Gość: Kuba
2005-06-09 00:00
VAT i usługa założenia klimatyzacji
Chciałbym założyć klimatyzację kanałową w trakcie budowy mieslania. Zewnętrzna firma złożyła mi ofertę naliczając VAT za usługę 22%.
Czy w takim przypadku kładzenie instalacji klimatyzacyjnej nie powinno być traktowane jak usługa w budownictwie - 7%? Kładzenie przewodów freonowych i kanałów jest chyba podobne do prac elektrycznych, wentylacyjnych, czy hydraulicznych. Jak to jest traktowane w budowie wielkich, nowoczesnych biurowców i centrów handlowych - czy tam też w inny sposób traktowana jest instalacja klimatyzacyja???
Dziękuję za pomoc
Gość: ion-tichy
2005-06-10 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
stawka VAT wynika z PKOB budynku i generalnie firma instalacyjna stosuje stawkę VAT 22% chyba, że są przesłanki do zastosowania stawki innej np. oświadczenie/ zaświadczenie właściceiela obiektu bądź innej osoby upoważnionej, że dany obiekt posiada określoną w przepisach ustawy PKOB pozwalającą na zastosowanie stawki innej niż 22%
Gość: ~~@
2005-06-10 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
np. mieszkaniówka 7
Gość: Kuba
2005-06-10 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
No właśnie - to jest usługa budowlana - mieszkaniówka. Więc chyba powinno być 7%, jak np za usługę założenia grzejników jest 7%???
Gość: kowalski
2005-06-10 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
niestety. Każda ! usluga w zakresie dostawy , montażu uruchomienia instalacji klimatyzacyjnej oraz serwisu związana jest z koniecznością naliczenia podatku VAT 22 %.
To nic nowego !!!. Użytkowniku , skontaktuj się z najbliższym biurem ( nie ze znajomym który coś tam wie i slyszał)_księgowym lub doradcą podatkowym (to także kosztuje) a dostaniesz pełną informację jak na koniec roku możesz ten podatek sobie odliczyć i dostać część kwoty od US. Tak na marginesie : kto zaproponował montaż klimatyzacji kanałowej w mieszkaniu .?? . czy aby napewno ktoś kto to tobie użytkowniku zaproponował (klimatyzację w wersji kanałowej ) jest prawdziwą firmą z tej branży ??
Gość: Kuba
2005-06-11 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
Dziękuję za informację,
nadal jednak sprawa dla mnie nie jest do końca jasna. Rozumiem, że zakładanie klimatyzacji kanałowej w budownictwie mieszkaniowym w trakcie budowy nie jest popularne do tej pory w Polsce. Ja takie rozwiązania widywałem nie raz w nowoczesnych apartamentowcach za granicą. Rozumiem, iż firmy sprzedają ludziom w prywatnych mieszkaniach głównie urządzenia typu split, które po prostu wiesza się na ścianie (lub stawia, lub podwiesza itp.). W takim przypadku rzeczywiście, mamy do czynienia po prostu z zakupem urządzenia i usługą zainstalowania go - 22% (szczególnie, że w większości przypadków takie urządzenie montowane jest nie w trakcie budowy, a wiele lat później). Jednak, na zdrowy rozum, kładzenie instalacji klimatyzacyjnej w trakcie budowy domu, to jedna z usług budowlanych (jak kładzenie instalacji innego typu). Czy nie jest tak, że po prostu, firmy zajmujące się klimatyzacją, nie chcą mieć kłopotów z US, nie chcą więc zadać w tej sprawie zapytania fiskusowi?? - fachowcom, pod kątem finansowym, jest wszystko jedno, a kłopotów mają mniej!!!
Rozwinąłem ten wątek aby dowiedzieć się o istniejące jakieś szczegółowe uregulowania prawne dotyczące klimatyzacji, jeżeli takowe istnieją. Jeżeli mam opierać się na znanych mi - to VAT za usługi budowlane wynosi nadal 7%.
Firma, która zaproponowała mi rozwiązanie kanałowe to najprawdziwsza, duża firma w branży, atestowany przedstawiciel poważnych producentów, z weryfikowalnymi dokonaniami. Zresztą, sami projektanci budynku proponowali mi tego typu rozwiązanie, jako najbardziej racjonalne. Myślę, że całe nieporozumienie tkwi w nazewnictwie, otóż to co w katalogach wyraźnie nazywane jest klimatyzacją kanałową faktycznie jest splitem chowanym nad podwieszanym sufitem. Schłodzone powietrze rozprowadzane jest do użytkowych pomieszczeń kilkoma kanałami. Zdaję sobie sprawę z wad takiego rozwiązania, jednak moim (i nie tylko moim) zdaniem zalety przeważają. Patrz min wątek "rozbieżności między fachowcami".
Dziękuję i pozdrawiam i czekam na zdanie, Kuba.
Gość: Kuba
2005-06-11 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
Acha, jeszcze jedno - "taką prawdą oczywistą" - "nic nowego!!!", w mojej dziedzinie (medycyna) było np. to, iż w szpinaku jest dużo żelaza. Powtarzano ten "fakt" przez lata w kolejnych podręcznikach. Okazało się jednak, iż badacz postawił przecinek nie tam gdzie trzeba!!! Proszę bardzo o nie: "to nic nowego", lecz podstawę prawną. Nie twierdzę, że takowej nie ma, jednak na razie nikt mi jej tutaj nie podał.
Ukłony, Kuba.
Gość: Kowalski
2005-06-12 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
szanowny p. Kuba. milo że odpisaleś.Faktem jest jednak że zagadnienie klimatyzacja (z wyjątkami)w naszym kraju istnieje dopiero od 15 lat. Narodzilo się wiele firm i tzw. pseudo kibicow ( firm -od klimatyzacji) . trodno na łamach forum wyjaśnić gdzie należy instalować modele ,,split,, a gdzie kanałówkę. Doświadczenie w tej branży zdobywa się dopiero powielu,wielu latach pracy i oczywiście dobrego wyksztalcenia.jednak wybor i pieniądze na co wydajesz są twoje.
Gość: ion-tichy
2005-06-13 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
Szanowny Panie Kubo podstawą prawna jest tu ustawa o VAT a w niej tabelaryczne zestawienie produktów i usług podlegajacych stawce innej niż 22%. Wystarczy dokładnie przeczytać lub poprosić o poradę księgowego. Faktem jest, że głównym powodem dla którego instalacje są w stawce 22% jest wygoda firm instalacyjnych(stawka obniżona zwykle powoduje zainteresowanie US a wystarczy źle skonstruowana umowa aby były podstawy do podejrzeń) tym bardziej, że strona zainteresowaną jest kupujący, który zwykle przyjmuje jako pewnik warunki sprzedającego.
Gość: ion-tichy
2005-06-13 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
Dz.U.2004 nr 54 poz 535 + 2005 nr14 poz 113/ nr90 poz 756; załącznik 3 do ustawy poz 161. Oczywiście potrzebna jest tu jeszcze analiza całości zagadnień (a tego najczęściej nikomu się nie chce)
pozdrawiam
Gość: kowalski
2005-06-13 00:00
Re:VAT i usługa założenia klimatyzacji
halo kuba .Uparciuch to jesteś . Podatek VAT tak naprawdę 7,12.22. czyn 50 % to pieniądze dla tych którzy nie pracują
To tak jak szpinak , mama każe i trzeba wcinać nawt jak koszmarnie smakuje. Jeśli jesteś przekonany duszą i ciałem o klimatyzacji w wersji kanałowej powiem tak : idzie zajączek i pali papierosa. spotyka go krowa i mówi : taki mały i już pali. a zajączek na to : taka duża i chodzi z gołymi cyckami