Gość: misiek26
2013-02-09 16:07
Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Witam, jestem studentem I roku Inżynierii Środowiska, w przyszłości będę musiał wybrać sobie specjalizację - będzie to prawdopodobnie wentylacja i klimatyzacja przemysłowa. Wiecie może jak kształtuje się na obecną chwilę sytuacja w branży(zarobki etc), jaka jest przyszłość w zawodzie?
Mam teraz ostatnią chwilę,żeby coś jeszcze ewentualnie zmienić , w ostatecznosci obrać inny kierunek studiów.
dokładniejszy opis studiów: http://www.gorn.agh.edu.pl/view.php?s=02.02.03.02
Gość: descartes
2013-02-09 18:18
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
To dobry wybór.
Gość: inżynierka
2013-02-09 19:23
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
A studia na wydziale górniczym bardzo przyjemne :-)
Gość: profil
2013-02-11 09:23
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa to dobry kierunek, tylko sprawdź na jakim wydziale, bo jesli nie na ściekach lub innej sanitarce to nigdy nie bedzie mógł zrobic uprawnień projektowych i pomimo posiadanej wiedzy niczego nie bedziesz mógł podpisywac jako projektant - to takie kuriozum polskiech prawa :)
Gość: Michał Janik
2013-02-11 15:21
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Studenci otrzymują wiedzę ogólną z zakresu wentylacji i klimatyzacji. Wiedza podstawowa kierunku zostaje uzupełniona zagadnieniami z termodynamiki i warunków pracy, dalej student poznaje zagadnienia ogrzewnictwa, instalacji i urządzeń klimatyzacyjnych. Dzięki temu jest zdolny do projektowania różnych systemów uzdatniania powietrza dla różnych potrzeb technologicznych w przedsiębiorstwach oraz w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych i użyteczności publicznych. Po nabyciu niezbędnej praktyki w projektowaniu wspomnianych systemów, może otrzymać branżowe uprawnienia projektowe. Może również ubiegać się o uprawnienia w zakresie sporządzania świadectw energetycznych budynków oraz wykonywania ich audytów energetycznych.


Macie jakieś książki godne polecenia dla świeżaka? Puki co mam na I roku przedmioty typu matematyka,chemia,fizyka , a ja chciałbym zaczac już robic coś konkretnego, zaczac się dokształcac we własnym zakresie.
Zastanawiam się jeszcze nad zmianą kierunku na informatyką,ale chyba po Waszych wpisach zdecyduję się zostac na tej Inżynierii :) Pozdrawiam
Gość: ona
2013-02-11 21:50
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Jeśli jesteś na wydziale górniczym na agh to pierwsze dwa lata czekaja Cie przedmiotów ogólnych. Ponieważ jest to kierunek inżynieria srodowiska do bedziesz miał przedmioty z zakresu gospodarki odpadami, oczyszczania ściekow ochorny powietrza oraz wentylacji i klimatyzacji. przedmioty specjalistyczne zaczną się na 3 roku.
na stronach opisów kierunków nie wierz we wszystko co przeczytałes. na AGH będziesz miał duży nacisk na wentylacje ale z ogolnej sanitarki już gorzej. np z sieci wodociągowych i kanalizacyjnych jest tylko jeden przedmiot który prawde powiedziawszy do niczego nie przygotowuje.
to co powiedział profil, żeby zrobić uprawnienia pozostałe wiadomości sanitarne będziesz musiał nadrabiać samemu.

literatury jest od groma. Kazda z nagłówkiem wentylacja i klimatyzacja ma potrzebne ci informacje.
Gość: profil
2013-02-12 08:59
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Jeżeli kierunek jaki wybrałeś na AGH ma status kierunku sanitarnego to będzie mógł przystąpić do proaktyk i pobrać dzienniki praktyk z odpowiedniej izby a następnie przystąpić do egzaminu na uprawniania , natomiast jeżeli jest to kierunek mechaniczny to zapomnij o tym.
Co do zakresu wiedzy, jeżeli kolega chce się zajmować wentylacją i klimatyzacją to na co mu uczyć się o ściekach i ogrzewnictwie - w większości studiów saniarnych cały nacisk jest kładziony na uczenie ścieków i ogrzewnictwa i to na zasadach z lat 60tych ubiegłego wieku a ignorowany jest temat wentylacji i klimatyzacji kompletnie lub ograniczony właśnie do 1 przedmiotu i wiedza końćzy się na wentylacji grawitacyjnej .
Kolego dobrze sprawdź jaki masz kierunek i czy po nim będziesz mógł przystąpić do izby
Gość: Tom
2013-02-12 15:40
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Frustracie Profil powiem ktrotko, piperzysz bzudry na temat wydzialow inzynierii srodowiska ze tylko sa scieki i wentylacja grawitacyjna. Miales kontak z jakimis leszczami moze. Nadal pisz, ze VAV stosuje sie w np mikrobilogicznych laboratoriach lub pomieszczeniach czystych, lubie sie posmiac dobrze.
Gość: aaa
2013-02-12 19:41
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Jako absolwent Inżynierii Środowiska na wydziale GIG AGH i uprawniony Kierownik Robót Sanitarnych śmiało mogę powiedzieć, że każdy ambitny student spokojnie poradzi sobie w zawodzie. Studia to nie podstawówka, tam 70% wiedzy trzeba nabyć samemu. Co do uprawnień, na 100% można je zrobić po IŚ-u na wydziele GIG.
Gość: michal2602
2013-02-12 21:14
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
A mógłbyś polecić jakieś książki od których mógłbym zacząc nabywac wiedzę? Jest tego całe multum, a ja nie wiem co wybrac..
Gość: profil
2013-02-12 22:59
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
[quote:michal2602]A mógłbyś polecić jakieś książki od których mógłbym zacząc nabywac wiedzę? Jest tego całe multum, a ja nie wiem co wybrac..


Kolego polecam: "Wentylacja i klimatyzacja.Podstawy"
Autor: Aleksander Pełech
Wydawnictwo: Politechnika Wrocławska, 2011 wyd.III
bardzo fajna książka, dużo dobrze i sensownie przekazanej wiedzy, troche przykładów. Polecam sam do niej zaglądam
no i podstawa to RECKNAGEL - tam wiedza jest stabelaryzowana i bardzo przydatna jak już wiesz co z czym i jak się je :)
a do tego wystarczy CI Pełech na poczatek
Miłej lektury :)
Gość: Tom
2013-02-12 23:46
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Cwok to ty jestes Profilku, Haltonkiem to mozesz ty sie jarac bo wlasnie wywalamy to z 5 letnich laboratoriow bo jakos nie dziala tak jak obiecali. To sa rozwiazania dla takich kolesi co nie zbudowali zadnych pomiesczen czystych w zyciu. Troche w tym siedze porfilku od super rad, troche rzeczy zbudowalem w zyciu, uruchomilem oraz nadzorowalem obiekty po klika lat od uruchomienia. Widze jak dzialaja te ich rozwiazania w praktyce. Utrzymuja cisnienia przez kilka miesiecy a pozniej gwarancja sie konczy. Co tam jest takiego nowoczesnego?, VAV box co trzeba kalibrowac co chwila, a moze pomiar cisnienia pomiedzy dwma punktami, Nadymasz sie jak paw a literaturke podajesz tylko polska.
Gość: Tom
2013-02-12 23:54
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
Podajesz literature pana Pelecha z Politechniki Wroclawskiej (tam wlasnie konczylem i z nim tez mialem zajecia ladnych pare lat temu). A teraz sprawdz na jakim wydziale on pracowal. Upsssss, katedra klimatyzacji na IS...ha ha ha.
Gość: profil
2013-02-13 11:12
Re: Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa - praca
i Fantastycznie źe pracował na takim wydziale- dlatego ta książka jest taka dobra. W polsce oddzielną kwestią jest wiedza i uprawnienia .

Wracajac do poprzedniej wypowiedzi - a może to że musiecie wyrzucić systemy kontroli ciśnienia w pomieszczeniu wynika ż braku wiedzy o pracy takiego systemu a nie jego błędnego działania ....

Jakośc serwissanta poznaje się po tym jak ocenia poprzedników - jeśli tak jak ty to wiadmo że słaby jesteś. Skromnośc jest cnotą której się nie kupi ....
Pewni masz jakiś inny genialny system do kontrolio ciśnienia w takich pomieszczeniach.....