Gość: Yaro
2011-09-29 13:51
Regulatory CAV czy zwykłe przepustnice ?
Co jest lepiej wstawić w biurowcu ? 7 kondygnacji, na każdym piętrze 4 wyjścia nawiewu i wywiewu, stały strumień powietrza zmniejszany tylko w nocy do jakiś 10-15%. Jakie elementy regulacyjne lepiej dać na kanałach nawiewnych na każdej kondygnacji? Czy możecie podać pokrótce wady i zalety przepustnic o stałym przepływie (CAV) w porównaniu ze zwykłymi przepustnicami ręcznymi?
Gość: sweeper
2011-09-30 00:06
Re: Regulatory CAV czy zwykłe przepustnice ?
raczej powinny być regulatory VAV niż CAV...
Gość: Tom
2011-09-30 13:17
Re: Regulatory CAV czy zwykłe przepustnice ?
Wystarczą przepustnice bo system wyreguluje sie sam proporcjonalnie przy obniżeniu wydajności wentylatora + dobra regulacja hydrauliczna systemu. Jest jakaś moda na regulatory stałego przepływu na systemach CAV. Sprawdz jaka jest wymagana minimlana strata ciśnienia na regulatorze aby działał poprawnie i wyciągnij z tego wnioski. Powiem tak, trzeba też porobić troche pomiarów i regulacji a nie tylko siedzieć za monitorem wówczas znacznie więcej sie rozumie. Jest kilka aplikacji gdzie stosuje sie CAV regulatory ale nie na pewno na systemie CAV gdzie wszystkie pomieszczenia maja stały wydatek powietrza wentylaującego lub klimatyzacyjnego.
pozdr.
W.
Gość: mariusz
2011-10-01 14:58
Re: Regulatory CAV czy zwykłe przepustnice ?

system nie wyreguluje się sam !!,
przy 15% porcentach wydatkiu nominalnego efekt będzie taki, że z najbliższych względem centrali nawiewników będzie dawało 80% wydatu nominalnego (czyli 5x więcej niż zakładamy), a z najdalszych 3% ( czyli 5x mniej)

Odnośnie systemów, regulatorów i przepustnic.
przepustnice zwykłe stosujemy tam, gdzie wydatek jest zawsze taki sam.

Regulatory VAV stosujemy tam gdzie zmieniamy wydatki - jak np. w tym biurowcu - ustawiamy automatykę tak, żeby np. wszystkie regulatory w nocy trzymały 15% wydatku nominalnego i tak będzie.

Regulatory CAV ( stałego wydatku) stosujemy gdy w systemie VAV pojawiają sie pomieszczenia dla których wydatek ma być niezmienny. Czyli mamy jakieś pomieszczenie ( np. serwerownia) gdzie przez całą dobę ma być taki sam wydatek i tam dajemy regulator CAV.

Uwagi i pułapki:
Regulatory VAV większości producentów działają w zakresie 2-10 m/s w kanale ( czyli w tym przypadku musiałbyś dać 10m/s dla wydatku dziennego) w tej chwili Hidria jako jedyny ( z tego co wiem) producent ma regulatory które działają od 0,5 m/s

Regulatory CAV generuja duże spadki ciśnienia, żeby poprawnie działały ( zwłaszcze te najtańsze plastykowe- mieskzowe p. VFL troxa ) - trzeba liczyć około 100-200 Pa, regulatory CAV metalowe 50 Pa

Jeżeli chociaż w jednym miejscu zastosujemy regulator wszystke równoległe odejścia muszą też być wyposażone w regulatory ( CAV lub VAV - zaleznie od potrzeb) w przeciwnym razie instalacja będzie niemożliwa do wyregulowania.

Przed każdym regulatorem musi być kawałek prostego kanału ( najlepiej 3 średnice)
Pozdrawiam i w razie pytań prosze mnie śmiało męczyć - produkujemy regulatory, więc możemy pomóc w doborze i sprawdzeniu instalacji:
mariusz.szczepkowski@hidria.com
Gość: Tom
2011-10-01 18:34
Re: Regulatory CAV czy zwykłe przepustnice ?
Widać, że nie wykonał Pan żadanej regulacji metodą proporcjonalną.
Tak na marginesie, jak pytający chce osiągnąć 10 do 15% przepływu obliczeniowego w instalacji? Tym samym wentylatorem??
Pozdr.
Gość: mariusz
2011-10-03 08:12
Re: Regulatory CAV czy zwykłe przepustnice ?
projektowałem i wykonywałem instalacje taki sposób, zeby przepustnice nie były potrzebne... ale nie przy 7 piętrowym biurowcu tutaj żadna regulacja na zwykłych przepustnicach nie ma prawa bytu - chyba, że wydatek będzie stały, a w nocy centrala będzie działała na przewietrzaniu.
Gość: Yaro
2011-10-03 10:04
Re: Regulatory CAV czy zwykłe przepustnice ?
Przemyślałem sprawę i daję zwykłe przepustnice na odnogach z głównej magistrali. Wychodzi 10x taniej niż CAV, których nie potrzebuję tak naprawdę. Wydatek jest i będzie stały na każde piętro bez jakiejkolwiek modulacji podczas pracy w dzień. Biura są open space.

15% ma być tylko w nocy a rano przed pracą i tak system wejdzie na 100%, nie potrzebuję nocą super dokładnej i wyregulowanej wentylacji całej przestrzeni.

Panu Mariuszowi dziękuję za wnikliwą analizę, ale w tym obiekcie przepusntice za 150zł/szt wystarczą w zupełności i jak najbardziej mają rację bytu (zwłaszcza finansowego).