Gość: Yarpenz
2010-05-08 16:38
Wentylacja zabytkowego pałacu
Witam,

Mam taki problem. Jest sobie zabytkowy pałac, w środku stare meble, eksponaty, ściny i sufity gęsto zdobione płaskorzeźbami i polichromiami. Generalnie obiekt muzealny. No i jest problem z wentylacją. To co w tej chwili tam jest to kilkanaście kominów grawitacyjnych i kratki w większości z pomieszczeń, z czego jakieś 70% drożnych (reszty nie da się sprawdzić bez wykucia rewizji czy kratki wentylacyjnej) Dodatkowo w toaletach ktoś zainstalował wentylatorki w tych kratkach.

Problem jest oczywiście z wilgocią i temperaturą. W budynku brak instalacji c.o, ogrzewanie jest z kominków oraz piecy kaflowych w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak to skutecznie zwentylować z utrzymaniem odpowiednich parametrów temperatury i wilgotności? Nad budynkiem oczywiście pieczę sprawuje konserwator zabytków, więc wszelkie przeróbki muszą mieć jego zgodę. Wiadomo więc, że na żadną operację chirurgiczną w postaci kanałów i central wentylacyjnych nie pójdzie. Myślałem nad wstawieniem jakiejś centrali w piwnicy i wykorzystaniem istniejących kanałów grawitacyjnych ale sam nie wiem czy to się da tak zrobić. Każde pomieszczeni ma kratkę więc teoretycznie mógłbym np. w jednych pomieszczeniach nawiewać, w innych wywiewać, ale jak to się będzie miało z odpowiednią dystrybucją strumienia powietrza?

Nigdy wcześniej nie robiłem takiego obiektu więc szukałem w sieci coś na temat wentylacji muzeów. To co ktoś gdzieś tam robi to te nawiewniki i wywiewniki higrosterowalne w oknach i w kratkach wentylacyjnych. Myślałem też o jakiejś nasadzie wentylacyjnej na kominy w celu poprawy ciągu latem. Ale czy to w ogóle działa? Nigdy tego nie projektowałem bo dla mnie to jest coś dziwnego. Jak patrzę na budowę takiego nawiewnika to raczej nie bardzo bo element który steruje otwarciem jest przecież w obudowie okna a ta jest chłodniejsza niż powietrze w pomieszczeniu. W jaki sposób to steruje wilgotnością w pomieszczeniu? Poza tym nie ma nad tym żadnej kontroli, nie można zwiększyć/zmniejszyć wymiany powietrza, nie można tym sterować. Więc w sumie nie wiem czy to się nadaje do tego typu obiektów.

Czy ktoś już spotkał się z podobnym problemem? W jaki sposób to rozwiązać?
Gość: Yarpenz
2010-05-11 10:42
Re: Wentylacja zabytkowego pałacu
Bardzo proszę o jakieś sugestie
Gość: qqq
2012-03-17 13:43
Re: Wentylacja zabytkowego pałacu
Kiedyś projektowałem Dwór Artusa w Gdańsku . Dwa parametry muszą być spełnione jednocześnie : temperatura i wilgotność . Hula to już parę lat i jest OK.
Gość: wiktor
2012-03-18 21:13
Re: Wentylacja zabytkowego pałacu
Jak nie wiesz jak to zrobic i nie masz ( bo faktycznie jest brak ) żadnego doświadczenia w takich objektach , to zostaw to firmie specjalistycznej. Porozmawiaj z nimi , przedstaw swoje propozycje , może zaproponuj częściowe swoje wykonawstwo pod ich nadzorem . To nie jest żaden wstyd jesli czegoś nie potrafisz , ucz się od lepszych i ludzi z duzym doświadczeniem . Nie słuchaj żadnych wypowiedzi pseudo znawcow , bo wyjdzie z tego tragedia i dla ciebie i dla objektu . Powodzenia
Gość: Spednet_pl
2012-04-05 13:58
Re: Wentylacja zabytkowego pałacu
Zgadzam się,jeżeli nie masz pomysłu na wentylację tak dużego obiektu,to lepiej skontaktować się z profesjonalna firmą. Jako Spednet.pl zajmujemy się takimi instalacjami,więc chętnie pomogę.
Gość: gość
2012-08-09 09:36
Re: Wentylacja zabytkowego pałacu