Gość: Adam
2005-11-30 00:00
Projekt klimatyzacji przy SPLICIE
Witam!
Od kilku lat montuje klimatyzatory ale jeszcze mi się nie zdażyło aby klient wymagał (po ponoć wymaga tego prawo!) abym sporządził mu dokładny projekt instalacji klimatyzacji - żeby było zabawinie jest to splicik 2,5 kW...
Czy kltoś z Was spotkał się z przepisami prawnymi na ten temat? A może gdzieś napisano, że do takich urządzeń projektu nie trzeba...?
Pozdrawiam!
Gość: julek
2005-12-03 00:00
Re:Projekt klimatyzacji przy SPLICIE
Wygląda na to, że split jako urządzenie montowane na obiekcie powinno podlegać obowiązkowi zgłoszenia do własciwych organów administracji architektoniczno-budowlanych. Jak znam życie to praktycznie nikt tego nie robi i wiesza skraplacz tak jak mu wygodnie. W zgłoszeniu natomiast jest wymóg zalączenia w zależności od potrzeb: "odpowiednich szkiców i rysunków". Jeśli byłby to obiekt zabytkowy, na którym trzyma rękę konserwator to także konieczne były by rysunki. Poza tym właściciel obiektu prowadzi dokumentację obiektu i dobrze by miał aktualne rysunki instalacji obiektu. Dla wprawnego instalatora taki projekt to 0,5h roboty + wizja lokalna. Pozdrowienia
Gość: airman
2005-12-04 00:00
Re:Projekt klimatyzacji przy SPLICIE
generalnie tak to jest . Jest to instalacja techniczna i powinna byc zaprojektowana . Na jakiej zasadzie dobrano urzdzenie - wrózka , z pod palca etc. W polsce jest takie prawo jakie jest ,ale troszke odczuli to ludzie zarządzajacy dużymi budynkami gdzie jest sporo maszyn na R-22 gdy zgodnie z ustawa o ochronie warstwy ozonowej trzeba miec szkic schemat instalacji i lokalzacji w obiekcie . Szczególnie gdy pojawia się ispekcja ochrony środowiska. Tom ,że to Cie dziwi swiadczy tylko o naszej niewiedzi i troszke o kulturze technicznej .plecam też na tym portalu zajrzeć do działu norm .
Gość: Adam
2005-12-07 00:00
Re:Projekt klimatyzacji przy SPLICIE
A mógłbyś podać mi artykuł i ustawę która mówi o projektach sieci z R22?
Pewnie w tym przypadku nie byłoby problemu gdyby nie to, że sam szkic montazowy - co innego, że dobrze zrobiony- nie został zaakceptowany...klient nie wypłaca pieniędzy bo ... chce projekt... a jakie uprawnienia są niezbędne by dobrać splita?? Kto i na jakiej podstawie powinien taki projekt stworzyć???
Gość: szoł-men
2005-12-09 00:00
Re:Projekt klimatyzacji przy SPLICIE
Inwestor ma prawo zażądać od ciebie róznież wszystkich niezbędnych obliczeń - i mimo, że nasze projekty przeważnie ich nie zawierają, to nie znaczy, że ich nie ma. Obliczenia domyślnie są u projektanta projektu wykonawczego i udostępniane są do wglądu Inwestora lub jego przedstawiciela.