Gość: bill
2009-05-14 00:00
Stosowanie chłodnicy wstępnej
Proszę o radę w takiej sprawie:
W pomieszczeniach klimatyzowanych stosuję system VRV Daikina. Jednostki wewnętrzne ścienne podokienne pracujące na powietrzu obiegowym. Nawiew i wywiew wentylacyjny w ścianie (budynek stary, zabytkowy, brak możliwości montażu stropu podwieszonego).Powietrze pierwotne w ilości higienicznej przygotowywane jest w centrali z odzyskiem krzyżowym. Czy należy w tej centrali stosować chłodnicę wstępną schładzającą powietrze nawiewane od 32 do załozonych 24 czy też można że schłodzenie wstępne w krzyzowym + wymieszanie nawiewanego i schłodzonego przez klimatyzator wystarczy. Boję się o przesuszenie powietrza w pomieszczeniu. Dziękuję
Gość: chłodnik
2009-05-14 00:00
Re:Stosowanie chłodnicy wstępnej
jak stosujesz w pomieszczeniach bezpośrednie odparowanie czyli te słynne vrv to one zawsze wysuszą powietrze bo na chłodnicy o niższej temperaturze wykropli się więcej niż na tej o wyższej temperaturze.
stąd polecam zamienić vrv na wodę lodową z fancoilami. większy komfort w pomieszczeniach. im dasz wyższą temperaturę wody lodowej tym mniej będzie ci się wykraplać.
czy stosować chłodnicę w stępną:
- to wszystko zależy jak dobierane były jednostji wewnętrzne i na jaką temperaturę.
jak schłodzi się powietrze wentylacyjne do wymaganej temperatury to mniejsze jednostki trzeba dawać wewnątrz pomieszczeń bo wówczas odlicza się od ich mocy zyski od wentylacji bo to załatwiasz w centrali.
- jeżeli chodzi o przesuszanie to polecam wykres i-x oraz proponuję podobierać centralę na różne parametry i zobaczyć w którym przypadku będzie mniejsze przesuszanie
- jak dasz w centrali chłodnicę freonową to też bardziej przesuszy powietrze niż jak byś dał tą samą chłodnicę na wodzie lodowej o wyższych parametrach.
Gość: Tollo
2009-05-15 00:00
Re:Stosowanie chłodnicy wstępnej
moim zdaniem pole manewu masz niewielkie.Bo czy to w powietrzu zmieszanym czy schłodzonym (podobnie, choć chłodnica lepsza o ok. pół grama) dostarczasz ok 11g wody/kg sp. Zimne chłodnice bezp. odparowania osuszą mieszaninę powietrza, zależnie od ich wydajności chłodniczej do 7-8g/kg sp. I będzie sucho i jak napisano, im chłodniej tym gorzej. Oczywiście zrób szczegółowy bilans wilgoci.