Gość: sterniczka
2011-09-20 22:53
Wspólna wentylacja WC-łazienka
Witam, mam do rozwiązania problem: mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, WC ma podłączenie do swojego kanału wentylacyjnego, łazienka obok WC nie ma własnego kanału - jest natomiast przebicie w ścianie do WC.

Poprzedni właściciel mieszkania wykonał wentylację łazienki łącząc plastikową rurą dziurę w ścianie łazienki z kanałem w WC + kratka wylotowa w połowie rury w WC + wentylator od strony łazienki. Efekt: totalne zagrzybienie łazienki. Wentylacja nie spełniała w ogóle swojej roli.

Przy remoncie zmieniliśmy układ, wywaliliśmy łącznik WC-łazienka i w tej chwili: WC ma swój kanał wentylacyjny (na nim kratka), a dziurę w ścianie między WC a łazienką zamknęliśmy od strony WC kratką, a od strony łazienki na razie jest otwarta, ale planujemy wentylator. Przyszedł kominiarz i stwierdził, że jest to niezgodne z przepisami i musimy koniecznie zrobić łącznik WC/łazienka. Na nic się zdały argumenty, że efektem był grzyb w łazience i że przecież rok temu na przeglądzie mówił, że nasze rozwiązanie jest prawidłowe. Załamać się można.

Poradźcie, czy faktycznie są takie przepisy wymagające w naszym wypadku zrobienie łącznika? Czy jest to jakiś zapis w dokumentacji technicznej budynku, itd? Gdzie tego szukać?

pozdrawiam
Gość: Tomek
2011-09-21 18:54
Re: Wspólna wentylacja WC-łazienka
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
Gość: sterniczka
2011-09-21 20:34
Re: Wspólna wentylacja WC-łazienka
Dziękuję za odpowiedź. Zapoznałam się z Rozporządzeniem, ale niestety nie namierzyłam w nim konkretnej odpowiedzi na moje pytanie. Chyba pora pogrzebać w jakiś szczegółowych przepisach.
pozdrawiam
Gość: sterniczka
2011-09-22 10:25
Re: Wspólna wentylacja WC-łazienka
Witam ponownie, namierzyłam normę: PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania, która dotyczy interesujących mnie kwestii. No i wygląda na to, że niestety łącznik jest niezbędny :-( patrz pkt. 2.1.8 "Odpływ powietrza z kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory wywiewne, usytuowane w górnej części ściany i przyłączone do pionowych
przewodów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej zgodnie z 2.1.4."

Czyli jak rozumiem skoro nie mam pionu bezpośrednio w łazience (sic!) to powinnam mieć przyłączoną ją do pionu w WC? Dobrze interpretuję te zapisy? Co grozi za ich niedopatrzenie? Wizyta Powiatowego Inspektoratu Budowlanego?

pozdrawiam
Gość: gość
2012-08-09 10:10
Re: Wspólna wentylacja WC-łazienka