Gość: Paweł
2007-02-25 00:00
Wentylacja grawitacyjna "przesunięta" od przewodu kominowego
Chciałbym zrobić w pomieszczeniu - przedpokój ok. 2,5 m2 - wentylację grawitacyjną wykorzystując do tego celu kanał w w kominie (przewód wentylacyjny - wolny). Komin usytuowany jest ok. 4 m od planowanej kratki wywiewnej. Planuję połączyć tę kratkę z przewodem kominowym rurą "spiro" izolowaną termicznie, zamontowaną ze spadkiem ok. 5 % w kierunku kratki wywiewnej. Czy mój plan jest prawidłowy, czy też może jest jakieś prostsze - skuteczniejsze- tańsze rozwiązanie?
Gość: Gklima
2007-02-25 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Mam wrażenie że pisząc rura "spiro", nie masz na myśli tej rury a rurę flex (elastyczną aluminiową w twoim przypadku izolowaną ). To jeśli chodzi o wyjaśnienie.
A przechodząc do meritum - na takie rozwiązanie wydaje mi się że szkoda twojego czasu i pieniędzy. Wykonując instalację wentylacji grawitacyjnej z 4-metrowym poziomym odcinkiem w dodatku wykonanym z elastycznej rury ( czyli dającej kilka razy większe opory przepływu niż rura sztywna )szansa działania będzie jedynie przy dużym ciągu w przewodzie pionowym ( jeśli będzie stosunkowo duży przekrój i przede wszystkim odpowiednia, jak największa długość tego komina i to wszystko przy założeniu odpowiedniego nawiewu.
Podsumowując jeśli nie ma możliwości założenia kratki bezpośrednio na przewód kominowy to lepiej założyc kratkę przepływową w drzwiach , a powietrze wciągać przez łazienkę i kuchnię
Gość: Kominiarczyk
2007-02-26 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Oczywiście jest możliwość połączenia ale gdy zastosujesz wentylatorek ścienny, który będzie włączany okresowo w ciągu doby aby było zgodnie z p.2.1.4. PN-83/B-03430/Az3:2000 w którym zakazuje się łączenia wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną ale o działaniu ciągłym. Zadanie wentylatorka to "przepychanie powietrza przez poziomy łącznik z rury spiro (nie mylić z giętką karbowaną) do indywidualnego kanału wentylacyjnego, oczywiście praca wentylatorka musi być powiązana z zachowaniem ciągłości infiltracji powietrza z zewnątrz do mieszkania czy do danej strefy wentylacyjnej w budnku jednorodzinnym i oczywiście w strefie wentylacyjnej nie może być urządzenia grzewczego z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin i pobierającego powietrze z tej strefy wentylacyjnej do spalania i do odprowadzenia spalin kanałem spalinowym.
Gość: Paweł
2007-02-28 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Dziękuję za porady. Jeśli nie bardzo udany miałem pomysł z tą rurą "spiro" to proszę jeszcze o jedno - mogę wyprowadzić tą wentylację pionowo np. rurą gładką, izolowaną termicznie, lub wybudować komin z cegły pełnej - tylko jaka jest różnica pomiędzy tymi obydwoma rozwiązaniami, i jaka powinna być długość przewodu od kratki do wylotu ponad dach (jest to budynek parterowy ze strychem).
Gość: Kominiarczyk
2007-03-01 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Mieszkania czy dana kondygnacja domku jednorodzinnego, czym posiada krótsze kanały grawitacyjne (kominowe), niezależnie, jaką pełnią funkcje, tym należy utrzymywać większą łączną powierzchnie, przez którą napiera słup powietrza zewnętrznego na powietrze cieplejsze w mieszkaniu, a to oznacza większą powierzchnie bezpośredniej wymiany ciepła między mieszkaniem a zewnętrznym otoczeniem gazowym. U nas niestety nie za bardzo rozumie się tzw. wentylacji grawitacyjnej, ale są postępy. Co gorsza nie trzeba jej projektować i wykonywać żadnej prostej wizualizacji, przybliżonych symulacji, np. jak będzie przy danym rozmieszczeniu kominów wyglądał przepływ powietrza jak wiatr będzie wiał z różnych stron świata? Jeżeli masz dom parterowy ze strychem to w stropie nad przedpokojem wykonaj otwór fi. 150 mm i od strychu ponad dach wyprowadź rurę z materiału niepalnego, zaizolowaną termiczne z wylotem zabezpieczonym przed wlewaniem się wody podczas deszczu. Co do efektywnej wysokości to masz tabele na stronie Schiedel dotyczącą pustaków wentylacyjnych. Nie znam usytuowania przedpokoju, ale najlepszym rozwiązaniem jest, aby rura wentylacyjna biegła przez najwyższą część strychu, aby jej najdłuższy odcinek był chroniony przed bezpośrednim wychłodzeniem, bo przypomnę, że izolacja termiczna tylko zwiększa opór przepływu ciepła, stąd usytuowanie rury wentylacyjnej czy kominów wielokanałowych powinno być jak najbliżej kalenicy np. wzdłuż i przy kalenicy. Co do grubości izolacji w strefie bezpośredniego wychłodzenia to poniżej jest temat "skuteczność izolacji". Pisze trochę za długo, ale może czytają to architekci i dotrze do nich, że prawidłowe usytuowanie kominów ogranicza położenie pomieszczeń bezpośrednio wentylowanych w mieszkaniach na powtarzalnych kondygnacjach lub w domkach jednorodzinnych a alternatywą szczególnie dla dużych powierzchni mieszkań czy kondygnacji w domkach jednorodzinnych i dla ostatniej kondygnacji jest system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła.
Janusz Rękas kominiarczyk@rubikon.pl
Gość: Paweł
2007-03-06 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Dziękuję za dość wyczerpująca odpowiedź - przyznam, że do tej pory nie spotkałem się z kominiarzem, który miałby taką wiedzę. Licząc na dalszą współpracą życzę powodzenia w każdej dziedzinie swojej działalności
Gość: Kominiarczyk
2007-03-06 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Dzięki Ci za dobre słowo. Niestety widać jest to wiedza tajemna bo ostanio oglądałem zdjęcia z budynku mieszkalnego Koszalina i z Warszawy i chyba rozmiszczenie i usytuowanie kominów projektują analfabeci, a do tego jakie wykonanie, po prostu ręce i nogi się uginają.
Janusz
Gość: Tom
2007-03-06 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Jak Pan (Kominarczyk) przeprowadza symulacje pracy wentylacji naturalnej?
Pozdr.
Gość: ?
2007-03-06 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Pasja , badania, zrozumienie fizyki, obserwacja, wyciaganie włściwych wnisków, doświadcenie, umiejętność wyjasnienia... to truniejsze niż coś przysrać.
Gość: Tom
2007-03-07 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
Widac ze ? (chyba TB, ma tutaj kilka wcielen) to typowy polaczek, ktory tylko potrafic tworzyc polskie pikielko. Wiem ze na tym forum jest jeszcze inny Tom, ktory zna wszystkie przepisy ale ja sie tym nie interesuje.
Pytam sie powaznie i bez zadnych podtekstow. Za cenne wskazowki pana Kominarczyka bede wdzieczny a ? (TB) "get lost"
Gość: Kominiarczyk
2007-03-08 00:00
Re:Wentylacja grawitacyjna
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z zdjęciami i filmami z wizualizacją rozkładu ciśnień oraz linii prądu wiatru opływającego różnego typu dachy i opływającego różnie usytuowane kominy. Po drugie, aby spełnić wymogi PN-89/B-10425 dotyczącej kominów, to kominy zewnętrzne a takimi są już kominy nad ostatnią ogrzewaną kondygnacją czyli na przewietrzanych stropodachach i ponad dachem powinny posiadać opór termiczny odpowiadający oporowi termicznemu ściany wymurowanej z cegły pełnej o gr. 25 cm. Janusz