Gość: Paweł
2007-12-17 00:00
Schładzanie-osuszanie / grzewanie-nawilzanie
Cześć,
1)Mam pytanie odnośnie obróbki powietrza na wykresie Molliera.
Powszechnie wiadomo że podczas schładzania powietrze jest jednocześnie osuszane, a z kolei na wykresie krzywa chłodzenia zbliża się do krzywej nasycenia wilgotności względnej fi=100% ... prosta ogrzewania oddala się zaś od krzywej nasyc.
Proszę o sprostowanie
2)Przy okazji, usłyszałem kiedyś takie pytanie "z jaką max. prędkością może powietrze przepływać przez chłodnicę" (prawdopodobnie aby jej nie zamrozić) ???
Pozdrawiam
Gość: Janek
2007-12-17 00:00
Re:Schładzanie-osuszanie / grzewanie-nawilzanie
Podczas chłodzenia ciepłe i wilgotne powietrze (50%-60%) styka się z zimnymi ściankami chłodnicy powodując wykraplanie się wilgoci. Dlatego w procesie chłodzenia nie sprowadzasz prostej w dół pionowo ale po krzywej. Zawartośc wilgoci X [kg/m3] maleje. Proces grzania na wykresie to prosta pionowa w górę. Paradoksalnie ten proces też można a nawet trzeba nazwać osuszaniem, bo chociaż zaw. wilgoci pozostaje taka sama to zmienia się wilgotność (no chyba, że ogrzewasz parowo to inna bajka).
Gość: Maciek
2008-01-05 00:00
Re:Schładzanie-osuszanie / grzewanie-nawilzanie
Przemianę chłodzenia na wykresie h-x Molliera można prowadzić zarówno, jako prosta pionowa ze stałą zawartością wilgoci (x=const-chłodnica sucha), jak i również, tak jak było już powiedziane czyli przemiana skierowana w kierunku krzywej nasycenia fi=100% do temperatury ścianki chłodnicy (chłodnica mokra).
Gość: WaterSmile
2011-02-07 15:00
Re: Schładzanie-osuszanie / grzewanie-nawilzanie
www.osuszanie.co
www.osuszacze-watersmile.pl