Gość: Stanisław
2009-05-06 00:00
Problem z wentylacją-pomocy!!!!!
Witam!
Proszę o radę.Jestem właścicielem mieszkania należącej do wspólnoty mieszkańców zarządzanej przez firmę administracyjną.W łazience mam kocioł z zamkniętą komorą spalania (obsługuje c.o. i c.w.u.), w kuchni kuchenka gazowa z piekarnikiem elektr. W marcu była przeprowadzana kontrola kominów wentylacyjnych. W łazience komin wyciąga powietrze, natomiast w kuchni "dmucha" z komina - Pan wpisał w protokole chyba +0,3. Oczywiście w mieszkaniu są okna plastikowe. Jak uchylił okno w kuchni też troche dmuchało. W tym miesiącu dostałęm pismo od administratora budynku, że muszę usunąć usterkę- a w zaleceniach napisali mi, że musze ,,zainstalować nawiewniki w oknach o odpowiednim przekroju" w ciągu 14 od otrzymania pisma i przedstawić oświadczenie administratorce, że usunąłem usterkę. Okres gwarancji budynku minął. Blok ma 5 lat, mieszkam na 2 piętrze.
Co robić? Kto ma za to zapłacić - ja czy fundusz remontowy wspólnoty? Proszę o radę!
Gość: Kuba
2009-05-07 00:00
Re:Problem z wentylacją-pomocy!!!!!
Hmm w zasadzie jeśli w budynku nie zostało nic zmienione na własną rękę powinien zapłacić administrator, ew. wspolnota - bo oczywistym jest ze okna byly szczelne ze komin spalinowy wyrzuca spaliny (wentylator kotła) natomiast grawitacja w kuchni - jak to grawitacja....projektant łatwo się wykpi że okna nie są rozszczelniane i wystepuje odwrotny ciąg. Obecnie nawiewniki okienne sa obowiazkowe
Gość: Stach
2009-05-07 00:00
Re:Problem z wentylacją-pomocy!!!!!
Obecnie nawiewniki okienne sa obowiazkowe
Mogę poprosić o akt prawny ?
Gość: Stanisław
2009-05-07 00:00
Re:Problem z wentylacją-pomocy!!!!!
Ale jakich argumentów mógłbym użyć? Co mam zrobić -wołać jeszcze raz kominiarza i "zmusić" go żeby napisał że jest OK??????????
Gość: Kuba
2009-05-07 00:00
Re:Problem z wentylacją-pomocy!!!!!
Moze dokladniej powiem o co mi chodzilo:) Od 1 stycznia 2009 roku zmienily sie przepisy dotyczące szczelności okien i drzwi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) uległy zmianie wymagane parametry okien. Do końca 2008 roku przy dopuszczalnym współczynniku infiltracji 0,5-1,0 m3/(m*h*daPa2/3) okna mogą zostać wprowadzone do obrotu bez zapewnienia dodatkowego urządzenia nawiewnego, od 1 stycznia 2009 roku współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) zachowując jednocześnie treść § 155 ust. 3, który mówi, że w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
Gość: Kuba
2009-05-07 00:00
Re:Problem z wentylacją-pomocy!!!!!
Co do rady...hmm odwrocenie ciagu prawdopodobnie jest spowodowane przez zamkniete szczelne okna, ciekawe czy jest jakas nasada kominowa...byc moze ma tu znaczenie wiatr itd itp na odleglosc ciezko mi pomoc:)
Gość: Arek E-kom
2009-05-09 00:00
Re:Problem z wentylacją-pomocy!!!!!
Witaj problem prawidłowej wentylacji w twoim przypadku nie jest tylko u ciebie. To normalka wszystkie użądzenia domowe potrzebują tlenu piec gazowy kuchenka i jeszcze np piecyk gazowy. Widocznie ilość wentylacji u ciebie w mieszkaniu nie wystarcza na dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu i jest tendencja podczas pracy któregoś pieca do ciągu powrotnego w twoim mieszkaniu. Jest to nie stety prawidłowy bieg powietrza. Moja rada zamontować obrotową nasadę na kominie i założyć nawiewniki podokienne albo okienne i to powinno ,załatwić temat. Spółdzielnia raczej nie zwróci ci pieniędzy niestety. Pozdrawiam.