeniu dysponującym mniejszą mocą będzie wyższy (nie będzie częstych włączeń-wyłączeń sprężarki tylko bardziej płynna praca) ?
Gość: ion
2006-02-14 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
przy okreslonej marce to oczywiście tak. Ale należy pamiętać, że regulacja mocy urządzenia poprzez zmianę częstotliwości pracy spręzarki to tylko jeden z elementów regulacyjnych urządzenia. innym równie ważnym jest regulacja pracy wentylatora parownika (teoretycznie im więcej predkości pracy tym lepszy komfort można uzyskać) z tego co wiem to bywają silniki stałoprądowe dające szeroki zakres regulacji prędkości. Ale tak czy inaczej całością steruje automatyka, która źle dobrana, lub posiadająca jakiś błąd /niedopatrzenie programowe/ potrafi załatwić najlepiej zaprojektowany układ. Ale to już trudne tematy i dlatego warto poruszać się w produktach uznanych marek z racji dużego prawdopodobieństwa nie robienia takich "szkolnych" błedów
Gość: ik
2006-02-14 00:00
Re:Wymiana klimatyzacji - wybór urządzenia
a może Hitachi Econo fresh na inverterze, od 5 do 100% powietrza zewnętrznego z ogólnego wydatku nawiewnika, a air exchanger w oryginlnym hitachi katalogu ma 20dB...