Gość: gość
2006-11-07 00:00
Sterowanie przepustnic
Szukam automatyki sterującej pracą dwóch przepustnic w zależności od załączanie się pięciu urządzeń wentylacyjnych (filtrów). Warunki pracy to - pozycja 0 - piersza otwarta max - druga zamknięta max - brak pracy urządzń filtrujących, pozycja 1 (następuje częściowe przymyjanie pierwszej i zamykanie drugiej)- pracuje jedno urządzenie, pozycja 2 pracuja dwa urządzenia, itd aż pozycja 6 - pierwsza zamknięta max - druga otwarta max pracuje 5 urządzeń filtrujących.
Jeśli ktoś zna producenta, dostawce z góry dzięki.
Wyjaśnię przypadek. Mam halę która posiadać będzie wentylację nawiewno-wywiewną (centrala z odzyskiem). Poza tym hala posiada wentylację miejscową. Wyciąg realizowany jest poprzez 5 urządzeń filtrujących zlokalizowanych we wspólnym pomieszczeniu. Uklad nawiewno-wywieny połączony będzie z pomieszczeniem filtrów. Podam skrajne warunki pracy : pracują wszystkie urządzenia filtrujące - przepływ powietrza poprzez odciągi - filtry - pomieszczenie filtrów - centrala wentylacyjna (przepustnica 1 otwarta druga zamknięta - pominięta jest część wywiewna układu nawiewno-wywiewnego), Drugi skrajny warunek pracy to wszystkie urządzenia filtrujące wyłączone, przepływ powietrza (wyciąg) odbywa się tylko poprzez część wywiewną układu nawiewno-wywiewnego. Nawiew w obu przypadkach tą samą drogą.
Gość: seb
2006-11-09 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
przypuszczam, ze nie znajdziesz jakiegos typowego sterownika, ktory bedzie dzialal jak ty chcesz. Wydaje mi sie, ze najprosciej zastosowac jakis przekaznik programowalny. W razie czego to sie polecam :)
Gość: gość
2006-11-09 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
jak mogę się skontaktować z tobą
Gość: Lolo
2006-11-10 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
Tanim a zarazem bardzo elastycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie przekaźnika swobodnie programowalnego EASY Moeller. Z napisaniem programu nie ma problemu.
Pozdrawiam
Paweł
Gość: gość
2006-11-10 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
Mam pytanie co do ceny takiego przekaźnika - chodzi o wartość orientacyjne
Gość: M
2006-11-10 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
Ja bym proponował w pierwszej kolejności zastanowienie się, czy sterowanie przepustnicami jest najlepszym rozwiązaniem. Moim zdaniem lepsze byłoby sterowanie pracą wentylatorów i zmniejszanie ich wydajności a nie dławienie przepływu. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości urządzenia, bo może się okazać, że nieopłacalne jest inwestowanie w jakieś rozbudowane sterowanie. Kolejne pytanie to jak ma się wydajność centrali do wydajności pozostałych urządzeń. Czy te strumienie powietrza się równoważą oraz czy wydajności poszczególnych filtrów są identyczne?
Pozdrawiam
Mariusz
Gość: seb
2006-11-11 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
to jest moj kontakt
seboo@konto.pl tel. 0 698 90 70 50
Gość: gość
2006-11-12 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
informacje uzupełniające dla Mariusza
opisany przypadek jest przy założeniu: filtry mają takie same wydajności, są zlokalizowane w odrębnym pomieszczeniu a ich wyloty (strona tłoczna) nie są połączone z żadą instalacją (wyloty swobodne). Jak wspominałem wcześniej wywiew instalacji nawiewno-wywiewnej połączony jest przed centralą z pomiesczeniem fitrów tak że możliwy jest przepływ powietrza (chodzi o wywiew)przez pom filtrów urządzenia filtrujące wprowadzają powietrze do pomieszczenia i teraz z tego pomieszczenia jest ono zabierane poprzez układ wywiewny centrali. Chodzi wtym pomyśle żeby powiązać wywiew odciągów miejscowych z instalacją ogólną nawiewno-wywiewną. Centrala jest dobrana na maksymalny strumień odciągów czyli 11000 m3/h i przy pracy wszytkich odciągów całe powietrze (11000) jest zabierane z tego pomieszczenia fitrów. Przepustnice są potrzebne po to żeby z jednej strony zamknąć możliwy kierunke przepływu poprzez instalację wywiewną ogólną hali, a umożliwić przepływ z pomieszczeni filtrów. Podobny układ można zrealizować w ten sposób że z pomieszczenia filtrów zorganizować wywiew wentylatorem - jak wspominałeś w połączeniu z ukłądem kanałów a wentylację ogólną hali uniezależnić zupełnie od odciągów. Te dwie przepustnice pracowałyby w przeciwieństwie do siebie. Może faktycznie nie warto pchać sie w ten układ z przepustnicami. Watrte zastanowienia. Dzięki za dyskusję.
Gość: gość
2006-11-12 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
Mariusz jeśli chodzi o dławienie to w tym przypadku nie reguluję wydajności poprzez dławienie. Wydajność będzie taka sama zawsze tzn 11000 tylko chodzi o to skąd będzie wywiewane powietrze. Raz będzie to odciąg poprzez pomieszczenie filtrów i centralę a drugi raz wywiewniki instalacji wywiewnej z pominięciem pomieszczenia filtrów i centralę. Dławienie będzie miało za zadanie umożliwienie odpowiedniego kierunku przepływu. Przy pracy np dwóch filtrów część miałaby powietrza przepływać przez pom. filtrów a cześć poprzez intralacaję wywiewną ogólną.
Pozdrawiam
Gość: gość
2006-11-12 00:00
Re:Sterowanie przepustnic
zapomniałem czemu uparłem się z tym połaczeniem instalacji z pom. filtrów. Chodzi o to że urządzenia te dostarczają znacznych zysków ciepła co musiało by prowadzić do dalszego skomplikowania układu gdyż latem musiałby pracować inaczej i zimą. A w mojeje propozycji jest tak samo latem i zimą.