Gość: w0jtas
2009-06-02 00:00
Wentylacja - pyły wełny mineralnej
Witam wszystkich,
Na wstępie zaznaczę, że żaden ze mnie facet z branzy - jestem informatykiem na etapie wykanczania malego pomieszczenia na potrzeby biurowe, wiec nie smiac sie jak pewne terminy padną nie w tych miejscach co trzeba.
W pomieszczeniu tym jest dostęp do centralnego systemu klimatyzacji za posrednictwem wody lodowej. Co za tym idzie firma, ktorej zlecilem wykonanie wentylacji i klimatyzacji zainstalowala klimakonwektor nad podwieszanym sufitem i do niego podprowadzila nawiew swiezego powietrza z systemu wentylacji. Problem polega na tym ze nawiew ten jest otwarty. To znaczy wydmuchuje powietrze przed klimakonwektor, skad ten ma je zasysać.
Moje watpliwosci budzi fakt, ze nad podwieszonym sufitem ze ścian wystają fragmenty wełny mineralnej użytej do ich wygłuszenia - czy to nie spowoduje wrzucania pyłu wełny do pomieszczen ??? (to podobno grozne dla pluc). Firma broni sie ze na wlocie klimakonwektora jest filtr EU4, ktory rzekomo zalatwia problem.
Nie znam sie, ale jak na moj gust ten filtr to za slabe zabezpieczenie przed takimi drobinami jakimi pyli wełna mineralna.
Jakie są opinie fachowców ?
Pozdrawiam
--
w0jtas
Gość: bigfj..x
2009-06-02 00:00
Re:Wentylacja - pyły wełny mineralnej
wojtas, uważaj bo normalnie kup se maskę
Gość: w0jtas
2009-06-02 00:00
Re:Wentylacja - pyły wełny mineralnej
wojtas, uważaj bo normalnie kup se maskę
A jakies powazniejsze wypowiedzi ? Nie mowie przeciez o tym ze za 3 dni sie przekrece, tylko o tym ze przez cholerne grzyby mozna dostac przewleklych chorob ukladu oddechowego i to po 3 latach od momentu kiedy sie wylądowało w takich pomieszczeniach.
A wierzcie lub nie, ale dla informatykow biura w ktorych tworzą, czesto stają sie drugim domem :P
Pozdrawiam
--
w0jtas
Gość: Piotr_sz
2009-06-03 00:00
Re:Wentylacja - pyły wełny mineralnej
Świeże powietrze powinno zostac na stalem podłaczone do klimakonwektora. Ale i tak praktyką jest to że powrót powietrza recyrkulacyjnego odbywa sie pośrednio poprzez przestrzeń między sufitową. Jeżeli masz w tej przestrzeni wełnę mineralną to zalecane by było aby wywiew powietrza do klimakonwektora odbywał się bezposrednio za posrednictwem kanałów i wywiewnika zlokalizowanego w pomieszczeni. To co zostało wykonane jest zgodne ze sztuką ale nie z logiką, zatem firma która Ci to wykonywała nie zrobi tych przeróbek z zakresie prac wycenionych wczesniej. Krótko mówiąc będziesz musial za to zapłacić. Nie znam dlugości instalacji ale moim zdaniem nie powinno to przekroczyć 1000 zł.
Gość: dd
2009-06-06 00:00
Re:Wentylacja - pyły wełny mineralnej
wojtas
myślę że nie będzie problemów z powodu wełny
skąd masz info ze wełna jest groźna dla płuc??
w końcu to nie azbest
i na 100% nie będzie jej porywało - bo jak ją porwie to i porwie twoje papiery z biurka :)
pozdrawiam
Gość: Piotr_sz
2009-06-09 00:00
Re:Wentylacja - pyły wełny mineralnej
dd - nwełny nie porwie ale pyłki które się tam unoszą z pewnością tak
Gość: maćko
2011-10-22 15:38
Re: Wentylacja - pyły wełny mineralnej
niestety wszystkie wełny pylą za wyjątkiem ekologicznej knaufa
Gość: Marek
2011-10-28 19:36
Re: Wentylacja - pyły wełny mineralnej
Witam!
Jak już wyżej zostało napisane, wełny mineralne pylą szkodliwymi cząsteczkami.
Wyjątkiem jest wełna ekologiczna produkowana z surowców wtórnych, w której nie stosuje się formaldehydów, fenolu i akrylu przez co wełna ta nadaje się do montażu bez specjalistycznych zabezpieczeń.
Poza tyn wełna spełnia takie same a może i lepsze parametry izolacyjne termiczne jak i akustyczne jak wełna klasyczna

Pozdrawiam
Marek