Gość: Tobik
2011-09-30 12:54
Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
Witam. Jestem początkującym projektantem instalacji sanitarnych. Po raz pierwszy projektuję taki obiekt i w związku z tym mam wątpliwości co obecności dwóch układów. Mianowicie hala jest istniejąca o wym. 50x20, obecnie są zamontowane aparaty ogrzewczo-wentylacyjne z nagrzewnicami wodnymi (4 szt), które wiszą swobodnie pod dachem hali i ogrzewają powietrze w hali.
Teraz trzeba dołożyć drugi układ wentylacji ogólnej aby zapewnić wymianę świeżego powietrza. Oprócz tego będą odciągi miejscowe ze stanowisk do smarowania klejem (butapren). Chcę stworzyć układ nawiewno-wyciągowy z odzyskiem ciepła na 4 wymiany z podciśnieniem, ponieważ są przyległe pomieszczenia socjalno-biurowe. Pytanie, czy taki układ mogę zastosować nawiewno wyciągowy, czy może lepiej wyciągowy a nawiew grawitacyjny, ale obawiam się zimnych stref, na hali są 4 linie produkcyjne. Poza tym czy aparaty wentylacyjne na powietrze obiegowe nie wpłyną na wentylację ogólną, nie zakłócą mi przepływu powietrza. Działają one okresowo, kiedy temp. spadnie poniżej 18C. Jest również stara wentylacja grawitacyjna w dachu, która nie spełnia swojej roli. Generalnie jest gorąco i parnie, a pozatym czuć rozpuszczalniki i kleje. Proszę o sugestie.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-09-30 13:32
Re: Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
Nadmuchowe ogrzewanie hali z góry skazane jest na niepowodzenie. No chyba, że faktycznie jest coś takiego jak "nawiew grawitacyjny" i ciepłe powietrze zgodnie z kierunkiem działania grawitacji spadnie w okolice podłogi.
Gość: Tobik
2011-09-30 13:46
Re: Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
Tak jak wspomniałem jest już istniejące ogrzewanie nadmuchowe w hali poprzez aparaty. Nie chcę ogrzewać hali poprzez wentylację, ma być sama wentylacja. Nawiew grawitacyjny, czyli tylko przez czerpnie w ścianach a wyciąg przez np. wentylatory na dachu. I czy w związku z tym aparaty należało by przestawić, czy lepiej zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wyciągową?
Gość: Jopla
2011-09-30 17:16
Re: Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
Nie bardzo możesz zrobić nawiew "grawitacyjny" bo wtedy nie masz kontroli nad temperaturą nawiewu zimą. Musi być centrala nawiewna przynajmniej i wywiew np. dachowymi wentylatorami, albo centrla naw-wyw z odzyskiem ciepła. Ja bym robił to drugie zwłaszcza że masz zyski ciepła z tego co mówisz. Nie wiem jaką masz wysokośc hali więc najprawdopodobniej musisz nawiewać dołem bezpośrednio do strefy ludzi, albo schodzić kanałami np. wzdłuż kolumn i nawiewać. Wywiew zrobiłbym punktowy w jednym miejscu hali.
Gość: Tobik
2011-10-01 09:41
Re: Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
Nawiew dołem raczej trudno zastosowac, ponieważ jest bardzo ciasno na hali. Można ją podzielic na strefy wzdłóżne hali: pierwsza linia produkcyjna przy ścianie wschodniej, dwie równoległe na środku hali i ostatnia przy ścianie zachodniej. Pomiędzy nimi jest komunikacja ok.1,5m. Wysokoś hali w najwyższym punkcie to 6m, stężenia są na wysokości ok 4,5m. Pierwsza moja koncepcja była nawiew górą do strefy przebywania ludzi nad liniami produkcyjnymi i przy aparatach grzewczych, wywiew też górą nad komunikacją zdala od aparatów grzewczych. Centrala z odzyskiem ciepła. Grawitacje pozamyka np. przepustnicami.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-10-01 10:36
Re: Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
Ogrzewanie nadmuchowe od góry??? W ogóle przy tej wysokości ogrzewanie nadmuchowe nie wchodzi w grę. Promienniki i wentylacja z odzyskiem ciepła.
Gość: Tobik
2011-10-01 11:34
Re: Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
To co mam z aparatami zrobic skoro już są i niby sprawdzaja się zimą, usunac? A moze ogrzewanie dolem przez wentylacje?
Gość: m.
2011-10-01 14:36
Re: Wentylacja i ogrzewanie nadmuchowe hali produkcyjnej
Trudno powiedzieć coś mądrego nie widziąc rzutów....

pierwsza rzecz - od której trzeba zacząć do usunięcie oparów kleju i rozpuszczalników. Bez tego ani rusz, bo będzie afera i później jak ktoś się poskarży to będzie problem - a wiadomo pierwszy winny to projektant ;)
Koniecznie trzeba sprawdzić co jest w wytycznych, czy ma być usunięty zapach czy nie...
I dalej - czy wywalamy na zewnątrz, bez żadnej filtracji, filtrujemy tylko pył i dym i dajemy na odzysk ciepła, czy filtrujemy do czysta ( węgiel aktywny?, dopalanie katalityczne?, ozonowanie? itp.)

Dopiero rozpracowanie tematu zanieczyszczeń zdefiniuje nam sposób realizacji reszty instalacji.
Aparaty mogą zostać. Nawiew dałbym mechaniczny - albo z centrali z nawiewnikami dalekiego zasięgu, dyszami itp.
albo aparatami grzewczo wentylacyjnymi z komorą mieszania i czerpnią świeżego powietrza.

W razie jakiś dodatkowych pytań, proszę o kontakt mailowy:
projekty@tecma.pl
www.tecma.pl

Postaram się coś pomóc ( oczywiście bezpłatnie)