Gość: Gość
2007-11-20 00:00
Sterowanie wentylacją mechaniczną
Witam,
Czy isnieje możliwość włącznia/wyłączania wentylacji mechanicznej centralnej z req w niektórych pomieszczeniach budynku w zależności od potrzeb? Jak by się to miało odbywać?
Powiedzmy że mamy domek jednorodz. 250m2. Są w nim pokoje gościnne, gabinet, .... które są używane sporadycznie. Sypialnie używane są tylko w nocy przez 7 godzin/dobę. Wentylacja takich pomieszczeń w czasie gdy nie są wykorzystywane to dodatkowy koszt.
Gość: gural
2007-11-20 00:00
Re:Sterowanie wentylacją mechaniczną
możliwości są: można stosować przepustnice sterowane ręcznie lub elektronicznie, można stosować regulator obrotów wentylatora w req. zasadniczo jednak trzeba pamiętać o tym, że w tego typu wentylacji stosuje się zasadę, iż nawiewy powietrza umieszcza się w pomieszczeniach bardziej, nazwijmy to higienicznych, takich jak salon, gabinet, sypialnia, natomiast wyciągi w pomieszczeniach o mniejszej "higienie", tj. kuchni, łazience, ubikacji. wyłączenie więc wspomnianych pomieszczeń (tych "bardziej higienicznych")z wentylacji powoduje wyłączenie wentylacji jako takiej. można się bawić w wentylowanie każdego pomieszczenia z osobna (każde pomieszczenie ma swój własny nawiew i wywiew), ale w takim wypadku koszty samej instalacji są dużo wyższe, podobnie jak stosowanie pełnej automatyki do elektronicznej regulacji przepustnic, obrotów etc.
Gość: Archie
2007-11-21 00:00
Re:Sterowanie wentylacją mechaniczną
Witam
Zanim podejdziesz do sprawy ekonomicznie powinieneś się zastanowić co się będzie działo w pomieszczeniach, które używasz sporadycznie i nie chcesz mieć w nich wentylacji. Jeżeli mówisz o kosztach to może lepiej jest zakupić centralę, która oparta jest na silnikach prądu stałego. Znacznie więcej na tym zyskasz niż odcinanie wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach. Na marginesie część centralek ma w opcji możliwość podłączenia np. przepustnicy z siłownikiem w kanale do sypialni etc.
Pozdrowienia
Gość: gosc@92o2222222
2012-08-17 09:59
Re: Sterowanie wentylacją mechaniczną