Gość: Pawełł
2008-09-01 00:00
Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Witam, obecnie mam dom w stanie surowym, borykam się z dwoma problemami;
1) Wentylacja poddasza.
Parter mam zwentylowany kominami murowanymi, na poddaszu moge:
a) podłączyć pod jeden kanał górę z dołem (czy będzie skuteczna?)
b) wyprowadzić na dachu kominkami wentylacyjnymi wentylację pomieszczeń na poddaszu, jeśli tak, to czy mogę podłączyć pod jeden kominek dwa pomieszczenia stosując np trójnik. Pewnie Kominki montować jak najbliżej szczytu.
Czy w tym przypadku (strych jest nieogrzewany)przewody i kominki powinny być ocieplane - jakie polecacie?
2) Wentylacja dachu - w obecnej chwili mam zostawione otwory pomiędzy murłatą a odeskowaniem, czy to wystarczy.
a)czy powinienem zrobić otwory po bokach, w ścianach szczytowych (dach dwuspadowy)aby był przewiew na strychu, ponad ociepleniem.
b)czy powinienem dodatkowo (tak jak wyczytałem na forum) zrobić otwory w kalenicy, pod gąsiorami z blachy?
Poradźcie proszę, w poniedziałek montują mi blachodachówkę ;-))))
Pozdrawiam
Paweł
Gość: krzych
2008-09-02 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Jeżeli chodzi o poddasze (zapewne użytkowe) to nie radzę łączyć kratek do 1 kanału - będzie tragicznie. Jeżeli na dachu zamontujesz "kominki" to powinieneś wiedzieć że w tym roku straciły atest na wentylację grawitacyjną. Po prostu odległość od dachu zbyt mała, za mały przelot. Jedynym rozwiązaniem jest montaż nasady obrotowej np Turbowent. Wtedy jako tako to działa. Oczywiście mówię o pomieszczeniu użytkowym. Łączenie do 1 kominka 2 kratek jest już wogóle bezcelowe, a jeżeli o ocieplenie to jak najbardziej.
Gość: Pawełł
2008-09-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Właśnie, wyczytałem, że aby grawitacyjna mogła hulać, przewód musi być min 4 metry, a tyle nie będzie miał, ale chyba lepszy taki niż wcale ;-)))
Gość: Pawel 2
2008-09-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Zgadzam się z Krzychem - podłączenie góry i dołu pod ten sam układ jest co najmniej niewłaściwe. Zastosowanie układów ze wspomaganiem, typu Turbowent, z pewnością pomoże.
Podstawy koniecznie izolowane.
Prosiłbym Krzycha o inforamcję, co to znaczy, że kominki straciły atest na wentylację? Przepisy mówią o wyprowadzeniu wyrzutu 40 cm ponad najwyższ punkt (zwykle kalenica) i taki układ jest zgodny z przepisami.
Gość: Krzych
2008-09-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
"Kominki" wentylacyjne które się w tej chwili używa (jest to specjalnie wyprofilowana dachówka) były produkowane jako odpowietrzenie kanalizacji. Aby wystąpił prawidłowy ciąg kominowy to poza całym dołem najważniejsze są wyloty komina. Odległość od dachu w poziomie przy dachach stromych to min. 1m, a średnica wylotu - taka jak średnica przewodu (np obustronnie na przestrzał). Akurat nie mam tego pisma które wydał GINB że w/w wywiewki mogą być stosowane jako wentylacja mechaniczna lub went.kanalizacji.
Po trzecie przewody do went. grawitacyjnej powinny mieć średnicę min.160mm, i wykonane być z materiału niepalnego.
Akurat w moim domu mam 2 takie kominki (jeden z garderoby, drugi z łazienki). Latem jest to nieodczuwalne ale zimą !!!.
Są one na zach. stronie dachu i jak jest wiatr wschodni to działają bez zarzutu. Ale niech przyjdzie wiatr z zachodu to -10 st.C daje po plecach pod prysznicem. Teraz nr. Przewód jest izolowany na całej długości (phi zaledwie 2m) i zimą podczas kąpieli zauważyłem że coś ani nie ciągnie ani nie dmucha. Zrobił się na wylocie korek lodowy !!!, nawet ładnie wyglądały sopelki. Do meritum.
Zakończenia w/w dachowe nie mogą być w świetle prawa stosowane jako zakończenia przewodów wentylacji grawitacyjnej. I każdy projektant powinien mieć tego świadomość bo póżniej SBS !!!
Gość: Krzych
2008-09-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Zapomniałem dodać że jeżeli spotkamy się już z takim rozwiązaniem to jedynym sposobem (oczywiście oprócz budowy komina) jest montaż turbowentów na przedłużkach ocieplonych 0,50m. Bo jeżeli nie ma wentylacji mech. o działaniu ciągłym do włączanie wiatraczka na 15min dziennie nic nie da a na pewno wychłodzi pomieszczenie ( a może to sposób na klimę :))
Gość: Krzych
2008-09-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
No ostatni raz - i winę ponoszą w dużej mierze wykonawcy, dekarze ( bo prościej) no i często projektanci. Ostatnio stają się modne domy bez kominów. Ostatnio ,widziałem komin wentylacyjny SCHIEDEL wyprowadzony aż na strych a z stamtąd spiro i właśnie kominki. Bo dekarz powiedział że będzie ładniej :O
Gość: Pawełł
2008-09-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Krzych> No i właśnie tym sposobem jestem przykładem osoby, która padła ofiarą niedoedukowanego projektanta (;-)))))!
Brak w projekcie wentylacji 3 pomieszczeń na poddaszu (garderoba + dwa pokoje) i dlatego będę musiał zwentylować je kominkami wywiewnymi. Panowie, większość dekarzy, z którymi rozmawiam, ma nikłą wiedzę o wentylacji, więc o czym tu mowa.
Pozdro Paweł.
Gość: S MARC
2008-09-15 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Pawle zapewniam Cię, że nawet twój komin, to tylko atrapa przez 1/2 roku, a może i więcej! Nikt w Polsce jeszcze nie liczy kominów. A sam pomysł z kratkami pod sufitem dowodzi, żę nie słyszano o ciężarze właściwym CO2. Sprawdż sobie ile masz tlenu do oddychania w każdym pomieszczeniu. Jak mi podadzą dane ( doc Kukuczka) to Wam powiem czym to grozi. Bo podobno spece już wiedzą: 17% O2 = trumna! A ty Pawle chyba oddychasz, a może i palisz?
Gość: Lena
2008-10-31 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Krzych> No i właśnie tym sposobem jestem przykładem osoby, która padła ofiarą niedoedukowanego projektanta (;-)))))!
Brak w projekcie wentylacji 3 pomieszczeń na poddaszu (garderoba + dwa pokoje) i dlatego będę musiał zwentylować je kominkami wywiewnymi. Panowie, większość dekarzy, z którymi rozmawiam, ma nikłą wiedzę o wentylacji, więc o czym tu mowa.
Pozdro Paweł.
A ja doradzam Ci kominki wentylacyjne, NIE SANITARNE, ocieplane i takze w duzych rozmiarach, co rowna sie duzej sile wywiewu. Takie mozna spokojnie zastosowac do wentylacji 2-3 pomieszczen. Poszukaj pod nazwa Vilpe. Albo jeszcze lepiej zamontuj niewieklki wentylator dachowy i masz spokoj na lata.
Skad wiem? Bo tu w Finlandii uzywa sie ich masowo, nie zadnych plastikowych Kloberow czy Turbowentow.
Gość: kominiarczyk
2008-10-31 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
każdy mówi wentylacja i myśli tylko o drodze wywiewu.
wentylacja oznacza układ, który zapewnia wymianę powietrza.
samo zadbanie o drogę wywiewu albo o drogę nawiewu nie rozwiązuje problemu - z uwagi na niedostateczną efektywną wysokość dla kanałów wentylacyjnych obsługujących mieszkania na poddaszach zapomnij o układzie wentylacji naturalnej, lecz zastosuj układ mechaniczny wywiewny z naturalnym doprowadzeniem powietrza albo mechaniczny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła - nad sufitem masz trochę miejsca na centralkę i na do rozporowadzenie przewodów .
albo podejdziesz do zagadnienia kompleksowo albo będziesz narażony na mało przemyślane rady
www.kkp.pop.pl
Gość: S MARC
2008-11-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Kominiarczyku! A po co tracić ciepło? Wiesz przecież, że CO2 w Polsce nikomu nie szkodzi. Dla tego już dawno proponowałem dla tak mądrych urzędników tworzących takie prawo importować powietrze mające skład wg.PN-EN 142, ale przy S CO2 > 400 ppm występuje już ucisk w głowie i moich dobrych intencji nie zrozumieli: "W odpowiedzi na e-mail z dnia 8 lutego 2005 r. w sprawie braku zapisu w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu dopuszczalnego poziomu CO2 w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, Główny Inspektorat Sanitarny Departament Higieny Środowiska uprzejmie wyjaśnia, iż rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 r. w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. ( M. p. Nr 19, poz. 231), określa jedynie te związki chemiczne, które posiadają właściwości toksyczne dla ludzi
Natomiast dwutlenek węgla, jako naturalny składnik powietrza atmosferycznego, powstający w procesach spalania we właściwie użytkowanym (wietrzonym) mieszkaniu nie stanowi zagrożenia życia ani zdrowia ludzkiego.
Ponadto Departament wyjaśnia, iż norma PN EN 123, o której pisze Pan w e-mailu, odnosi się do wymagań dla sprzętu używanego na stanowiskach pracy do ochrony układu oddechowego, który umożliwiać będzie oddychanie powietrzem zbliżonym w swym składzie do typowego składu powietrza atmosferycznego. Tabela podana w normie przedstawia skład powietrza naturalnego". Głowny Inspektorat Saniatarny.
Jak wiesz stężenie CO2 w powietrzu wciąż rośnie i już nie ma żadnej nadziei, że zrozumieją! A tak naprawdę to już podzielam ten pogląd GIS! Bo z uwagi na Prawo Daltona i wpływ CO2 na pH krwi są problemy z wydaleniem CO2, i wtedy powstają problemy z powstawaniem HbCO. Wiesz jakie to fajne uczucie mieć 55% Hb CO we krwi ( a w wydychanym powietrzu wystarczy 0.6%!), to już totalny odlot! Pawle grawitacja w kominie statystycznie ma urlop przez 1/2 roku! Więc probabilistycznie rzecz biorąc tylko Polak potrafi przeżyć w takim środowisku jak mieszkanie! Odkąd nasi zaczeli wyjeżdzać do Afryki, to "wiedza" o wentylacji już nie ma uprzedzeń rasowych. Pawle weż przykład z Kadafiego on nie rozstaje się z namiotem! Nawet pod Kremlem nie mieszka w hotelu!
Gość: S MARC
2008-11-03 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
Omsknął mi się palec na 142!
Dla tego prostuję: Typowy skład powietrza naturalnego według normy PN-EN 132 podano w tabeli.
Składnik Objętość - % w suchym powietrzu
TLEN 20,9476
AZOT 78,084
ARGON 0,934
DWUTLENEK WĘGLA 0,0314
WODÓR 0,00005
NEON 0,001818
HEL 0,000524
KRYPTON 0,000144
KSENON 0,0000087
Norma PN-EN 132 precyzuje także wymagania niezbędne dla zapewnienia czystości powietrza do oddychania. Powinno ono spełniać następujące warunki:
Ach aż lżej jest oddychać wspominając stalinowskie czasy. Nikt wtedy z polityków jeszcze o ograniczeniu dostępu do świerzego powietrza jeszcze nie marzył!
Gość: T. Brzęczkowski
2008-11-04 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
S MRC nie rozumiem, czy nie czytasz a piszesz? "Kominiarczyku! A po co tracić ciepło?"
Kominiarczyk zasugrował "mechaniczny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła - nad sufitem masz trochę miejsca na centralkę i na do rozporowadzenie przewodów .
albo podejdziesz do zagadnienia kompleksowo "
masz co lepszego?
Gość: R...
2008-11-05 00:00
Re:Wentylacja dach/poddasze - doradźcie.
bręczu oczywiście z rekuperatorkiem,
s mac co ty możesz wiedzieć o swierzym powietrzu?