Gość: JOANNA_HVAC
2012-07-11 21:48
Problemy z klimatyzacją sali bankietowej
Witam,
Mam problem z instalacją w klimatyzacji w sali opartej na chłodnicy freonowej i agregacie skraplającym. W gorące upały na zew. mam 33 st. na zew, w pustej sali z przeszkleniem (zakładam max 15 kW bo duże okna) mam 24,5 st. C przy czym nie mogę uzyskać zadanej temperatury nawiewu (16 st). Moc chłodnicy i agregatu ok. 50 kW. Nawet jeżeli by się uprzeć ze za mała jest moc chłodnicza urządzeń to i tak sytuacja "powtarza" się w chłodniesze dni. I tak, gdy za oknem mam 24st. to za chłodnicą mam 16 st. ale temperatura w pom. 23 st (na czujniku pomieszczeniowym). Tej drugiej sytuacji już nie rozumiem i nie potrafię odnieść do wiedzy fachowej. Bo skoro niższa temp. jest na zewnątrz to w pom. mniesze zyski. i na czujniku powinno mi wskazać ok. 18 -19st (pomiary robione późno więc małe nasłonecznienie) Przypomnę, że pomiary są dla pustej sali.
Proszę o pomoc i wyjaśnienie. Może mieliście podobne problemy??
Gość: profil
2012-07-12 09:00
Re: Problemy z klimatyzacją sali bankietowej
wyczyść lub wymień filtry w centrali- jak są zapchane to bedziesz mieć temp nawiewu+16 ale nie będzie przepływu czyli przenoszenia energii powietrzem .
albo albo problem leży po stronie układu chłodniczego - przy takiej mocy jeśli jest to układ ON/Off dla całych 50 kW to masz problem bo temp nawiewny bedzie się wahać od jakichś +8 do +30, przyczyn mogą być setki.
innym z problemów mogą być źle dobrane nawiewniki.
I przy dużym przeszkleniu to temp na zewnątrz nie jest najważniejszym składnikiem zysków ciepła w pomieszczeniu - największe znaczenie ma nasłonecznienie nawet popołudniu - zyski od nasłonecznienia to do 400 W/m2 okna a zyski od różnicy temperatur przy różnicy 6-8 K wyniosą około 15W/m2