Gość: praktykant
2011-12-13 15:59
Wentylacja hali magazynów farb
Witam.
Jestem asystentem i mam zaprojektować koncepcję wentylacji składu magazynu farb.
Wysokość pom. 11 m, pow. 1100m2. Chcę założyć wentylację wyciągową poprzez wentylatory dachowe EX i rozprowadzenie kanałami góra i dół (opary cięższe od powietrza). Nawiew czerpniami z żaluzjami z siłownikiem. Praca ciągła 4 wymiany, praca awaryjna (załączanie detektorami Gazex) 10 wymian.
Proszę o podpowiedź: 1. Czy koncepcja jest dobra? 2. Czy w razie pożaru i zadziałania wentylacji napowietrzająco oddymiającej to wentylatory dachowe przestają pracować a żaluzje ścienne zamykają się? 3. Czy żaluzje czerpne z przepustnicami muszą być również w klasie EI?
Posiadam analizę substancji niebezpiecznych (operat) ale z niej nie wynika ilość wymian.
Jest też pomieszczenie małe pom. ok 20m2 mieszania farb - jak to zwentylować jeżeli jest wydzielone w magazynie? Czy mogę wyrzucić powietrze z tego pom. na halę czy wentylatorem dachowym na zewnątrz?
Gość: profil
2011-12-14 09:35
Re: Wentylacja hali magazynów farb
koncepcja na wentylacje hali jest ok- sensowna i zgodnie z prawem- tylko po co te 10 wymian? regulacja gazex-em - jakie substancje lotne chcesz kontrolować?
Jeśłi oddymianie - to przypadkiem nie jest grawitacyjne świetlikami? ale bezwzględnie instalacja SAP musi wyłączyć urządzenia bytowe- chyba żę czerpnie ścienne do wentylacji zostaną równiez wykonane w wersji napowietrzanie.
Wentylacja mieszalni- niezależny oddzielny układ z wyrzutem zużytego na zewnątrz- nie do hali- jeśli są tam opary rozpuszczalników- to chcesz je wrzucić na hale którą wentylujesz i pilnujesz czujnikami stężenia?
Pozdrawiam
Gość: Tom
2011-12-14 14:24
Re: Wentylacja hali magazynów farb
Czy koncepcja jest poprawna.... nie wiem ale zacząłbym od sprawdzenia w jakich temp. (wilgotność etc) może być składowana farba i wówczas pare rzeczy się wyjaśni...
Mieszalnia na oddzielnym układzie jak powyżej i sprawdz czy można tak sobie do atmosfery wywiewać te powietrze, zwłaszcza jak jest jakiś wywiew dodatkowy bezpośrednio z urządzenia do mieszania.
Pozdr.
Gość: praktykant
2011-12-15 18:06
Re: Wentylacja hali magazynów farb
Tak, będzie oddymianie grawitacyjne, napowietrzanie przez otwory bramowe.
Substancje to produkt reakcji bisfenolu A z epichlorohydryną żywica
epoksydowa ,alkohol izobutylowy, xylene, alkohol benzylowy, ethylbenzene.
Chciałem zrobić to na zasadzie wentylacji garaży, wentylacja bytowa np. 4 wymiany, jeżeli stężenie wzrośnie to kolejny bieg - czy tak nie robić? A jeżeli to ile wymian? I do jakiej wysokości liczyć?
Gość: praktykant
2011-12-15 18:13
Re: Wentylacja hali magazynów farb
Tak, wyczytałem z analizy substancji że temp. zapłonu 35 C.

Jest również napisane w analizie :Nie dopuszczać, aby substancja dostała się do ścieków, rowów i innych cieków wodnych, wiec do atmosfery jest ok?

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie ;)
Gość: gość@
2012-08-09 09:45
Re: Wentylacja hali magazynów farb