Gość: Sebastian P.
2010-11-26 15:30
Wyciąg spalin z lasera CO2 i podciśnienie w pomieszczeniu.
Witam wszystkich,

Kupiłem laser CO2 do cięcia i grawerowania w różnych materiałach. Jest on połączony z wyciągiem który ma 600W i wyciąga 600m3/h (jest bardzo silny) do przewodu kominowego.
Laser stoi w małym garażu 16m2 ( ok. 48m3) i podczas pracy wyciągu w ciągu 10 minut nie mam ciepłego powietrza i powstaje tzw. podciśnienie i wszelkimi możliwymi otworami do garażu napływa nowe powietrze, ale z zewnątrz czyli zimne. Zbliża się zima a podczas pracy wyciągu nie dosyć że jest zimno to jeszcze jest przeciąg.
Nie wiem jak rozwiązać tą sytuację zwłaszcza że do dobrej pracy urządzenia muszę utrzymać 20 stopni ciepła. Przy obecnych warunkach praca staje się wprost nie możliwa. Zaznaczam że podczas pracy laseraa wydziela się nieco pyłu i dym więc musi on być zassany do komina.
Farelki itp które pobierają 5kW odpadają. Proszę o pomoc.
Gość: NAAR Technik
2010-11-26 18:50
Re: Wyciąg spalin z lasera CO2 i podciśnienie w pomieszczeniu.
Szanowny Panie
Z podanych przez Pana Informacji wynika iż wydajność zakupionego urządzenia z odciągiem jest stosunkowo duża w stosunku do pomieszczenia w którym zainstalowano odciąg. Informuję Pana, iż jesteśmy w stanie zaoferować panu rozwiązanie dofinitywnie rozwiązujące problem utraty zysków ciepła z hali z zachowaniem odpowiednich parametrów pracy zakupionego przez Pana urządzenia. Proszę o zapoznanie się z ofertą firmy NAAR technik, którą reprezentuję. Skutecznym rozwiązaniem dla pana problemu, przy sprawnie działającej instalacji wentylacji garażu będzie zastosowanie filtra dymów i pyłów spawalniczych o wysookiej skuteczności filtracji pozwalającego na zawrót powietrza do hali. W celu uzyskania bliższej informacji proszę o kontakt z firmą NAAR Technik pod numerem +48 32 445 30 80. Pomożemy znaleźć najwłaściwsze rozwiązanie.
Z poważaniem
Rafał - NAAR Technik
Gość: sweeper
2010-11-26 23:23
Re: Wyciąg spalin z lasera CO2 i podciśnienie w pomieszczeniu.
WItam

Kolega piętro wyżej trochę za szybko się deklaruje z tym powrotem powietrza do hali, gdyż najpierw trzeba znać kilka parametrów:
1) Zużycie CO2 - jeśli jest duże to chyba nie musze sugerować jak zmieni sie skład powietrza w hali...
2) Pisze Pan " różne materiały" - pytanie jakie różne? - przy obróbce niektórych materiałów powstają rakotwórcze gazy, więc z automatu trzeba to powietrze wywallić ( oczywiście można stosować filtry węglowe - ale koszty eksploatacyjne Pana "zjedzą")
no i na koniec chociaż orientacyjne wyznaczenie stężeń NDS-ów itp... długa bajka...
Podsumowując - trzeba sprawdzić co to za odciąg - czy? i jak? można zredukować jego wydajność ( chociaż mi wydaje się że tu już raczej nic nie urwiemy bo jest dość niska) - sprawdzić możliwość filtracji i powrotu, jeśli nie ma możliwości powrotu, to chociaż odzysk ciepła na wymienniku i lekkie dogrzanie nawiewu...
Tyle można powiedzieć ogólnie - szczegóły można będzie określić po bliższym zapoznaniu się z sytuacją.

Pozdrawiam
Mariusz
biuro@tecma.pl
www.tecma.pl
Gość: csw
2010-11-30 21:45
Re: Wyciąg spalin z lasera CO2 i podciśnienie w pomieszczeniu.
Chyba zostaje wymiennik i nagrzewnica elektryk lub woda.

Pozdrawiam

csw@csw.biz.pl