Gość: bod
2006-12-14 00:00
Rury miedziane (atest)
Mam pytanko jesli ktoś moze na nie odpowiedzieć:
Jak wyglada temat stosowania rur wodnych w instalacjach chłodniczych oraz klimatyzacyjnych. Czy ja jako inwestor mogę dociekać wymiany instalacji.
Gość: Slawek
2006-12-15 00:00
Re:Rury miedziane (atest)
Wykonanie instalacji chlodniczej miedzianej z rur przeznaczonych na ogrzewanie jest bledem w sztuce i jako takie jest niezgodne z wiedza techniczna i wytycznymi stosowania danego typu rur. Nie mam ksiazek prze sobie ale z tego co pamietam jest to podane chociazby w :
Wymagania techniczne COBRTI INSTAL Zeszyt 10. WYTYCZNE STOSOWANIA I PROJEKTOWANIA INSTALACJI Z RUR MIEDZIANYCH.
Jezeli jakis wykonawca Pana naciagnal, i jest Pan w stanie wykazac niewlasciwosc rur - prosze sprawdzic czy nie ma nabitej normy wykonania rur miedzianych:
- dla wody jest to
PN-EN 1057:1999 "Rury miedziane okrągłe bez szwu do wody i gazu stosowane w instalacjach sanitarnych i ogrzewczych"
- dla ukladow chlodniczych
PN-EN 12735-1:2003
Miedź i stopy miedzi. Rury miedziane okrągłe bez szwu stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Część 1: Rury do instalacji rurowych
PN-EN 12735-1:2003/A1:2005 (U)
Miedź i stopy miedzi. Rury miedziane okrągłe bez szwu stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Część 1: Rury do instalacji rurowych (Zmiana A1)
--------------------------------------------------------------------------------
PN-EN 12735-2:2004
Miedź i stopy miedzi. Rury miedziane okrągłe bez szwu stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Część 2: Rury do oprzyrządowania
PN-EN 12735-2:2004/A1:2005 (U)
Miedź i stopy miedzi. Rury miedziane okrągłe bez szwu stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Część 2: Rury do oprzyrządowania (Zmiana A1)
Prosze rowniez wejsc na strone http://www.ciim.pl/chlodn_porady.html /> gdzie znajdzie Pan wieele informacji na powyzsze tematy.
Uwazam ze jezeli typ rur miedzianych jest niewlasciwy moze Pan zawsze zadac wymiany i kazda ekspertyza naukowa poprze Pana zadanie w sadzie!!!
Pozdrawiam
Gość: Ekspert PCPM
2011-05-30 12:57
Re: Rury miedziane (atest)
Rury miedziane są bardzo dobrym wyjściem przy tradycyjnych instalacjach c.o. z grzejnikami. Miedź jest bardzo dobrym anty dyfuzytorem, dzięki czemu do obiegu nie przedostaje się tlen, który powoduje korozję grzejników. Również użycie miedzi zaleca się przy wykonywaniu instalacji wodociągowych, ponieważ wykazuje bardzo wysokie właściwości anty bakteryjne i higieniczne, zapobiega rozmnażaniu się substancji zagrażających zdrowiu człowieka. Pozdrawiam,