Gość: tece
2006-03-24 00:00
przekrój kanału dymowego z kominka
W jaki sposób określa się wymagany przekrój kanału dymowego?
Kominek jest w pokoju na poddaszu i został podłączony do wolnego, skrajnego i najzimniejszego kanału wentylacyjnego w kominie 140 x 140 ( tylko ok. 0,5 m przechodzi przez ocieplony strych). Komin ma wysokość ok. 5,5 m licząc od poziomu podłogi w pokoju z kominkiem.
Niestety kominek jest tylko dekoracją. Próby palenia skończyły się niepowodzeniem ze względu na brak ciągu.
"Fachowiec" wziął pieniądze, rozłożył ręce i zaproponował wstawienie wkładu. Ponieważ w najbliższych dniach ma być wymieniana zewnętrzna część komina, to jest możliwość niewielkigo zwiększenia przekroju kanału na odcinku 2,5 m.
W jaki sposób można zapewnić dopływ powietrza do spalania poza otwieraniem okien?
Gość: tino
2006-03-24 00:00
Re:przekrój kanału dymowego z kominka
na temat przekroju komina zgloś sie do kominiarczyka a dopływ powietrza mozna zapewnic stosujac nawiewniki np zagrzejnikowe lub ew okienne.
Gość: gość
2006-03-24 00:00
Re:przekrój kanału dymowego z kominka
Witam
Przekrój komina 14 x14 jest za mały minimalna srednica 160, doprowadzenie powietrza do spalania za pomoca nawiewników ciśnieniowych.
Pozdrawiam
Gość: kominiarczyk w-wa
2006-03-24 00:00
Re:przekrój kanału dymowego z kominka
Do kanału dymowego o przekroju 14/14cm, który jest gazoszczelny, odporny na działanie wysokich temperatur, dobrze chroni wewnętrzny słup powietrza w mroźne zimy przed wychłodzeniem i jego efektywna wysokość, czyli od otworu wlotowego w ścianie do wylotu z komina, jest większa niż 4 m, może być przyłączony kominek z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego do 2500 cm2. Ujście kanału dymowego powinno być w strefie wolnego przepływu powietrza i powinno być zakończone samonastawną nasadą kominową, a podstawy kanału dymowego powinny być hermetyczne drzwiczki wyczystne. Więcej informacji znajdziesz w archiwalnych numerach kwartalnika "Kominiarz Polski" nr 4/2001, 1/2002, 2/2002, 3/2002, które znajdziesz w wyszukiwarce internetowej po hasłem Kominiarz Polski. Doprowadzenie powietrza może odbywać się kanałem od góry, otwartym przy podłodze i doprowadzonym do paleniska, ściąganie powietrza od góry będzie regulowało podciśnienie w kominku. Pomieszczenie z kominkiem powinno posiadać własny kanał wentylacji grawitacyjnej i "praca" kominka nie może zakłócać ciągu w kanałach wentylacji grawitacyjnej. Warunków jest sporo i z tego co przeczytałem i to pomieszczenie i ten kanał wentylacyjny nie odpowiada dla kominka.
Gość: tece
2006-03-29 00:00
Re:przekrój kanału dymowego z kominka
Do Kominiarczyka!
Serdeczne dzięki za poradę i informację.
Gość: ryba290
2006-04-19 00:00
Re:przekrój kanału dymowego z kominka
Z tego co wiem to przekroj wsadu moze byc do istniejacego komuna fi-125 lub f-130 a za wsadem komina stosuje sie wentylator kanalowy a na zakonczeniu wsadu konina tzw. strazak. Nie powinno stanowic wiec problemu w obiegu powitrza. Miedy wsadem a sciana wokol niego stosuje sie izolacje trudnozapalna do +750 np. Paroca. Na rozprowadzeniu instalacji flex izolowany typu sonodec bo goly przejmuje cieplo i tracisz to co potrzebne. Kratki na patrerze ponad podloga w przestrzeni pod sufitem a na pietrze przy podlodze. Dla wlasciwego dzialania nie musza byc stosowane nawieniki okienne. W pomieszczeniach o duzej powierzni sprawdza sie np zerandol z wiatrakiem lub sam wiatrak. Pomieszcenie sybciej sie nagzrewa a cieple powietrze wprawione w ruch dochodzi gdzie ma dojsc. Pozdrawiam.