Gość: Sebastian D
2013-04-06 16:30
Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum i znalazłem się tutaj szukając fachowej porady w sprawie wilgoci, która pojawiła się w moim mieszkaniu w aktualnym sezonie zimowym. Poprzednie 2 zimy mieszkałem ja i wtedy zaobserwowałem jedynie łuszczenie się farby na jednej ze ścian zewnętrznych (bez żadnych ognisk pleśni), natomiast od sierpnia 2012 mieszkanie jest wynajmowane i błyskawicznie pojawił się grzyb i wilgoć.

Wygląda to tak:
Plan mieszkania:
http://www.tinypic.pl/2e6pbcfwybz3 />
Wilgoć
http://www.tinypic.pl/uhvk71864jey /> http://www.tinypic.pl/7smfg5wvksly /> http://www.tinypic.pl/5oz73ed1c019 /> http://www.tinypic.pl/0kplzoi84k3v). />
Mieszkanie znajduje się na I piętrze w około 100letniej kamienicy, gdzie zawilgoceniu uległa tylko 1 ściana szczytowa od strony pn-zach (wymiary ok 4,5x2,4m). Ściana jest wykonana z otynkowanej cegły (częściowo gładź) i ma grubość ok 60cm. Pomalowana jest farbą Dulux. W mieszkaniu są nowe okna i dwa poziome otwory wentylacyjne w ścianie pod sufitem - jeden w łazience i drugi w pomieszczeniu gospodarczym z piecem CO, który wychodzi na zewnątrz na ścianie, która uległa zawilgoceniu. Wyjście rury wentylacyjnej znajduje się na równi ze ścianą i dookoła widać plamę, dlatego podejrzewam, że skraplanie pary wodnej może to być jedną z przyczyn zawilgocenia (teoretycznie powietrze powinno tym otworem być wwiewane do mieszkania, ale zaobserwowana plama sugeruje, że może jest zakłócony obieg powietrza i wydostające się ciepłe powietrze skrapla się na ścianie). Poza tymi otworami nie ma żadnej innej wentylacji.

Jako, że jestem laikiem w temacie i jedyną wiedzę mam z Internetu, dlatego potrzebuję porady odnośnie przyczyn wilgoci i najlepszych sposobów jej usunięcia (mieszka tam rodzina z 2 dzieci zależy mi zarówno na tym, żeby mieszkanie nie niszczało, ale także na ich zdrowiu).

Proszę o opinię, czy:
1. przedłużenie wylotu rury wentylacyjnej z pomieszczenia z piecem ok 15cm od ściany pomoże w zapobiegnięciu zawilgacania ściany
2. rodzaj farby ma wpływ na oddychanie ścian (czy użyty Dulux nie pogarsza sytuacji)
3. montaż okapu i podłączenie go do wylotu w łazience będzie zgodne z prawem dotyczącym wentylacji mechanicznej (słyszałem, że nie można, tylko trzeba się podłączyć do kanałów wentylacyjnych, których w tak starym budynku chyba nie ma)
4. polecono mi montaż rekuperatora (konkretnie modelu Mitsubishi VL-100) w celu poprawienia obiegu powietrza w mieszkaniu - czy będzie to skuteczne rozwiązanie w przypadku mojego problemu, czy są może inne, lepsze rozwiązania (pan z lokalnej firmy zajmującej się wentylacjami, po rozmowie telefonicznej nawet nie chciał za opłatą przyjść i obejrzeć mieszkanie (miał blisko), tylko od razu powiedział, że montaż rekuperatora to jedyne słuszne rozwiązanie, które będzie kosztowało ok 2300zł z montażem)
5. zamierzam skuć i położyć tynk na całej grubości (może wystarczy tylko kilka cm?) w miejscach gdzie są ogniska grzyba i wilgoci - czy po skuciu powinienem zastosować jakiś preparat grzybobójczy (jaki?) i czy zanim położe nowy tynk, ściana powinna przeschnąć samoczynnie, czy zostać wysuszona mechanicznie

Z góry dziękuję za wszelkie pomocne opinie i porady.
Gość: Michał
2013-04-08 10:39
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Proponuję zwrócić się do dobrego biura projektowego / rzeczoznawcy, dostanie Pan ekspertyzę z proponowanymi wariantami usunięcia wilgoci w zależności od nakładów.
Gość: Sebastian D.
2013-04-08 14:34
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
No wlaśnie tego chciałbym uniknąć, bo pewnie cena jaką usłyszę powali mnie z nóg. Ostrzegano mnie, że jak zawołam specjalistów to (jako, że nie ukrywam, że jestem laikiem) wmówią mi on, że potrzebuje dużej naprawy i jakiegoś drogiego sprzętu (tak jak wspomniana historia z telefonem do lokalnej firmy wentylacyjnej, gdzie pan nawet nie chciał przyjść za opłatą i obejrzeć mieszkanie, tylko od razu powiedział, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest rekuperator za 2300zł z montażem).
Być może ktoś inny miał podobne problemy i pomogło po prostu skucie i położenie tynku, zastosowanie środka przeciw grzybom i poprawa wentylacji poprzez montaż np. nawiewników lub okapu.
Gość: Wojtek
2013-04-09 08:40
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Rozumiem, że chcesz zaoszczędzić ale powiedz mi dlaczego mam ci dawać darmowe lekcje. Lecisz do doktorka i lekką ręką podajesz 150zł za 15min konsultacji a jak przychodzi do inżyniera to ma być za "friko" lub wyceniasz moją prace za 5zł na godzine. Nie rozumiem tego podejścia. Pozdr.
Gość: Skąpiec
2013-04-09 10:18
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Właśnie, idziesz do adwokata i masz liczone za czas porady, w branży jest kiepsko bo ludzie dają porady za darmo. Sami sobie jesteśmy winni, że jesteśmy za dobrzy. Nie ma nic za darmo.
Gość: Michał
2013-04-09 12:50
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Żeby diagnoza była wykonana prawidłowo niestety będziesz musiał zainwestować trochę, i nie oszczędzać na diagnozie. Problem może dotyczyć tylko samego mieszkania i wentylacji w nim, bądź kamienicy lub jej części. Może być bardzo dużo przyczyn pojawiania się wilgoci. Na początek możesz rozszczelnić okno, lub zostawić częściowo uchylone na jakiś czas.
Gość: Sebastian D
2013-04-10 22:33
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Mam nieco inne podejście do tematu niż 2 przedmówców, ponieważ znam mnóstwo for, gdzie ludzie wzajemnie sobie pomagają za friko (w tym prawne i dotyczące zdrowia) i na pewno nie słyszałem, żeby przez internetowe porady adwokaci czy lekarze narzekali na brak klientów...

Swoją drogą, pierwsze kroki skierowałem do wsześniej wspomnianego specjalisty (chciałem mu zapłacić za poradę) i czy sądzicie, że odpowiednio podszedł do tematu?!

Tak czy inaczej mam prośbę - nie chcesz pomóc, to zachowaj swoje zgryźliwe uwagi dla siebie!

Co do tematu, to jestem już pewny, że muszę rozszczelnić mieszkanie, bo faktycznie jest zbyt szczelne - cieszyłem się z bardzo niskich kosztów ogrzewania w zimie, ale teraz dostrzegłem drugą stronę medalu.

Postaram się znaleźć inną stacjonarną firmę od wentylacji, która będzie chciała przyjrzeć się problemowi z bliska i coś sensownego zaproponować.
Gość: Andrzej Czerkas
2013-04-12 16:13
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Witam
Tak naprawdę proszę skorzystać z opinii firmy która zajmuje się wentylacją
Wiadomo, że jeśli dochodzi do zawilgocenia ścian to problem jest z wentylacją lub jej brakiem. Wcale nie są to koszty bo w praktyce większość firm zrobi to bezpłatnie jako porada dla klienta. Ostatnio miałem podobny przypadek gdzie Pan miał bardzo szczelny dom ale brak mu było wentylacji i niestety doszło do chorób jego dziecka. Sugeruję zadzwonić do firmy z wentylacją i poprosić o poradę (bezpłatną) Jak będzie za mało jedna opinia to proszę zweryfikować to z inną firmą (takie prawo rynku więc dlaczego z tego nie skorzystać)
W razie wątpliwości proszę o kontakt
Pozdrawiam
Gość: pan kazik
2013-04-13 21:34
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
proponowalbym osuszacz powietrza
Gość: adolfino
2014-02-11 14:36
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Grzyb tak czy siak będzie wracać, bo myślę, że problem tkwi w złej wymianie powietrza, tzn. w wentylacji. Na dłuższą metę tak naprawdę nic nie pomoże, prócz dobrej wentylacji właśnie, najlepiej z rekuperatorem. Można grzyb usunąć, ale po jakimś czasie sytuacja najprawdopodobniej się powtórzy. Osuszanie też nic nie da w perspektywie długofalowej. Proponuję najpierw samodzielnie usunąć grzyb, a potem jednak pomyśleć o wentylacji. Miałem podobny problem i zdecydowałem się skorzystać z usług EcoComfort ( http://www.ecocomfort.pl/), bo mają naprawdę świetnych fachowców w zakresie wentylacji i rekuperacji.
Gość: Spednet_pl
2014-03-06 12:38
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Osuszacz powietrza niestety nic nie da ponieważ wilgoć bierze się ze złej wentylacji orz izolacji budynku. Zastanówcie się nad tym jak dogrzać pomieszczenie,proponuję ogrzewanie podłogowe.


www.spednet.pl – pompy ciepła
Gość: gość
2014-10-12 08:10
Re: Wilgoć i grzyb w mieszkaniu w kamienicy - potrzebna porada.
Ja znalazłem taki wpis... trochę w Twoim klimacie. Może coś pomoże, jak nie, to zasuwaj do specjalisty http://blog.dartma.pl/2014/03/jak-pozbyc-sie-wilgoci-z-naszego.html