Gość: Maciej
2008-01-09 00:00
Pył papierowy - odciągi miejscowe
Witam,
mam taki problem. Halę 3000m2 i środek szkodliwy i wybuchowy - pył papierowy. Na razie co do ilości nie mogę się wypowiedziec. Jak należalo by zneutralizowac ten pył ?? Jakies odciagi miejscowe ? Jakie elementy musi posiadac taka instalacja ? Czy sa jakies wymogi czy zalecenia do tekiej instalacji ?? (np nie moze byc nawiewu powietrza bo bedzie pył sie poruszal itp..), jakies prędkosci itp ? Prosze o odpowiedz jesli ktos orientuje sie w tym temacie.
Gość: tomasz
2008-01-10 00:00
Re:Pył papierowy - odciągi miejscowe
Witam
Fakt. Z pyłem papierowym nie ma żartów. Po pierwsze palny i wybuchowy a po drugie łatwo o iskrę z wyładowania elektrostatycznego.
Jeżeli jest to produkcja (czy jakieś konfekcjonowanie, np. cięcie na formatki) to pył powstaje raczej miejscowo i tam należy go eliminować (odciągać).
Oczywiście należy po pierwsze wykonać instalację w sposób zapewniający odpływ ładunków elektrostatycznych (odcinki wykonane z przewodów elastycznych tylko o odpowiednim oporze) i oczywiście urządzenie filtrowentylacyjne w wersji Ex (wkłady antystatyczne, panele eksplozyjne i wentylator nieiskrzący).
Nie znając dokładnie technologii nie jest możliwe określenie sposobu odciągu (rodzaju ssawek etc.) oraz niezbędnej ilości powietrza.
W razie zainteresowania proszę o kontakt poludnie/małpka/czystepowietrze.pl
Pozdrawiam
Gość: Chris_W
2008-01-14 00:00
Re:Pył papierowy - odciągi miejscowe
Być może halę trzeba podzielić na pojedyńcze pomieszczenia za pomocą prostych ścianek np. gipsowych lub zwykłych mat płóciennych. Wtedy tam gdzie generuje się pył można skutecznie wentylować, a pozostałe czystsze pomieszczenia bedą minimalnie wentylowane przez podciśnienie panujące w w/w pomieszczeniach. Żeby skutecznie wymienić powietrze w takiej dużej hali trzeba dużych nakładów, podział na mniejsze jednostki pozwoli zrobić to taniej i zrezygnować z niepotrzebnej wymiany powietrza tam gdzie to jest niepotrzebne..