Gość: leon
2010-12-28 00:28
W łazience czuć spaliny i czujnik tlenku węgla się włącza
Witam, proszę o pomoc w poniższej sprawie.

Mieszkam w 10 piętrowym bloku. Mieszkanie 40 m2 na drugim piętrze. Okna plastikowe, szczelne. W jednym z okien zamontowany nawiewnik ciśnieniowy brevis. Łazienka bardzo mała.

Otóż podczas pracy piecyka gazowego junkers w łazience czuć jest spaliny. Jako że dzieje się to już jakiś czas zakupiłem ostatnio czujnik tlenku węgla i, o zgrozo, zaczął wyć. Wezwałem zatem serwisanta od piecyków ale ten stwierdził że piecyk jest w porządku, że problemem jest brak ciągu kominowego i zalecił aby kąpać się przy uchylonym oknie w którymś z pomieszczeń aby zwiększyć ciąg. I tutaj moje pytanie - czy jeśli jeden nawiewnik (przez który przecież napływa non stop powietrze bo czuć gdy się przyłoży rękę) nie wystarcza i czujka czadu non stop się włącza to pomoże coś zamontowanie jeszcze jednego lub ewentualnie 2 nawiewników? Czy to wszystko lipa i faktycznie trzeba się kąpać przy wpół otwartym oknie? Dodam że spółdzielnia sprawdzała ostatnio kominy i podobno sa sprawne.
Gość: Korol
2010-12-29 13:19
Re: W łazience czuć spaliny i czujnik tlenku węgla się włącza
W załączeniu przedstawiam odpowiedź KKP (Korporacji Kominiarzy Polskich), która chyba wszystko wyjaśni.
"PN-89/B-03430 normowe ilości powietrza dla badanych pomieszczeń powinny wynosić:
- dla kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę gazową – 70 m3/h,
- dla kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną:
- w mieszkaniu do 3 osób – 30 m3/h,
- w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób – 50 m3/h,
- dla łazienki z ustępem lub bez – 50 m3/h,
- dla oddzielnego ustępu – 30 m3/h,
- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h.
Zatem łączna ilość powietrza doprowadzona z zewnątrz do wentylacji pomieszczeń lokalu mieszkalnego zawiera się w przedziale od 80 m3/h do 135 m3/h.

Żaden typ okna nie pozwala na doprowadzenie takiej ilości powietrza z zewnątrz za pomocą tylko rozszczelnienia okien. W tym wypadku niezbędna jest też rola lokatora (uchylanie lub otwieranie okna).
Okna takie wyposażone są w szczelinę, która powstaje przez wycięcie fragmentu uszczelki przylgowej lub jej zastąpieniu na określonej długości uszczelka płaską. Okno rozszczelnione w taki sposób umożliwia spełnienie wymagań normowych (dla okien, a nie dla wentylacji pomieszczenia, ponieważ producent okna nie wie do jakiego pomieszczenia będzie ono zastosowane) zapewniając osiągnięcie współczynnika infiltracji w przedziale 0,5 – 1,0 m3/(mhdaPa2/3).
Strumień powietrza jaki jest w stanie napłynąć do pomieszczenia zależy od współczynnika infiltracji, długości szczeliny oraz od różnicy ciśnienia jakie panuje po obu stronach okna. Zatem dla okna o podanym współczynniku „a”, możemy określić niezbędną długość szczeliny infiltracyjnej niezbędnej do doprowadzeni odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego.
ciśnienia po obu stronach okna.

Aby doprowadzić do pomieszczenia minimalny strumień powietrza dla jednej osoby - 20m3/h (według postanowień normy PN-83/B-03430), długość szczeliny musiałaby wynosić odpowiednio:
• dla okna o współczynniku a= 0,3 m3/(mhdaPa2/3) około 105 – 150 m,
• dla okna o współczynniku a= 0,5 m3/(mhdaPa2/3) około 65 – 90 m,
• dla okna o współczynniku a= 1,0 m3/(mhdaPa2/3) około 30 – 45 m.

Okno rozszczelnione nie jest więc w stanie doprowadzić do pomieszczenia wymaganej ilości powietrza wentylacyjnego. W pomieszczeniu wyposażonym we współczesne okna dla zapewnienia właściwej ilości powietrza wentylacyjnego konieczne jest uchylanie lub rozwieranie skrzydeł, albo zamontowanie odpowiednich nawiewników powietrza w odpowiedniej ilości."
Jak widać do przewietrzania mieszkania potrzebne jest od 80 do 130 m3/h, ile potrzeba dodatkowo, żeby doprowadzić niezbędną ilość powietrza do piecyka ?? ( tego nie wiem), ale już widać, że jeden nawiewnik nie jest w stanie zapewnić odpowiednich ilości powietrza.
Najprościej zrobić próbę - sprawdzić, czy czujnik CO będzie się włączał gdy będzie uchylone okno. Jeżeli tak - odpowiedź nasuwa się sama - zwiększyć ilość powietrza doprowadzanego do mieszkania.

Gość: Sly
2010-12-30 08:40
Re: W łazience czuć spaliny i czujnik tlenku węgla się włącza
Niestety ! raczej dla zdrowia zalecam dostosowac się do serwisanta !
najprostsze i najrozważniejsze wyjście !
Wybór należy do Państwa czy pozamykacie okna czy nie :)
Znajomy ma ten sam problem i nie kombinuje !
Gość: Gość
2016-01-20 23:58
Re: W łazience czuć spaliny i czujnik tlenku węgla się włącza
Tylko jak tu się kąpać przy uchylontym oknie zima kiedy temp spada grubo poniżej 0 :/
Gość: sebacino
2016-01-21 12:15
Re: Re: W łazience czuć spaliny i czujnik tlenku węgla się włącza
Tylko jak tu się kąpać przy uchylontym oknie zima kiedy temp spada grubo poniżej 0 :/

Można zastosować odpowiednie nawiewniki z grzałką które podgrzewają powietrze wchodzące do mieszkania. Można nalać wody do wanny przewietrzyć łazienkę i wtedy się kąpać. Można zamontować podgrzewacz wody elektryczny.