Gość: kubas
2010-12-22 10:43
Prosze o wyjasnienie - dobor wentylatora
Witam, byc moze problemu w ogole nie ma jednak prosiłbym o wyjasnienie doboru wentylatora. Wentylator dobieramy na wydatek i spręż. Zalozmy ze potrzebuję wyciagac z pomiesczenia 2000m3/h jest zastosowany wentylator scienny osiowy...jaki wybrać zeby przewietrzenie bylo intensywne..tzn chodzi mi o spręż. Bo o ile w wentylatorach kanałowych policze opory przeplywu i otrzymam punkt pracy o tyle przy wentylatorze np sciennym lub dachowym nie bardzo wiem co przyjac za opory...jak wyznaczyc punkt pracy wentylatory który wyciaga z calego pomiesczenia i wyrzuca od razu przez sciane/dach powietrze na zewnatrz.
Gość: Paweł
2010-12-27 10:39
Re: Prosze o wyjasnienie - dobor wentylatora
Sprężu w takim przypadku nie bierzesz wogóle pod uwagę
Gość: ....
2010-12-27 16:50
Re: Prosze o wyjasnienie - dobor wentylatora
Oczywiście że musisz brać spręż pod uwagę.
Przeanalizuj drogę od poboru do wyrzutni (wentylatora) biorąc pod uwagę zadaną ilość powietrza.
Gość: drap
2010-12-31 12:21
Re: Prosze o wyjasnienie - dobor wentylatora
Spręż tego wiatraczka będzie musiał pokonać opory wlotu od strony pomieszczenia (przypuszczalnie niezbyt gęsta siatka) wsp oporu ok. 0,9 oraz wylotu do atmosfery - powinna być żaluzja ruchoma, zabezpieczająca przed tzw. cofką, gdy wentylator jest wyłączony, wsp oporu ok 3,5 lub siatka wsp oporu ok, 3,0. Suma wsp oporu = ok. 4; mnożymy ją przez ciśnienie dynamiczne Hd=prędkość do kwadratu razy 0,6 i dostajemy spręż. Prędkość to jest wydajność w m3/s podzielona przez powierzchnię przekroju poprzecznego wentylatora A=pi razy średnica do kwadratu podzielona przez 4. I już.
Gość: jaca
2010-12-31 15:56
Re: Prosze o wyjasnienie - dobor wentylatora
drap, a co z powietrzem które musi się dostać do pomieszczenia. Jeżeli wpada przez otwarte okno - to OK, ale jeżeli np. przez kratkę przewałową z sąsiedniego pomieszczenia, szczególnie źle dobraną - to już paredziesią Pa potrzeba. Nieprawda?