Gość: Szymon
2003-01-08 00:00
"Szeregówka" - wentylacja grawitacyjna - proszę o radę
Dzień dobry ! Nowo-wybudowany segment szeregowy. Piwnica, parter, piętro. W piwnicy kotłownia z kotłem gazowym - komin spalinowy ze stali nierdz., komin wentyl. grawitacyjnej i umieszczona nisko nad podłogą kratka nawiewu powietrza - słowem trzy odrębne ciągi. Na parterze - kratka wemtylacji grawitacyjnej w pokoju, "otwarta" kuchnia z wyciągiem, garderoba z kratką grawitacyjną. Na piętrze również dwie kratki. Wszystkie przewody oddzielne. W środku budynku ciąg schodowy przez wszystkie kondygnacje.
Jesienią, kominy zostały sprawdzone i "odebrane" przez kominiarza. Byłem przy tym - wszystko OK. Z nastaniem mrozów, po uruchomieniu kotła, dzieje się coś dziwnego. Kratka w kotłowni (piwnica), która miała dostarczać powietrze - zasysa je. Natomiast jedna z kratek na parterze dmucha zimnym powietrzem, które czuć, jak schodzi ciągiem schodowym do kotłowni. Dodam, że w pomieszczeniach nie są jeszcze zamontowane drzwi wewnętrzne. Kiedy otworzę okno, kratka na parterze przesztaje "dmuchać" ale nawiew w kotłowni nadal "ciągnie", również to powietrze z okna otwartego na wyższej kondygnacji. Rozumiem, ze rozszczelnienie okien rozwiąże problem "dmuchającej" kratki na parterze ale jak zmusić nawiew w kotłowni do prawidłowego funkcjonowania ?
Z góry dziękuję i przepraszam za laickie słownictwo.
Bardzo potrzebna strona , jak się okazuje :)
Gość: Andrzej
2003-01-09 00:00
Re: "Szeregówka" - wentylacja grawitacyjna - proszę o radę
Wydaje się to nieprawdopodobne, ale ... Czy "kratka" nawiewna w kotłowni, ta która się zachowuje jek wywiew nie jest czasem kratką zamontowaną na kominie wyprowadzonym ponad dach? W kotłowni były by wówczas dwa przewody wentylacji wyprowadzone "na dach" co przy dolnym ustawieniu kratki wywiewnej sprawiało by, że działała by ona jak wywiew. Nieprawdopodobne, ale cuda się zdarzają. Wylot tej kratki powinien znajdować się jakieś dwa metry nad poziomem terenu. Nic innego nie przychodzi mi na razie do głowy. Pozdrowienia
Gość: Zbigniew
2003-01-30 00:00
Re: "Szeregówka" - wentylacja grawitacyjna - proszę o radę
Należy wykonać nawiew do kotłowni w piwnicy poprzez kanał zetowy.
Pole powierzchni kanału min 200cm2.