Gość: Janek
2010-11-18 23:00
Pytanie o stopniodni
Witam, podczas wykonywaniu projektu z audytingu na uczelni, wyniknął u mnie następujący problem.
Otóż: temperatura w piwnicy nieogrzewanej, po modernizacji jest wyższa niż przed (co da się wg mnie wytłumaczyć lepszą izolacją przed stratami na zewnątrz niż przed zyskami z parteru) i w związku z tym wydaje się, że liczba stopniodni powinna być mniejsza niż w stanie wyjściowym. A tak nie wychodzi z obliczeń, które sprawdzałem już kilkakrotnie.
Zatem moje pytanie brzmi: czy istnieje taka możliwość, żeby przy wzroście temperatury w piwnicy po modernizacji wzrosła jednocześnie liczba stopniodni?
Za odpowiedzi dziękuję
Gość: Józef Dopke
2011-02-10 10:47
Re: Pytanie o stopniodni
Każdy budynek ma swoją temperaturę bazową tb (temperaturę powietrza zewnetrznego przy której rozpoczyna się lub kończy ogrzewanie. Źle zaizolowane budynki miały tb=18oC (w USA zakładano 18,3oC). Lepiej zaizolowane miały tb=15oC (w W. Brytanii zakładano 15,5oC). Obecnie najlepiej zaizolowane budynki mają tb=12oC. Dla takich rzeczywistych tb liczy się liczbę stopniodni grzania, od której liniowo zależy zużycie paliw na ogrzewanie budynków. Pana dom po termomodernizacji ma mniejszą temperaturę bazową a liczba stopniodni grzania Sd(tb) jest mniejsza dla tej tb niż liczba Sd(tb) w poprzednim stanie budynku. Jest dużo publikacji Józef Dopke Liczba stopniodni grzania (szukać w Google) szczególnie na www.cire.pl
Gość: Michał
2011-02-12 20:04
Re: Pytanie o stopniodni
Liczba stopniodni to temperatura wewnetrzna do ktorej sie grzeje (np +15stC) minus temperatura zewnetrzna w jakims przedziale (np -10, -12) * czas w ktorym ta temperatura sie utrzymuje. Wiec jesli podstawi pan za temperature wewnetrzna w piwnicy wieksza to bedzie wieksza liczba stopniodni ale takie obliczenie jest nielogiczne z tego prostego wzgledu ze piwnica jest niegrzana i sie oblicza jak wyzej napisano ogolna liczbe stopniodni dla budynku (jak u gory napisano +15st. C np). Wiec odpowiedz jest tak i nie. Tak wzrosnie ale nie bo sie tego tak nie oblicza. Pozdrawiam.