Gość: wawrzyniecc
2006-06-21 00:00
Wentylacja budynku
Potrzebuję fachowej porady sprawdzonej w rzeczywistości .Mieszkam w domu ocieplonym z plastikowymi oknami szyba normalna drzwi wejściowe szczelne.Planuję docieplić stropodach .Mam problem z wentylacja pomieszczeń -grawitacyjna.Może ktoś mi doradzi jak ten problem rozwiązać.Czy założyć na kominach wentylacyjnych turbowenty itd.Liczę na poważne potraktowanie zagadnienia z poważaniem
Jarosław Piesik
wawrzyniecc@wp.pl
Gość: szoł-men
2006-06-21 00:00
Re:Wentylacja budynku
rzecz nie w rodzaju nasad wentylacyjnych, ale w tym że masz szczelne okna - które wykluczają zastosowanie wentylachu grawitacyjnej
Gość: Jacek
2006-06-21 00:00
Re:Wentylacja budynku
Turbowent nic nie da, bo skoro mieszkanie jest szczelne i żadne powietrze się do niego nie dostaje, to i nic nie można usunąć.
Możliwości są dwie - albo zastosujesz w oknach nawiewniki albo pokusisz się o wykonanie pełnej wentylacji mechanicznej nawiewno-wyciągowej (oczywiście rekuperacja)
Gość: xxx
2006-06-21 00:00
Re:Wentylacja budynku
mozliwosci sa 3 nawiewniki okienne ( nie polecam ) zima strasznie dmucha zimnym powietrzem. wentylacja mechaniczna ( rekuperacja . Albo nawiewnik zagrzejnikowy stare i dobre rozwiazanie.
Gość: kominiarczyk
2006-06-22 00:00
Re:Wentylacja budynku
1. Kanały kominowe, które są otwarte na danej kondygnacji powinny być wyprowadzone na taką samą wysokość, nad kalenicę lub inną przeszkodę, aby miały jednakowe podciśnienie na wlotach (otworach wywiewnych w pomieszczeniach), aby uniknąć "przeciągania" powietrza pomiędzy pomieszczeniem z krótszym kanałem do pomieszczenia z wyższym kanałem kominowym. Poniżej otworów wywiewnych kanały wentylacyjne powinny być zaślepione (około 10cm), a kanały dymowe lub spalinowe powinny posiadać drzwiczki wyczystne (inspekcyjne).
2. Kanały kominowe wentylacyjne powinny posiadać wyloty górne, w których należy obsadzić dobrane wywietrzaki np.: firmy Uniwersal. Wykonywanie wylotów bocznych mija się z celem, bo później przed ptakami należy zakładać siatki, co skutecznie ogranicza przepływ powietrza. W górnych wylotach łatwo można zmienić zwykłe nasady na nasady hybrydowe np.: FENKO lub kanały wydłużyć dwuściennymi rurami z izolacją termiczną i z nasadą opado-ochronną.
3. Kanały kominowe muszą być szczelne, aby przy niskich temperaturach zewnętrznych nie dochodziło do odprężenia ciśnienia w kanałach kominowych i ochłodzenia słupa powietrza w nieszczelnych kanałach kominowych. Montowanie turbowentów lub nasad hybrydowych na nieszczelnych kanałach wentylacyjnych to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
4. Kratki wentylacyjne powinny być wyposażone w paseczki bibułki, abyś wiedział, w jakim stopniu należy rozszelnić okna, aby utrzymać wypór powietrza do góry wszystkimi otwartymi kanałami kominowymi. Przypomnij sobie prawa naczyń połączonych, bo kanały kominowe nie ciągną powietrza same z siebie, lecz umożliwiają wypór powietrza do góry tam gdzie panuje niższe ciśnienie aerostatyczne niż w panuje danym pomieszczeniu.
5. Jeżeli chcesz przyłączyć do otworów wywiewnych ścienne wentylatory lub pochłaniacze (okapy) to przed włączeniem ich musisz uchylić okna, aby skompensować wyciąg mechaniczny powietrza z pomieszczenia a tym samym z całego mieszkania, aby nie doszło do odwrócenia ciągu grawitacyjnego w pozostałych kanałach kominowych. Pamiętaj bilans dopływu i odpływu powietrza równa się zero.
6. W mieszkaniu z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin z piecyków kominków itp. nie można stosować wyciągu mechanicznego, bo a nuż ktoś będzie się kąpał a drugi ktoś włączy okap w kuchni.
7. W mieszkaniach z otworami wywiewnymi przyłączonymi do pionowych kanałów zbiorczych nie wolno także podłączać wyciągu mechanicznego, bo wydmuchiwane powietrze z przykanalika do kanału zbiorczego stworzy kurtynę ciśnieniową, co skutecznie zahamuje wypływ powietrza z innych przykanalików wentylacyjnych do kanału zbiorczego.
J.Rękas
Gość: cdn
2006-06-22 00:00
Re:Wentylacja budynku
Przy grawitacyjnym odprowadzeniu spalin można stosować wentylacje mechaniczną ale nawiewno-wywiewną zrównoważoną. Oczywiście samo uchylenie okna wystarczy ale może się trafić zapominalski który włączy wyciąg bez uprzedniego uchylenia okna lub gdy jeden z domowników się kąpie przy włączonym PG a drugi włączy okap bez uchylenia okna to zatrucie gotowe.