Gość: BKO
2009-08-12 00:00
VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
Bezpłatny program VENTOS - Licencja freeware - rejestracja na www.ventosystem.pl
VENTOS jest przeznaczony dla projektantów do obliczania wentylacji naturalnej. Program nadaje się głównie dla hal przemysłowych, w których w wyniku procesu technologicznego powstają duże zyski ciepła. Wytwarzany w hali przez źródło ciepła ciąg termiczny jest wówczas wystarczającym "motorem" wentylacji, której w znaczący sposób nie są w stanie zakłócić podmuchy wiatru.
Danymi wejściowymi dla programu są zyski ciepła oraz parametry otworów nawiewnych i wywiewnych, a także urządzeń wentylacyjnych w nich zamontowanych. Program oblicza wówczas maksymalną temperaturę pod dachem oraz ilości i prędkości powietrza przepływającego przez każdy otwór, a ponadto poziom wyrównania ciśnień w budynku. W programie uwzględniono możliwość udziału wentylacji mechanicznej oraz wpływ wiatru.
VENTOS dysponuje trzema językami: polskim, angielskim i niemieckim i w każdym z tych języków może wygenerować raport ze wszystkimi danymi liczbowymi i schematycznym rysunkiem budynku. Możliwa jest obsługa programu n.p. w języku polskim, a następnie wydruk raportu dodatkowo w innym języku.
Gość: Jacob
2009-08-12 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
A jaką opinię uzyskał program u tzw profesorów? Którzy na co dzień zajmują się tematyką wentylacji/klimatyzacji, a zwłaszcza Hal. A Hale jak wiadomo to "ciężki temat", z racji kubatury, słupów podporowych, nierównomiernego gradientu temperatur. Pamiętam jak za moich czasów liczono bilanse "ręcznie" z kalkulatorem w ręku. Był to czas, w którym wchodziły do użytku rozmaite programy m. in. do liczenia bilansu, doboru nawiewników. Wiele z tych programów było krytykowanych przez prof. - a to, że czegoś nie uwzględniały, a to że przy doborze kratek program tak rozstawiał kratki, że strugi nawiewne nachodziły na siebie, a tak nie powinno być itp.
Gość:
2009-08-12 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
Od strony naukowej jest O.K. bo główny blok algorytmu był opublikowany i zdaje się był elementem obronionej pracy doktorskiej w Niemczech. Ważniejsze chyba, że został sprawdzony w praktyce.
Istniała pilnie strzeżona stara wersja DOSowska tego algorytmu i na podstawie tych obliczeń wykonano bardzo dużo ogromnych instalacji (patrz referencje firmy Robertson Vogue). Wykonywane pomiary potwierdzały prawidłowość obliczeń.
Program VENTOS to ucywilizowana wersja tego algorytmu jako gotowe narzędzie dla praktyków. Czas obliczeń dla różnych przypadków od kilku sekund do kilku minut. Cały proces projektowania (bez rysunków) to zależnie od wprawy i stopnia skomplikowania instalacji od kilkunastu minut do kilku godzin.
Gość: projektant
2009-08-26 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
A ja bym to wszystko i tak sprawdzał modelowaniami CFD, bo to najbardziej wiarygodna metoda, o ile wykonuje je rzetelna osoba. I bardzo bardzo tania jak policzyć ile kosztują urządzenia które się zaprojekuje!
Gość: ?
2009-08-26 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
Nie jest tania jak się to robi na legalnym oprogramowaniu, sprawdź jakie są ceny takich pakietów za rok użytkowania a ile takich tematów się robi na rok. Ale Polska to inny kraj. Nie wierze, że ktoś wydaje za rok użytkowania dobrego poddanego walidacji pakietu CFD od 10tyś w góre. Kupno licencji na "zawsze" nie załatwia sprawy bo po roku nie ma się już dostępu do poprawek i technical support więć trzeba dalej płacić za soft. Trzeba mocno wejść w model matematyczny itd aby rozumieć co tam się dzieje bo ładne obrazki to nie wszystko. Miałem okazje kilka razy weryfikować modele CFD z rzeczywistością i wyniki były dosyć odmienne. Tu już nie chodzi o sam fakt wykonania obliczeń ale bardziej przygotowanie się do tego od strony merytorycznej. Każdy model jest dobry tylko że jak założenia są złe to i wyniki są złe. Cała zabawa to założenia do modelu reszta sama się robi. No może wszystko oprócz jeszcze zamodelowanie dobrze siatki.
Gość: Rumcajs
2009-08-29 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
tylko CFD, nie ściemniaj gościu "?"...
Gość: ?
2009-08-29 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
też tak uważam ale zrobiłeś jakąś walidacje tego co uzyskałeś w oprogramowaniu wtedy pogadamy. Dużo widziałem "papierowych tygrysów" co na pytanie: jakaś weryfikacja wyników w rzeczywistości.... i cisza
Gość:
2009-08-30 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
Algorytm obliczeniowy programu zweryfikowała przede wszystkim praktyka kilku dobrych lat i wielu zrealizowanych instalacji. Napisałem o tym Jacobowi (nie zauważyłem, że byłem niezalogowany).
CFD to oczywiście dobra metoda, tyle że wcale nie tania i trzeba mieć sporo doświadczenia, żeby właściwie dobierać warunki i parametry. Takie doświadczenie posiada Robertson Vogue. Sceptyków zapewniam, że dla wybranych instalacji zostały wykonane symulacje CFD i różnice były całkowicie akceptowalne.
Wynikały one oczywiście stąd, że CFD daje rozkład temperatur i lokalnych wektorów strumienia, a VENTOS daje wartości średnie. Za to czas wykonania obliczeń przez VENTOS to od kilku sekund do kilku minut - porównajcie to z czasem obliczeń CFD!
Gość: Jacob
2009-09-08 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
Dyskusja ciekawa...
Ja chciałam tylko nadmienić, że z doświadczenia wiem, iż czasem pewne programy "robi się" nie po to, aby ułatwić pracę np. projektantów, ale po to, aby zarobić - właśnie na licencji.
W końcu XXI wiek to era programistów;) Nie ma się więc czemu dziwić, że "powstaje" mnóstwo programów, o przeróżnym przeznaczeniu (wybiegam z branży HVCA;))
Gość: BKO
2009-09-08 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
Program VENTOS jest bezpłatny.
Rejestracja gwarantuje pomoc i nowsze wersje programu, o ile powstaną. Z drugiej strony kontakt z użytkownikami i ich uwagi pomogą program ulepszyć.
Gość: BKO
2009-11-04 00:00
Re:VENTOS - program do obliczania wentylacji naturalnej
Jest nowa, poprawiona wersja (R1) programu VENTOS.
Zbyt długie obliczenia można przerwać zachowując wszystkie dane; poprawiono rozplanowanie wydruku schematycznego rysunku.
Program doskonale zdaje egzamin przy projektowaniu wentylacji naturalnej w dużych obiektach kubaturowych z istotnymi zyskami ciepła (głównie hale przemysłowe). Wentylacji kuchni, czy łazienek raczej się nim nie policzy, no ale nie ma narzędzi "do wszystkiego".
Licencja wymaga imiennej rejestracji, bo tylko w ten sposób można skutecznie pozyskać uwagi Użytkowników, żeby dalej udoskonalać program.