Gość: Grecja
2013-10-31 12:19
Temat dla osób dociekliwych
Witam,
Może się czepiam, może będę prekursorem jeśli chodzi o zapisy naszego ustawodawcy w Dz.U.nr 75 a może ktoś po prostu z tego się uśmieje...
Mianowicie chodzi mi o zapis:
§ 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia.

Chodzi mi o określenie "przewody wentylacyjne".
Trafna i przemawiającą do mnie definicją jest :
Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego.

A cytując za M. Malickim jak mawiał mój prof. K. Maczek:
"Celem wentylacji jest poprawa stanu i składu powietrza, z punktu widzenia wymagań organizmu ludzkiego lub procesów produkcyjnych, co osiąga się przez wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń."

Rozpatrując zapis w § 267. pkt. 1 i cytowaną wyżej definicję wysuwam wniosek że przewody klimatyzacyjne (układ bez świeżego powietrza np. pompa ciepła z przewodami wentylacyjnymi w centrum handlowym, która ma za zadanie "tylko" pokrycie strat ciepła oraz zysków w lecie, gdzie świeże powietrze doprowadzane jest odrębnym układem przez własne kratki) mogłyby być wykonane jako niezapalne i nierozprzestrzeniające ognia (klasyfikacja ogniowa np.B a nie A2 jak to wynika z § 267.).
Widzę tutaj pewną nieścisłość. Może ktoś spotkał się z taka interpretacją strażaka? Zdrowy rozsądek podpowiada jednak co innego podczas projektowania jednak jest tutaj luka.
Reasumując sensownym określeniem jeśli chodzi o § 267. pkt. 1 wydaje się określenie "Przewody powietrzne".
Pozdrawiam
G


Gość: Ququryqu
2013-11-09 00:12
Re: Temat dla osób dociekliwych
to bzdury i wyimaginowany problem.
Kanał - przewód, jaka różnica?
A wentylacja - klimatyzacja- oddymianie - różnicowanie ciśnień - osuszanie, jaka to różnica?
W przepisach prawa chodzi o intencję przepisu a nie o nazewnictwo, bo innaczej zawsze przepis będzie zły.
Gość: Spednet_pl
2013-12-10 10:27
Re: Temat dla osób dociekliwych
Warto zajrzeć także do nas na strone Spednet,gdzie dowiecie się wielu szczegółów z zakresu ogrzewania podłogowego oraz pompy ciepła.


www.spednet.pl – pompy ciepła