Gość: asdf
2008-07-09 00:00
ROTOR
Witam
Mam pytanie dotyczące pracy wymiennika obrotowego - od czego zależy kierunek obrotów wymiennika? nie piszcie ze od obrotów silnika bo to akurat wiem. Czy są jakieś przesłanki aby rotor obracał sie w prawo lub lewo???
Gość: ?
2008-07-09 00:00
Re:ROTOR
Podstawa to ich nie stosować , a reszta rozwiąże się sama.
Gość: asdf
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
Niestety ja jestem na końcu tego całego łańcuszka wiec już on jest przez kogoś dobrany zamontowany i teraz "prawie" działa. Ponawiam pytanie.
pozdr
Gość: Marek
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
Nie ma żadnych. Absolutnie żadnych.
Gość: T. Brzęczkowski
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
Rotor zamontowali w domu? Już kilka demontowałem. Rotory się do domów nie nadają, nie odprowadzają wody! To ich dyskwalifikuje, druga kwestia to część powietrze wyciągane z kuchni, łazienek nie jest odseparowane od świeżego, mogą więc w małym stopniu pojawiać się zapachy w pokojach. Dalsze wady to głośniejsza praca, szybko wyrabiająca się "szczotkowa" uszczelka rotora, większe zużycie energii. Ale najważniejsza kwestia to co zrobić z wilgocią. Kiedyś targach spotkałem wystawcę rotorów, zadałem mu to pytanie, po głębszym namyśle powiedział: wietrzyć, często wietrzyć!
Gość: asdf
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
A czy ja coś wspomniałem że rotor jest w domu?????????
Rotor jest w centrali wentylacyjnej "znanego" niekoniecznie najlepszego dostawcy central w polsce
Gość: Piotr
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
Pan T. Brzęczkowski swoje wszystkie rozważania opiera na domkach jednorodzinnych. W tym właśnie tkwi problem, że nikt go nie rozumie. Dla większości projektantów domki to temat marginalny, zwłaszcza, że są budowane na podstawie projektów typowych. Nie twierdzę oczywiście, że te projekty nie powinny być poprawnie wykonane, ale i tak większość pytań i problemów dotyczy jednak obiektow bardziej zaawansowanych (produkcyjne, handlowe, użyteczności publicznej itp). Kiedyś prowadziłem dyskusję z p. Tomaszem i mieliśmy zdecydowanie oddmienne zdanie. Dopiero później doszedłme o co chodzi - p. Tomasz traktuje WSZYSTKIE obiekty tak jak domki.
Gość: T. Brzęczkowski
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
Może i racja, poza "domkami" zdarzają mi się kościoły i stadion (tylko grzanie), ale mimo wszystko uważam, że nawet w biurze, magazynie, hali produkcyjnej wentylacja powinna odprowadzać wodę , więc rotor odpada.
Moja strona to nie-co wiec i w dużych obiektach np blokach namawiam na rekuperatorki w mieszkaniach, by było cicho i komfortowo, (strumień dopasowany do potrzeb) i strefowe ogrzewanie nie-co (komfort i opłaty)...
Gość: Robert
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
oj dawno mnie tu nie było ale dyletant tb ciągle tu tkwi, troszkę to smuci :(
Jest faktem że tb nie robi nic innego jak domki bo przecież stadionu nie grzałby grzałeczką (no chyba że inwestor byłby takim dyletantem jakim on jest)
Jest faktem że dla obrotowego nie ma znaczenia w którą stronę się kręci i że nie wykraplają one pary wodnej z powietrza usuwanego ponieważ ta wilgoć wraz z powietrzem wywiewanym jest usuwana !!!! ----> tego dyletant już nie wie ..no bo skąd? Z zawodówki budowlanej?
A najśmieszniejsza jest kwestia tego "usuwania wilgoci"
Założę się że dyletant tb w innych postach pisze że wentylacja rekuperacyjna osusza powietrze wewnętrzne a tym samym nie zapewnia opytymalnej wilgotności względnej w pomieszczeniach ...no i bardzo słusznie tylko dlaczego teraz martwi się tym że rotory jej "niby nie odprowadzają" ???
Tego już kurcze nie wiem :)
Powtórzę jeszcze raz panie tb -- rotory tak jak i krzyżowce usuwają wilgoć tyle że w przypadku rotorów para jest usuwana bez wykraplania a w przypadku krzyżowców wykrapla się ona w wyniku kontaktu przeponowego z powietrzem nawiewnym.
Podpowiem jednak że istnieją tzw rotory z powłoką higroskopijną :)
Reasumując zwracam się kolejny raz do Pana tb z wielką prośbą o rezygnację z tego forum i przejście np na forum dyletantów w muratorze
over i bez odbioru
Gość: adijo
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
generalnie silnik masz zawsze po stronie obsługowej centralki...jeśli otwierasz panel po stronie silnika rotor powinien kręcić się do góry. A generalnie nie ma to żadnego znaczenia w którą stronę sie kreci.
Gość: asdf
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR

dzieki za odpowiedzi. Widze że rozkreciłem dyskusje ;) i coś sie zaczynadziac na tym forum
Pozd.
Gość: T. Brzęczkowski
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR

Na sronach www.ekofiber.com.pl znalazłem ..
Para wodna przedostająca się do izolacji wykonanej z EKOFIBRU rozprowadzana jest na dużej powierzchni włókien celulozowych i przesuwana stopniowo w kierunku zewnętrznym, gdzie stężenie jest mniejsze. Nie występuje przy tym zjawisko zwane "punktem rosy". Podobne przemieszczanie w izolacji dotyczy innych gazów np. dwutlenku węgla. Ta właściwość nazywana jest oddychaniem przez zaizolowane przegrody tj. ściany i stropy.
Panie Robercia to nie kolega... "rotory tak jak i krzyżowce usuwają wilgoć tyle że w przypadku rotorów para jest usuwana bez wykraplania a w przypadku krzyżowców wykrapla się ona w wyniku kontaktu przeponowego z powietrzem nawiewnym."
Pozdrawiam.
Gość: Robert
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
Po tej błazenacie którą odstawiłeś masz jeszcze czelność odpisywać nie na temat?
człowieku ... masz duży problem pod kapeluszem.
Zgiń przepadnij, maro niewykształcona
Gość: R...
2008-07-10 00:00
Re:ROTOR
A co ci odpisać jak pajacujesz. Z kompromitacją zrobisz z tb fachowca.
Gość: ???
2008-07-11 00:00
Re:ROTOR
Powtórzę jeszcze raz panie tb -- rotory tak jak i krzyżowce usuwają wilgoć tyle że w przypadku rotorów para jest usuwana bez wykraplania
Gdzie ten niewykroplonay kondensat się podziewa?
Czy może jak się nie wykapla to i ciepła nie oddaje, to skąd tak wysoka sprawność.