Gość: Majka
2006-12-10 00:00
Wentylacja mechaniczna mieszkań
Czy ktoś z forumowiczów ma praktyczne doswiadczenia z wentylacją mechaniczną, niskociśnieniową mieszkań w budynkach wielorodzinnych (np "Aereco"...).
Poszukuję argumentów za i przeciw do seminarium.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-12-11 00:00
Re:Wentylacja mechaniczna mieszkań
Od lat stosuję zbilansowaną wentylację wyciągowo nadmuchową nawet do kawalerek. najmniejsze rekuperatory są wielkości pudełka od butów (1200 zł krzyżowy 90m3/h).
Co do nawiewników hydrosterowalnych, to takich się skonstruować nie da, przynajmniej w naszym klimacie. Zimne powietrze studząc obudowę nawiewnika, powoduję, że wilgotność względna w nim ,jest bliska 100% nawet przy 35% ww w pokoju.
Gość: M. Gmyrek
2006-12-12 00:00
Re:Wentylacja mechaniczna mieszkań
W budownictwie wielorodzinnym istotne z punktu widzenia użytkownika systemu wentylacji są następujące parametry:
1. Akustyka - system wentylacji mechanicznej musi być na tyle cichy aby użytkownik nie miał ochoty go wyłączyć. W pokoju nocą powinien osiągać do 25 dB (w przypadku gdy mamy aneks kuchenny to hałas z kratki wyciągowej nie jest tłumiony przez żadną przegrodę i istnieje ryzyko, iż pomimo spełnienia warunku nieprzekraczania w pomieszczeniu kuchennym 40 dB, w pokoju będzie po prostu za głośno). Nasady aereco, przy użyciu odpowiednich przewodów i kratek higrosterowanych działają właściwie bezgłośnie.
2. Prostota obsługi - im instalacja bardziej skomplikowana tym bardziej zawodna. Zastosowanie niskociśnieniowej nasady oraz kratek i nawiewników higrosterowanych w budynku wielorodzinnym powoduje, że system wentylacji jest właściwie bez obsługowy, a nawet jeśli zawiedzie zasilanie, to niskie opory nasady umożliwiają wentylację grawitacyjną pomieszczeń.
3. Ergonomiczność - posiadacze mieszkań w budynkach wielorodzinnych wiedzą jak istotny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Kominy wentylacyjne stanowią czasami sporą część łazienki czy kuchni. Wentylacja mechaniczna pozwala na zastosowanie kanałów zbiorczych które w znacznej mierze zmniejszają szacht instalacyjny, pozwalając właścicielom mieszkań na wydajniejsze zagospodarowanie tych pomieszczeń.
4. Niezależność - pomimo wspólnej nasady dla całego pionu mieszkań, system wentylacji hybrydowej aereco reguluje indywidualnie ilość usuwanego powietrza z każdego mieszkania w zależności od aktualnych potrzeb.
Tyle teorii. W praktyce system jak do tej pory sprawdza się w każdym z tych elementów. Zainstalowałem takie rozwiązanie w trzech budynkach i przez rok czasu lokatorzy nie mieli zastrzeżeń.
A propos działania nawiewników higrosterowanych to dysponuję danymi przedstawiającymi wpływ temperatury i wilgotności powietrza zewnętrznego na sposób ich działania i zapewniam, że wygląda to zdecydowanie inaczej niż prognozuje mój przedmówca.
Gość: T. Brzęczkowski
2006-12-12 00:00
Re:Wentylacja mechaniczna mieszkań
Czy to znaczy, że obudowa nie jest studzona powietrzem wlotowym? i ma cały czas (niezależnie o temp na zewnątrz) temperaturę pokojową??
Muszę się przyznać, że wiele spraw sam sprawdzam, tu dane o nawiewnikach higrosterowalnych czerpałem z francuzkiej firmy ELGE.
Rekuperatory do mieszkań mają 23dB