Gość: RADZIO
2004-07-06 00:00
SYFON WYMAGANY CZY NIE??
Mam takie pytanko. Czy przy klimatyzatorach typu split wymagane jest zasyfonowanie rurociągu ssawnego jeżeli jednostka wewnętrzna jest poniżej jednostki zewnętrznej. Wiem że niektórzy producenci klimatyzatorów nie wymagaja zasyfonowania rurociagów. Czy dotyczy to tylko wybranych firm czy wszystkich klimatyzatorów. Proszę o odp.
Gość: mareksa
2004-07-07 00:00
Re: SYFON WYMAGANY CZY NIE??
oglnie fabrycanci podaja informacje o stosowaniu syfonu przy roznicy poziomow np ok 5- 6 m - zalezy od fabrykanta - stosowanie syfonu ma zapobiec rozpryskaniu oleju z kompresora - dwa zakrety nie zmienia wydajnosci a kompresor zostanie zabezpieczony - z wlasnego doswiadczenia - w liniach pionowych stosuj syfon.
Gość: Jerry
2004-07-07 00:00
Re: SYFON WYMAGANY CZY NIE??
Szanowni koledzy !
syfon na linii powrotnej do sprężarki stosuje się w urządzeniach chłodniczych w celu zapewnienia prawidłowego powrotu oleju . Reguły mówią ,ze co około 4-5 m w wysokości powinno sie stosowac zasyfonowanie . Jeżeli spręzarka ma np. dwa stopnie wydajności stosuje sie syfon w postaci up-riser , tj oblicza się dwie srednice rury freonowej , które w sumie odpowiadają 100% wydajności chłodniczej sprężarki . Ta mniejsza odpowiada minimalnej wydajności chłodniczej sprężarki . odsyłam do literatury specjalistycznej ( nie wiem czy ktoś juz pisał o tym po polsku ) . zadaniem up-risera jest podessanie oleju .
pozdrawiam. Jerry
Gość: RADZIO
2004-07-07 00:00
Re: Re: SYFON WYMAGANY CZY NIE??
Wiem jakie zadanie ma syfon, ALE dlaczego producenci klimatyzatorów renomowanych-drogich firm mówią ze ich instalacje nie wymagają syfonów?? W końcu kazdy klimatyzator pracuje w podobnych warunkach. Wiec dlaczego zamontowane idealnie dwa różne klimatyzatory firmy X wymaga zasyfonowanie, a firmy Y nie wymaga zasyfonowanie??
Gość: Jerry
2004-07-08 00:00
Re: Re: Re: SYFON WYMAGANY CZY NIE??
Wynika to z konstrukcji samych sprężarek chłodniczych i prędkości przepływu freonu w rurociagu. W sprężarkach gdzie nie ma zetknięcia sie cieczy freonu w normalnych warunkach nie następuje migracja oleju , a tylko dla potrzeby jego powrotu stosuje sie syfony.Także ma znaczenie czy spręzarka pracuje z jedna wydajnościa czy tez ma np. dwa stopnie wydajnosci . Fabryki dioswiadczalnie dla danej długosci linii freonowej sprawdziły jak w warunkach standardowych Eurowent ( najczęściej) zachowuje się układ chłodniczy i stąd okreslenia o braku konieczności zasyfonowań. Dlatego w warunkach ekstermalnych , tj. odbiegajacych od standardowych często uszkodzenia sprezarek chłodniczych są typowymi dla braku oleju smarującego mechanizm spręzarki. łatwo to sprawdzic po wycieciu starej sprężarki i zmierzeniu ilosci pozostałego oleju . Dlatego tam gdzie istnieje niebezpieczeństwo odejścia od warunków okreslanych w instrukcji lub następuje przewymiarowanie instalacji ( zwłaszcza długosci linii freonowej) nalezy rozważyć potzrebe stosowania syfonów także na odcinkach poziomych .
Jerry
Gość: radzio
2004-07-09 00:00
Re: Re: Re: Re: SYFON WYMAGANY CZY NIE??
Dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam
Gość: Wally
2004-07-13 00:00
Re: Re: Re: Re: SYFON WYMAGANY CZY NIE??
Jak wiemy, duuuuża rzesza instalatorów idzie na minimum. Ja ZAWSZE stosuje syfon na poziomie i na pionie jełsi nie ma akumulatora przy kompresorze. Jeśli jest zainstalowany to tylko na pionach. Prosze zauwazyć jak często Instalatorzy w ogóle wymieniaja freon czy olej w sprężarkach ? W samochodzie wymieniamy olej nawet dwa razy do roku , ale w sprężarce? .... prawie nigdy do czasu aż się rozsypie. Tania instalacja, brak konserwacji a Klient sie potem dziwi dlaczego tak krótko pracowało...?
Gość: wckw
2005-01-10 00:00
Re:SYFON WYMAGANY CZY NIE??
przeglądałem stare forum
to co piszecie jest prawdą, tylko zwróćcie uwagę, że w klimie często stosuje się większe prędkości przepływu (które powodują porywanie oleju i powrót do spręzarki) niz w instal. chłodniczych
mam prośbe do "jerrego" o podesłanie literatury na temat minimalnych prędkości gwarantujących porywanie krepel oleju (teoria i doświadczenia)