Gość: Pawel Szafa
2011-04-26 14:28
Wentylacja hali
Witam,
Ile powinno być wymian powietrza w hali przetwórstwa warzyw i owoców (blanszownia). Wymiary pomiszczenia 48 x 24x 4 m. Wentylacja przez dach, jakie zastosować w wentylatory. Ilość osób przy obsłudze 20.
Gość: m.
2011-05-03 22:16
Re: Wentylacja hali
Dobijaj do kogoś z producentów - dobiorą Ci w/g swoich katalogów i doświadczeń- wykorzystasz, albo do kibla... i po swojemu :D

np.
www.tecma.pl - bardziej przemysł
www.hidria.com - bardziej wentylacja ogólna

Temat jest z pogranicza, więc wal do obydwu - porównasz jakoś i sensowność obsługi...
Gość: profil
2011-05-05 12:13
Re: Wentylacja hali
Dobij się do producentów- i to mówi jak zakładam ktoś kto śmie się nazwać projektantem - kpina- teraz już wiadomo gdzie powstają gnioty nazywane przez niektórych projektami. Kolego - jeśli wentylujesz hale zwłaszcza produkcję to polecam rozpocząć od czytania, np. recknagla, potem dowiedzieć się co faktycznie masz wentylować, jak przebiega proces który ma być wentylowany, układ urzadzeń stanowisk pracy..... a potem zaprojektować a nie przekalkować bezmyślnie. Jeśli masz jakies szczegółowe pytania to z chęcią postaram się odpowiedzieć.Tak na początek to produkcji raczej nie możesz wentylować wentylatorami dachowymi- przekraczasz ilośc świeżęgo powietrza pow 2000 m3/h - z tego warunku już musisz zastosować odzysk ciepła - czyli centrala nawieno-wyciągowa, lub wentylator/y wyciągowy z odzyskiem glikolowym i centrala nawiewna..... rozwiązań jest bardzo dużo. możę być np rooftop z wymiennikiem krzyżowym, może być zestaw kilku central, lub jedna duża ........ ale jak rozumiem po pytaniu raczej szukasz czegoś co pozoli Ci szybko sprzedać projekt budowlany niż rozwiązania.
Pozdrawiam
Gość: gość1
2012-08-09 10:42
Re: Wentylacja hali