Gość: Szymon
2010-11-28 22:40
Skraplanie wody, słaby ciąg
Witam. W 2000 roku zakupiłem mieszkanie (52metry, dwa pokoje) na 3 piętrze (ostatnim, płaski dach pokryty papą), od samego początku zauważyłem, że ciąg w kratkach wentylacyjnych jest słaby (przy otwartych oknach), natomiast przy zamkniętych zimne powietrze z dworu jest wdmuchiwane przez kratki do mieszkania (kratka jest w kuchni i łazience). W kuchni znajduje się piec dwufunkcyjny. Zimą kiedy różnica temperatur jest największa woda leje mi się z okien na parapety i ściany (nawet pomimo częstego wietrzenia), poza tym pojawia się grzyb (najgorzej w pokojach gdzie nie ma kratek). W związku z powyższym zwracam się z prośbą o rady jak rozwiązać ten problem. Słyszałem o montowaniu wentylatorów w kratkach wentylacyjnych (ponoć nie do końca legalne, ale jestem już tak zdesperowany, że zrobię wszystko byle pomogło). Słyszałem także o tzw. nawiewnikach (tylko jakie wybrać higrosterowane czy też ciśnieniowe oraz ile ich ma być itp). Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Gość: mirek
2010-11-29 19:08
Re: Skraplanie wody, słaby ciąg
zainstaluj kocioł kondensacyjny--nie będzie pobierał powietrza z mieszkania '
Gość: Gucio
2010-11-29 19:17
Re: Skraplanie wody, słaby ciąg
proponuje zadzwonić do firmy z którą się zetknołem szukajac pomocy odnośnie z problemem wentylacji mojego domku. PM Projekt - www.pmprojekt.com.pl. Mi pomogli i sadze że pewnie i z tym problemem sobie poradzą.
Gość: qwerty
2010-11-29 21:24
Re: Skraplanie wody, słaby ciąg
jest to typowy problem niewłaściwej wentylacji grawitacyjnej oraz szczelnych okien... niestety sami tego chcieliśmy.... problem ten ujawnia się szczególnie w zimie kiedy jest dożą różnica temperatur. Czy ma Pan w oknach ( w kuchni i salonie lub innym pokoju) nawiewniki w oknach? jeśli nie proponuje w miarę możliwości o tym pomyśleć lub bardziej desperackie rozwiązanie- powycinać uszczelki w oknach. Wentylatora pionie grawitacyjnym montować nie można - zakłóci Pan pracę już całkowicie - sobie może pomoże ale innym zaszkodzi. Proszę porozmawia z innymi lokatorami czy maja takie same problemy i jeśli tak zwrócić się do spółdzielni o zmodyfikowanie wentylacji grawitacyjnej na hybrydową. Oni zamontują podciśnieniowa nasadę kominową i kratki higro
Gość: zmarznięta
2010-11-30 01:14
Re: Skraplanie wody, słaby ciąg
Widzę, że masz podobny problem. Szczerze to ja także jestem zdesperowana, bo jaka jest efektywność ogrzewania skoro z kratek wentylacyjnych nawiewa zimne powietrze..
W sumie okna doszczelnia się by było cieplej, ale w naszym przypadku odwróciło to działanie wentylacji i chyba jest gorzej.
Jeżeli wybierzesz już jakieś nawiewniki proszę podziel się uwagami na ich temat. Sama muszę je chyba również zakupić.

Życzę owocnej walki i zwycięstwa
Pozdrawiam
JF
Gość: Szymon
2010-12-16 21:07
Re: Skraplanie wody, słaby ciąg
Wstępnie zdecyduję się chyba na wycięcie fragmentu uszczelek co powinno poprawić nawiew świeżego powietrza do domu a tym samym poprawić ciąg w kratkach wentylacyjnych. Pytanie mam tylko jaka powinna być szerokość wyciętej uszczelki (są dwie na ramie zewnętrznej i wewnętrznej) i w którym miejscu powinienem ją wyciąć?