Gość: kansol
2007-07-03 00:00
Wentylacja w kuchni na 11 piętrze
Witam
Mieszkam na 11 piętrze w Bydgoszczy w wieżowcu z lat 60tych. W kuchni po poprzednim właścicielu pozostała na wylocie kominu wentylacyjnego kratka z możliwością zamknięcia (pionowa żaluzja). Jakieś 3tyg. temu po nocnej burzy zauwarzyłem zacieki wokół kratki. Sprawę zgłosiłem do społdzielni, przyszedł fachowiec, założył rurę w komin wentulacyjny na dachu. Od początku wentylacja zamiast wciągać wdmuchiwała powietrze do kuchni, ale mam wrażenie że po instalacji tej rury jest gorzej. Czuć wszystkie "bździny" i obiady z dziesięciu pięter pode mną. Co ciekawe w łazience nie jest najgorzej. Test z kartką wykazał że czasami wlatuje do łazienki powietrze z zewnątrz (nie z mieszkań). Natomiast w kuchni wogóle nie da się przyłożyć karki do kratki wentylacyjnej dlatego jest cały czas zamknięta. Chcę założyć wentylator mechaniczny, czy jest to wbrew przepisom? W opini kominiarza między innymi stwierdzono: w dniu mierzenia wentylacja była sprawna z lekkimi zawirowaniami tzn. wdmuchuje do środka. Co mogę zrobić? Z góry dziękuję za zainteresowanie.
Gość: ciekawski
2007-07-03 00:00
Re:Wentylacja w kuchni na 11 piętrze
A jak wygląda sprawa takiej wentylacje wg przepisów prawa? Czy dopuszcza sie wentylacje grawitacyjną w budynkach 11 piętrowych?
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)
§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
Gość: marcin
2007-07-03 00:00
Re:Wentylacja w kuchni na 11 piętrze
a czy te przepisy panie ciekawski nie dotycza nowo budowanych budynkow??!! przeciez ten pan powiedzial ze jego budynek jest z lat 60
Gość: ciekawski
2007-07-03 00:00
Re:Wentylacja w kuchni na 11 piętrze
Panie Marcinie, chce Pan powiedzieć, że przepisy o zbiorowym zamieszkaniu, dotycza tylko nowo budowanych budynków?? A co z normami hałasu zawartymi w tym Rozporządzeniu. Tez nie dotyczną budynków z lat 60-tych??
To chyba spółdzielnia/wspólnota ma obowiązek dbać,o to aby budynek spełniał "warunki techniczne".