Gość: Krzysztof
2009-11-14 00:00
Wentylacja w łazience
Witam!
Mam pewien problem. Mianowicie w łazience z oknem mam wentylację która nawiewa mi powietrze do środka łazienki. Nie ukrywam, że zimą jest to bardzo uciążliwe. W kuchni mam piec dwufunkcyjny z zamknięta komorą spalania. Są dwa szyby wentylacyjne jeden połączony z piecem, oraz drugi wyciągający powietrze z pomieszczenia. Mam pytanie czy jest to prawidłowy kierunek przepływu powietrza. Tzn. W łazience nadmuchuje powietrze na mieszkanie a w kuchni odprowadza? Budynek jest nowy na gwarancji dewelopera zgłaszałem sprawę, ale powiedzieli na odczepnego że to normalne a jak chcę to mogę wentylator zamontować w łazience. Jestem laikiem w tych sprawach proszę o pomoc.
Gość: Michał
2009-11-14 00:00
Re:Wentylacja w łazience
Przepływ powietrza wentylacyjnego w mieszkaniach
powinien odbywać się z pokoi do pomieszczenia
kuchennego (lub wnęki kuchennej) oraz do pomieszczeń
higieniczno-sanitarnych (czyli łazienek/ubikacji) - zgodnie z Warunkami Technicznymi.
Skoro masz piec z zamkniętą komorą spalania to w kuchni jest ok, jeden kanał na piec, drugi na wywiew powietrza z pomieszczenia. Natomiast w łazience jest źle, z niej również powietrze powinno być usuwane.
Nawiew powietrza do mieszkania realizowany powinien być poprzez np. nawiewniki w oknach w pokojach, a dalej (do kuchni i łazienki) powietrze powinno trafiać za pomocą otworów w dolnej części drzwi lub szczelin między drzwiami a progami, itd, itp.
W jaki sposób realizowany jest ten nawiew powietrza w łazience? Ewentualnie wstaw ten wentylator w miejsce nawiewu (jeśli się da) i będzie ok.
Pozdrawiam
Gość: Krzysztof
2009-11-15 00:00
Re:Wentylacja w łazience
Nawiew tak w łazience jak i w kuchni jest samoistny, tzn. nie ma żadnych mechanicznych elementów wymuszających go. Zauważyłem jeszcze jeden mankament. Jeżeli otworze okno w łazience. Szyb wentylacyjny zaczyna działać prawidłowo i powietrze jest "zaciągane" a kiedy je zamknę kierunek się odwraca i znów "dmucha’. W oknach nie mam żadnych nawiewników. Generalnie mógłbym zakupić sobie wentylator i poprawić sprawę po deweloperze, ale czy jest sens ponosić koszt skoro jak piszesz, nie jest to prawidłowe działanie wentylacji. Jeszcze jedno czy ten problem może być związany ze zbyt szczelnymi oknami? We drzwiach w łazience są odpowiednie otwory wentylacyjne, kuchennych drzwi nie mam. Pozostałe pomieszczenia są zawsze otwarte.
Gość: Michał
2009-11-15 00:00
Re:Wentylacja w łazience
Gość: KLIMARO
2009-11-15 00:00
Re:Wentylacja w łazience
Krzysztofie, sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Na 99% problem tkwi w zbyt szczelnym mieszkaniu, czyli okien i drzwi wejściowych. Niestety w nowym budownictwie deweloperzy zapominają o zapewnieniu prawidłowej wentylacji. Jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie nawiewników, spowoduje to niestety lekkie wychłodzenie pomieszczeń w okresie zimowym.
Powodzenia
Gość: Krzysztof
2009-11-15 00:00
Re:Wentylacja w łazience
ok, dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam.
Gość: Zdzisław
2009-11-16 00:00
Re:Wentylacja w łazience
W mieszkaniu masz wentylację tylko grawitacyjną. Tak została zaprojektowana. W związku z tym nie możesz stosować wentylacji mieszanej grawitacyjno-mechanicznej gdyż zabraniają tego przepisy.
W dodatku gdy zastosujesz wentylator elektryczny w łazience to natychmiast "włączy " się odwrotny ciąg w kuchni i sytuacja się powtarzać będzie bez końca.
Jedynym wyjściem jest zastosowanie nawiewników w oknach w ilości co najmniej 5 szt, które muszą być stale otwarte. Bardzo także pomaga podcięcie drzwi wejściowych z klatki schodowej lub zastosowanie kratki nawiewnej z klatki schodowej. Kratka nawiewna nad drzwiami wejściowymi. Do Twojego mieszkania musi wpłynąć ok. 100 - 120 m3 powietrza na godzinę: 100 m3. gdy posiadasz trzon kuchenny elektryczny i 120m3 - trzon gazowy.
Gość: gość1991@
2012-08-09 13:45
Re: Wentylacja w łazience