Gość: igor44
2010-03-25 14:54
Problem z wsp. oporów miejscowych
Witam
Mam taki problem... Czy mógłbym mnie ktoś nakierować na tabele z których można wyznaczyć współczynnik oporów miejscowych? Posiadam książkę: Wentylacja-Tablice do obliczeń strat ciśnienia Tomasz Klinke. Ale czy nie ma prostszego sposobu wyznaczenia dzeta tylko dla każdej średnicy i ilości powietrza trzeba to przeliczać? jeżeli nie ma to proszę o pomoc i wyjaśnieniu mi tego w sposób łopatologiczny bo chcę wiedzieć czy nie popełniam gdzieś błędu... A może istnieją jakieś programy komputerowe wspomagające projektowanie i obliczenia hydrauliczne w miarę takie do opanowania? Z góry dziękuję za pomoc...
Gość: igor44
2010-03-25 14:56
Re: Problem z wsp. oporów miejscowych
Zapomniałem jeszcze dodać, że chodzi mi o kształtki (trójniki, kolana itp.)
Gość: brat
2010-03-26 10:08
Re: Problem z wsp. oporów miejscowych
Chodzi o kolana i trójniki do wentylacji czy może sieci cieplnych. Co ma płynąć tymi rurami?
Gość: Piotr Nowacki
2010-04-01 22:07
Re: Problem z wsp. oporów miejscowych
wentylacja i klimatyzacja- podstawy A. Pełech. w tej ksiązcze sa kształki i oporami lub łatwymi ich przeliczeniami.
A najprostrzym sposobem jest nakładka na cada typu fluid desk w którym po wybraniu kształtki do narysowania automatycznie podawane są opory.
Gość: lukasz
2010-04-11 14:45
Re: Problem z wsp. oporów miejscowych
Z oporami to jest odwieczny problem. Nie ma jednego pewnego źródła. Zawsze korzystam z Pełecha i Klinke oraz materiaów ashrae. Co do Fluiddeska to trzeba uwazać bo potrafi totalne bzdury podać.
Jeżeli zamierzasz bardzo dokładnie liczyć straty tak zeby potem wentylatory wymiarowac prawie na styk to potem trzeba pamietac zeby na budowie przyplinować wykonawcy. Jedna kształtka moga Ci załatwiccałe obliczenia :).