Gość: siqor
2007-12-05 00:00
Sterowanie wentylacją nadmuchowo wydmuchową
Chcę sterować wentylacja pełną (nadmuchowo-wydmuchową) przy pomocy sterownika UCS21. Niestety nie wiem jak powienienem opracować algorytm pracy takiej wentylacji.
Dane szczegółowe
Czujnik PT1000 umieszczony w przewodzie w odległości ok 4m od nagrzewnicy.
Nagrzewnica 12 kW - wyj Q1
Wentylator nadmuchu i wydmuchu 200W - wyj Q2, Q3
Presostat PS600.
Czy nagrzewnica i wentylatowy powinny włączać się i wyłączać w określonej sekwencji??
Gość: ola
2007-12-05 00:00
Re:Sterowanie wentylacją nadmuchowo wydmuchową
Zaznaczam nie jestem automatykiem, ale spróbuję naprowadzić cię na trop.
Nie mam bladego pojęcia co to jest za sterownik, ale do Twojej wentylacji zastosowała bym następujące wytyczne :
Założenie podstawowe : chcesz mieć w okresach grzewczych zawsze taką samą temperaturę w pomieszczeniu.
- Sterowanie pracą nagrzewnicy - brakuje mi jeszcze dwóch czujników temperatury - powietrza zewnętrznego i pomieszczenia. Ale wydaje mi się, że ostatecznie mozna wykorzystać ten czujnik z Twojego kanału. Nie jestem pewna czy można płynnie sterować mocą nagrzewnicy, czy działa ona na zasadzie zał/wył ( zależy od typu). Przyjęłam gorszy warian działania na zasadzie on/off. Czyli, aby utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu należy pracować wydajnością wentylatorów.
- sterowanie pracą wentylatorów - najważniejsz rzecz zabezpieczenie nagrzewnicy przed spaleniem, czyli praca wentylatora dłuższa niż praca nagrzewnicy tzw. wybieg.
Druga rzecz zblokowanie wentylatorów w celu równoczesnego załączania sie i wyłączania. Sposób regulacji wydajności regulator obrotów lub falownik.Raczej to drugie, bo to jest nagrzewnica trójfazowa.
Presostat jako "system alarmowy" dla braku pracy wentylatorów.
Pozostaje kwestia wartości granicznych: ilości powietrza oraz temperatury.
No i tu pojawia się problem : bez wizji lokalnej i rozmowy nie da się to "dopasować", ponieważ nie znamy przeznaczenia pomieszczenia w ten sposób wentylowanego, wydajności wentylatorów itp.. Poza tym brakuje mi w tej instalacji filtrów powietrza nawiewanego.
Wiem, nie tego się spodziewałeś. Więc radze Ci: Wynajmij automatyka a on juz skonsultuje Twoja instalację z wentylarzem. Może więcej wydasz, ale nie będziesz kupował następnych urzadzeń.
Powodzenia.