Gość: Piotr T.
2007-11-02 00:00
Pułapki olejowe? Gdzie i jak?
Witam szanownych kolegów
Zajmuje się montażem klimatyzacji typu split i mam na swoim koncie kilkanaście instalacji. Montując coraz to większe instalacje dręczą mnie pytania odnośnie prowadzenia instalacji freonowej. Montuje urządzenie kanałowe 10kW o różnicy wysokości 15m jednostka wew. nad zewn.. Wysokość ta jest maksymalną katalogową dla tego urządzenia. Czynnik chłodniczy R410A, średnice przewodów 3/8’;5/8’. Pytania jednak dotyczą ilości pułapek olejowych (co 5m wysokości?), ich kształtu (promień gięcia i głębokość syfonu? ) oraz przewodów na których je wykonać (jakie na tłocznym jakie na sławnym?). Miałem wcześniej odczynienia z instalacjami amoniakalnymi jednak były to znacznie większe średnice i inne moce. Katalogi branżowe nie podają dokładnie tych wartości a jedyną książką gdzie napotkałem na zasady prowadzenia rurociągów chłodniczych jest nowe wydanie Masty "Amoniakalne urządzenia chłodnicze". Nigdzie jednak nie jest opisany dokładnie problem migracji oleju. Czy mogę prosić o wskazówki korzystając z wiedzy praktycznej doświadczonych instalatorów?
Pozdrawiam
Gość: Ryszard
2007-11-02 00:00
Re:Pułapki olejowe? Gdzie i jak?
Z reguły zagadnienia te opisują instrukcje producenta urządzenia i z nimi trzeba się zapoznawać. Przeważnie udostępnia je dystrybutor lub biuro krajowego przedstawiciela producenta. Problemem jest brak tłumaczeń, zwłaszcza dla urządzeń wchodzących na rynek. Przy niewielkiej znajomości angielskiego mozna sobie jednak poradzić, gdyż materiały obfituja w rysunki (pismo obrazkowe). Nie spotkałem się z koniecznościa zasyfonowania przewodów z cieczą czynnika a co do rur ssawnych zapewne zależy to trochę od rodzaju i prędkości freonu a tym samym od porywania cząstek oleju przypisanego do danego czynnika (ziębnika).
Gość: krzysio
2007-11-03 00:00
Re:Pułapki olejowe? Gdzie i jak?
z tego co się dowiedziałem, to przy R410A nie ma potrzeby wykonywania pułapek olejowych. byc może zależy to od producenta. ja montuję głównie Fujitsu.
Gość: klimek
2007-11-05 00:00
Re:Pułapki olejowe? Gdzie i jak?
Pulapki olejowe stosuje sie jedynie na rurach gazowych- tłocznych lub ssawnych. Drugi warunek to przepływ czynnika "do góry". W przypadku rurociagów cieczowych lub przepływu czynnika gazowego "w dół" stosowanie pułapek olejowych niczemu nie służy. Co ile montować takie pułapki? W przypadku splitów najlepiej przeczytać w instrukcji. Jeśli tam nie ma to (zmienić dostawcę) co 3 do 4m rurociągu pionowego. Część producentów stosuje większe prędkości gazu w rurociągach. Powoduje to zwiększenie oporów przepływu, ale poprawia cyrkulację oleju. W takich instalacjach pułapki stosuje się rzadziej. Są instalacje bezolejowe i tu takich pułapek po prostu nie ma.
Gość: Tomek
2007-11-06 00:00
Re:Pułapki olejowe? Gdzie i jak?
Wiecie Panowie?
Uwazam że zanim zabierzemy sie za montaż takiego splita jakich pelno dla przykładu w marketach ( ale nie chodzi o to co montujemy ) powinnismy mieć duze doświadczenie w profesionalnym chlodnictwie , ponieważ zauwazyłem że w branzy pojawia sie coraz wiecej pseudo fachowców , któzy na chińskiej instrukcji popatrzyli na obrazki i uwazają się za super fachowców .
Poczytaj troszkę książek , idź do szkoły a wtedy możemy polemizować . Nie chce mi sie patrzeć na takie prowizorki !!!