Gość: Karol
2009-10-03 00:00
Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
Witam!
Chcę się zapytać czy do wykonywania symulacji CFD wentylacji i oddymiania wymagane są jakieś uprawnienia?
Gość: Tom
2009-10-03 00:00
Re:Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
I tak i nie. Wszystko zależy jaki jest twój zakres. Jeśli wykonujesz tą usługe dla firmy projektowej i twój raport jest podstawą podjęcia decyzji przez projektanta (sic z upr) który wykonuje projekt to nie. Jeśli będziesz chciał podjąc temat sam od początku do końca to wóczas musisz jej posiadać bo to ty firmujesz cały projekt. Reasumując było by dobrze je posiadać bo wówczas masz większe "pole do manewru".
PS Nie wiem kto jest zainteresowany CFD w wentylacji u nas, podstawa to cena za opracowanie. I z tego co widzę tylko to się liczy, przykre ale prawdziwe. CFD dla wentylacji pożarowej daje większe możliwości zarobkowania bo jest wymuszone przez prawo w pewnym stopniu. PL to nie zachód tam jest inne podejście i świadomość do tych spraw.
Gość: jan
2009-10-08 00:00
Re:Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
czy są jakieś konieczne uprawnienia do uprawnień ?. Mozna sie już w tych uprawnieniach powoli gubić . Moim skromnym zdaniem instytucje czy urzędy odpowiedzialne za nadzór nad ,, uprawnieniami " stosują " metodę stałego i systematycznego komplikowania przepisów. To zaczyna być chore
Gość: Wacek Plcaek
2009-10-09 00:00
Re:Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
Panie Tom,
może i panu CFD daje możliowość super zarobkowanie a to już niepokoi, bo znając naszę branże świadczy Pan usługi na poziomie shit. Cena wcale się nie liczy tylko jakość obsługi klienta i zakres tego CFD, więc nie wiem z kim Pan konkuruje, pewnie z innym shit. Moja rada : niech Pan policzy ile pan zarobi "teoretycznie" a potem niech pan odejmie od tego ile nie zapłącą, a od tego ile są koszty stałe a od tego co zostanie na koszty odszkodowania i opłacenia papugów, a od tego ile pan niezarobił w przyszłości bo jak będzie pożar z osobami śmiertelnymi lub zatrytaymi tylko= to min. 8 lat grozi. A od tych pieniedzy wszystkich niezarobionych i zarobionych co zostały na kalkilatorze niech pan odejmie koszt tego, żę żona z dziećmi w tym czasie odeszła do innego. Polska to nie zachód jak się wycenę i projektowanie robi tylko... ale wszyscy inwestorzy oraz ubezpieczyciele niedługo to będzie zachód, więc ich prawnicy już wiedzą co mają robić i za co biorą pieniądzę. Zanim się zachłustnięty Tom obejrzy to już będzie kapitalistyczny zachód w polsce. hehehihi... A CBA węszy.....
Gość: Tom
2009-10-10 00:00
Re:Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
Jakies problemy ze zrozumieniem jezyka polskiego. Popatrz na inny watek odnosnie CFD. Pudlo, nie pracuej juz w tej branzy bo to wielkie sciema. Zajmuje sie CFD ale w innej branzy bo tam mozna zweryfikowac co sie robi. Niestety ale inwestorzy tylko patrza na cene projektu w PL. Ja sie z tym nie zgadzam wiec opuscilem to srodowisko i zostawiam je dla Ciebie. Lepiej juz Ci, konkurent jeden odpadl, micha sie smieje.
Gość: ????
2009-10-16 00:00
Re:Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
dupa
Gość: Piotr
2013-04-07 15:21
Re: Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
Nie ma żadnych wymagań dla wykonywania symulacji CFD. Ani w przypadku oddymiania, ani jakichkolwiek innych przypadków. I całe szczęście. Miejmy na dzieje, że tak pozostanie.
Oczywiście "klika" już kombinuje jak objąć to "uprawnieniami", ale na szczęście większość z nich nie ma o tym bladego pojęcia więc nie są w stanie nawet stworzyć właściwych kryterium do zweryfikowania takiego opracowania.

Co do samych uprawnień: jak zwykle, chodzi o kasę. To tak jak z firmami ubezpieczeniowymi. Niby chodzi o troskę o człowieka, a tak na prawdę o kasę. Tak samo jest z uprawnieniami: niby chodzi o jakość usług a chodzi o kasę. Bo im mniej osób będzie wykonywać jakąś określoną czynność, tym mniejsza konkurencja i można mieć wyższe ceny.

Gość: bye bye
2014-04-20 10:32
Re: Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
Symulacje CFD mogą wykonywać tylko projektanci z uprawnieniami projektowymi do wentylacji. Takie jest stanowisko przesa polskiej izby inżynierów budownictwa, w oparciu o przepisy prawa budowlanego. CFD polega na samodzielnym rozwiązywania zagadnień technicznych i oceny zjawisk technicznych, a aby to wykonywać należy pelnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. A aby to móc robić należy posiadać uprawnienia budowlane w zakresie projektowania, a w tym przypadku wentylacji. Tak stanowi prawo budowlane -artukuły (chyba? nie pamiętam) od 12 do 14.
Gość: Stefan
2016-07-22 12:00
Re: Uprawnienia do wykonywania symulacji CFD
Symulacje pożaru może wykonywać osoba o odpowiednich kompetencjach z tym, że ustawodawca nie określił co oznaczają odpowiednie kompetencje w konsekwencji czego może ją robić każdy. Symulacja pożaru nigdy nie stanowi samodzielnej dokumentacji projektowej, jest dokumentacją pomocniczą weryfikującą skuteczność wentylacji oddymiającej, którą opracowuje projektant z uprawnieniami do projektowania instalacji sanitarnych i bierze za całość pełną odpowiedzialność (do tego zobowiązuje go prawo). Przez 10 lat żaden urząd w tym kraju nie pokwapił się aby wydać jakieś wytyczne do wykonywania symulacji w związku z czym mamy dziki zachód, możecie wrzucać do komputera co chcecie byle by zgodnie z wiedzą techniczą, a wiedza techniczna to artykuły, publikacje i wszystko co znajdziecie w sieci.
Ps. Jak by ktoś był zainteresowany to robię kompleksowo projekty wentylacji pożarowych.