Gość: project26
2010-01-20 11:19
Rekuperator
Mam problem z wentylacją mechaniczną a dokładnie z rekuperatorem w którym w chłodne dni wyłącza się wentylator nawiewny i działa sam wyciąg praktycznie nawiewu nie ma wiem że można założyć nagrzewnicę elektryczną ale do mojego urządzenia nie jest przewidziane takie rozwiązanie, chciałbym się dowiedzieć czy może to być wina małej sprawności wymiennika, słabego odzysku ciepła z powietrza usuwanego, słyszałem o wysoko sprawnych krzyżowych wymiennikach ciepła heatex które są montowane w rekuperatorach jednego z polskich producentów którego dystrybutorem jest termo klima czy ktoś ma zamontowane rekuperatory z tej firmy i jak one działają w zimie?
Gość: Tomasz Sobieszek
2010-01-20 15:01
Re: Rekuperator
To normalna sprawa .musi być zamontowana dodatkowa nagrzewnica powietrza nawiewanego gdyż sprawność wymiennika nie spełnia całkowitego i efektywnego podgrzania powietrza w zimie.sprawność wymiennika krzyżowego wacha się w granicach 50-70 % ale tylko do zadanej temperatury zewnętrznej .w mrożne dni ta sprawność spada i należy podgrzewać powietrze nawiewane poprzez nagrzewnice.a wentylator nawiewny wyłancza sie ponieważ termostat temperatury nawiewnej go blokuje.pozdrawiam Tomek
Gość: Rob...
2010-01-20 19:15
Re: Rekuperator
Każdy rekuperator krzyżowy wyłącza wentylator nawiewny w niskich temperaturach. Dzieje się tak jak pisze poprzednik, że termostat po osiągnięciu niskiej temperatury zabezpiecza wymiennik poprzez wyłączenie wentylatora nawiewnego. Po podgrzaniu przez powietrze wywiewane, termostat puszcza i wszystko wraca do normy. Oczywiście do momentu, aż znowu spadnie temperatura i tak w kółko.
Z tego co wyczytałem, to BARTOSZ ma wymienniki, które nie zamarzają. Tyle, że maja one inną budowę. Ale są szczelne, co jest bardzo ważne.
Nie słuchaj nikogo, kto Ci powie, że ma w ofercie wymiennik krzyżowy, który nie zamarza.
Powodzenia
Gość: T. Brzęczkowski
2010-01-21 12:53
Re: Rekuperator
[quote: Rob...]Każdy rekuperator krzyżowy wyłącza wentylator nawiewny w niskich temperaturach. Dzieje się tak jak pisze poprzednik, że termostat po osiągnięciu niskiej temperatury zabezpiecza wymiennik poprzez wyłączenie wentylatora nawiewnego. Po podgrzaniu przez powietrze wywiewane, termostat puszcza i wszystko wraca do normy. Oczywiście do momentu, aż znowu spadnie temperatura i tak w kółko.
Z tego co wyczytałem, to BARTOSZ ma wymienniki, które nie zamarzają. Tyle, że maja one inną budowę. Ale są szczelne, co jest bardzo ważne.
Nie słuchaj nikogo, kto Ci powie, że ma w ofercie wymiennik krzyżowy, który nie zamarza.
Powodzenia

Nie każdy krzyżowy!!! To niedopuszczalne by coś takiego miało miejsce!! Ludzie sobie kominki budują itp. Dobry reku ma układ rozmrażania np. czujnik lodu w wymienniku i grzałkę.
Lub ogrzewa się cofającym kondensatem( jak w bartoszu) ale to zaszlichca wymiennik, częściej trzeba myć.