Gość: Dawid Lech
2010-09-28 15:21
Rozpoczęcie montażu wentylacji
Witam kolegów to mój pierwszy post na tym forum.

Zastanawiam się nad tym aby zając się montażem wentylacji. Chciałbym się skupić nie na kliencie detalicznym ale na podwykonastwie dla innych firm budowlanych, aczkolwiek dopuszczam w przyszłości klienta detalicznego.
Obecnie przedsiębiorstwo z którym mógłbym współpracować posiada kilka inwestycji w któych niezbędny będzie montaż wentylacji.
Dla przykładu jedną z takich inwestycji jest modernizacja biblioteki zabytkowej. W której projekt przewiduje montaż systemu wentylacji firmy VTS

Moja wiedza na chwilę obecną jest znikoma. Prosiłbym o rady dotyczące apektów niezbędnych w takim biznesie typu:

-Jakie uprawnienia muszą mieć pracownicy aby przedsiębiorstwo mogło dokonywać montażu systemów wentylacji
-Propozycja szkoleń
-Jaki sprzęt jest niezbędny.

Gość: Wykonawca
2010-09-29 07:39
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Jak chcesz dobrej rady to Ci ją dam - zatrudnij się w firmie montującej wentylacje, życie pokaże Ci jaka wentylacja jest łatwa i przyjemna i jakie kokosy można zarobić. A potrzebne narzędzia dobiera się do umiejętności pracownika czyli na początek wiadro i miotła.
Powodzenia
Gość: Dawid Lech
2010-09-29 09:04
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Może ,źle się kolego zrozumieliśmy ale ja nie mówie tutaj o samodzielnej działalności.
Ja porpostu chcem pozyskać odpowiednią kadre na rynku i ją wykorzystać. Gdybym miał czas samemu uzyskać wiedzę w innych przedsiębiorstwach, to bym to zrobił bo jak wiadomo dało by to lepszy pogląd na sprawę. Niestety nie ma takiej możliwości. Co do roboty które mógłbym wziąsć to one są i czekają więc szkoda przepuścić taką okazje.
Interesował by mnie jedynie sam montaż urządzeń wg. projektów. Czynność ta zgrubsza nie wydaje się zbytnio skomplikowana (montaż urządzeń) więc sądze ,że najważniejszym czynnikiem w tym przypadku będą ludzie którzy są bardoz kreatywni i posiadają choć minimum wiedzy niezbędnej do wykonania pracy.

Więc ponawiam pytania:
-Jakie uprawnienia muszą posiadać pracownicy
-Gdzie szukać szkoleń dla monterów
Gość: Justyna
2010-09-29 11:49
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Aby wykonać montaż zgodnie z projektem, to trzeba mieć wiedzę niezbędną, by ten projekt odczytać, by prawidłowo skalkulować pracę i mieć za co zapłacić pracownikom i w razie potrzeby zmodyfikować projekt, bo na budowie różnie bywa. Jeśli nie ma Pan pojęcie o branży, za to ma Pan kapitał na rozpoczęcie działalności, to zaczęłabym od zatrudnienia doświadczonego inżyniera, który poprowadziłby budowę i zatrudnił odpowiednich pracowników.
W zależności od zakresu wykonywanych prac, minimalne wymagania to szkolenie BHP i odpowiednie badania lekarskie (często dające uprawnienia do pracy na wysokościach). Zdarza się że podwykonawca musi mieć też elektryka z uprawnieniami czy chłodnika.
Zatrudniając podwykonawcę sprawdziłabym jednak jego doświadczenie, referencje i pojęcie o temacie.

Pozdrawiam
Gość: Dawid Lech
2010-09-29 19:30
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Powiem tak. Pracuje obecnie w branży budowlanej... może nie do końca przy budownictwie ale przy zaopatrzeniu.
W przypadku elektryków to mam 2 chłopaków z uprawnieniami sep w obecnej firmie i prezes pozwoli mi ich zabrać do drugiego przedsiębiorstwa(które zresztą będzie wspólną spółką). Przechodzili kiedys szkolenia w firmie VTS ale twierdzą ,że to było dla ludzi z branzy i mało z tego wyniesli.
Ogółem potrzebował bym podstawowych szkoleń (dla siebie też zeby mieć pogląd, zresztą już zaczełem pochłaniać mądre ksiązki ale to napewno za mało). Szkolenia takie od podstaw a potem to jakoś poleci. Więc proszę o propozycje od czego zacząć. Jaki rodzaj szkoleń

Z prezesem postanowilismy przemysleć sprawe wentylacji ponieważ kupe roboty zostawiamy firmą z zewnątrz. Powyższa firma ma również zakład produkcji konstrukcji stalowych więc i było by gdzie prostsze elementy z nierdzewki robić.
Gość: Dawid Lech
2010-09-29 19:37
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Co do tego podwykonastwa to ,że tak powiem było by gdzie praktyki załapać bo na początek mam pewnej roboty sporo.
Jedna to biblioteka w której wycenione jest wszystko na około 300 tyś
A druga to szpital gdzie wentylacja wyceniona jest na 600 tyś
Jest jeszcze trzeci szpital ale sprawy nie znam dokładnie.
Więc możliowsci są brakuje Know How.
Gość: sziwa
2010-09-29 22:39
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Jakie miasto? Może będę mógł pomóc.
Gość: Dawid Lech
2010-09-30 09:48
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Olsztyn.
Gość: Wojtas
2010-09-30 12:08
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Panie Dawidzie.

firmom (!) - nie "firmą"

wziąć (!) - nie "wziąść"

Ciężko to przeczytać,

Gość: Dawid Lech
2010-09-30 16:32
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
A przepraszam za błędy. Czasem napiszę coś w pośpiechu i potem tylko wstyd pozostaje, bo nie widzę możliwości edycji postu na tym forum.
Gość: Korol
2010-10-02 23:55
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
A kto wyceniał te roboty?
Wycena budżetowa czy jednak ktoś ze znajomością branży przeglądał projekt i zestawienie.
Jeżeli kwoty podane w postach są kwotami z budżetu - to życzę szczęścia - z doświadczenia wiem, że trudno zmieścić się w kwotach oferowanych przez GW.
Rozbieżności mogą być duże - nie radzę podejmować się wykonania wentylacji bez wyceny przez osoby z doświadczeniem w branży.
Gość: Dawid Lech
2010-10-03 08:58
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Co do wyceny to oczywiście jest to wycena inwestora. Ale ostateczną ceną oczywiście będzie nasza wycena ewentualnie skorygowana o ceny konkurencji.
Gość: Dawid Lech
2010-10-04 09:54
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Ogólnie rozmowa zmierza w złym kierunku. Więc przypomnę ,że moje pytanie dotyczyło ludzi jakich potrzebuje i szkoleń na jakie można wysłać tych ludzi.
Jedna z pań powyżej odpowiedziała jasno ,że do montażu wymagane są tylko szkolenia bhp i ewentualnie zgoda na prace na wysokości.
Oczywiste jest ,że nikt nie chce dokonywać montażu przez niewykwalifikowaną kadrę. Więc albo tych ludzi trzeba pozyskać z rynku pracy albo wyszkolić ich w dziedzinie wentylacji.
Pisaliście o inżynierze, jakiego inżyniera poszukiwać bo wydaje mi się ,że inżynier budownictwa nie do końca jest osobą odpowiednią do pracy przy montażu wentylacji. Inżynier środowiska ?
Gość: Jaco
2010-10-04 10:37
Re: Rozpoczęcie montażu wentylacji
Na pewno inżynier ze znajomością branży wentylacji i klimatyzacji. I to nie tylko teoretycznej (absolwent Inznierii Srodowiska) ale przede wszystkim praktycznej czyli z doświadczeniem przy realizacji podobnych projektów. Czy musi mieć uprawnienia wykonawcze? To zależy od tego dla kogo robisz. Jeżeli jesteś podwykonawcą dla GW to pewnie nie, jeżeli natomiast sam startujesz w przetargach jako GW to zdecydowanie powinien to być ktoś z uprawnieniami wykonawczymi. Olsztyn to za daleko jak dla mnie żebym mógł kogoś polecić. Powodzenia.