Gość: Vini
2012-10-13 01:21
Wentylacja mech w piwnicy
W domu mam mała piwnicę z jednym okienkiem (30x50cm) w której stoi piec CO. Sęk w tym, że pod sufitem w piwnicy jest wlot do szybu wentylacyjnego (pod który jest podłączona kuchnia). Czy mogę w niego wmontować elektryczny wentylator z włącznikiem w ten otwór wentylacyjny ? - czy poniżej tego otworu musze wykuć inny w ktorym będzie tylko kratka wentylacyjna ? Chodzi mi o to, że czy tym elektryczny wentylatorem w jakiś sposób nie zablokuje naturalnego ciągu w tym szybie wentylacyjnym ? Mam nadzieję, że nie napisałem za bardzo zawile ?
Gość: Tomek
2012-10-15 12:04
Re: Wentylacja mech w piwnicy
Nie dopuszczalne jest łączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.

Jaki masz piec C.O. ?

Po dodaniu wentylatora może nastąpić zaburzenie pracy pieca i wyciąganie spalin oraz czadu do pomieszczenia.

Lepszym rozwiązaniem jest montaż kratki + montaż nawiewnika okiennego.
Gość: Wincenty Wega
2012-10-17 23:36
Re: Wentylacja mech w piwnicy
Fajnie, że ktoś postanowił odpisać.
Piec marki: HEITZ 12 KW
Piwnica ma wymiary ok. 400x250x175cm (długxszerxwys) posiada ona też małe okienko (30x50cm). Obok pieca, pod sufitem jest otwór wentylacyjny (ok. 90cm w poziomie i potem szybem w kominie do góry). Sęk w tym, że podczas otawierania drzwiczek zasypowych i podkładania do pieca czasami wydostają się z pieca ... "spaliny" (różnegorodzaju dym, opary), które unoszą się pod sufit i przedostają przez wyjście z piwnicy do kuchni i reszty domu. Otwór wentylacyjny obok pieca ma bardzo małe zasysanie i myślę wstawić w ten otwór jakiś mały wentylator elelktryczny i tym wymuszonym sposobem, tą drogą wyciągać z piwnicy "spaliny" wydostające się z pieca podczas zasypywania. Nie wiem tylko czy montując w otworze wentylacyjnym wentylator nie zamknę dopływu powietrza ? Czy muszę wykuć, wydłubać inny otwór w komine poniżej obecnego otworu ?
Gość: Kaja
2012-10-18 08:16
Re: Wentylacja mech w piwnicy
Podłączając wentylator w kotłowni do komina, który obsługuje także pomieszczenie kuchni pogorszysz sprawę- będziesz mechanicznie wdmuchiwał powietrze z kotłowni do kuchni.
Dlatego niedozwolone jest łączenie grawitacji z wentylacją mechaniczną.
Jeśli chcesz zastosować wentylację mechaniczną, to musiałbyś także zastosować taki w kuchni. Najlepiej żeby oba były wyposażone w klapę zwrotną która uniemożliwi powietrzu zużytemu cofanie się.