Gość: Jarek
2004-01-27 00:00
Problem z wentylacją grawitacyjną w kuchni
Witam!
Zuważyłem, że w moim mieszkaniu w kuchni często powietrze zamiast być wyciągane przez kratkę wentylacyjną jest przez nią nawiewane do mieszkania, często z zapachami gotowania z innych mieszkań.
Proszę o informację, czy wogóle dopuszczelne jest aby powietrze było nawiewane przez kratkę i czy jest to może wada instalacji? Czy są jakies urządzenia, które zabezpieczałyby przed taką sytuacją?
Budynek jest nowy, 2-letni i mieszkam na ostatnim , trzecim piętrze,
Martwią mnie jeszcze zpachy od sąsiadów. Wydaje mi się, że każde mieszkanie ma własny kanał wentylacyjny (podczas remontu przebiłem się do pionu i widziałem tam cztery osobne rury) w związku z tym powietrze najprawdopodobniej miesza sie u wylotu wentylacji i nawiewane jest do mojego mieszkania
Gość: thingrim
2004-01-27 00:00
Re: Problem z wentylacją grawitacyjną w kuchni
z tego co mi sie wydaje masz poprostu wsteczny ciag kominowy ,w sprzedzay dostepne sa takei specjalne zakonczenia komimow ktor eliminuja to zjawisko ,jestes tylko studentem tak ze nie recze za trafnosc moich sugestii ,moze ktos z fachowcow sie wypowie
pozdro
Gość: thingrim
2004-01-27 00:00
Re: Problem z wentylacją grawitacyjną w kuchni
boze nei kominowy tylk wentylacyjny ,ale rada jest taka sama
mysle ze nalezalo by zastosowac taka wyzutnie obratowa (nie znam fachowej nazwy)
Gość: Zbigniew
2004-01-28 00:00
Re: Re: Problem z wentylacją grawitacyjną w kuchni
Mam idealnie podobne problemy i walcze z tym od 7 lat . Ostatnia kondygnacja, komin nie wyciągnięty za kalenicę i jeszcze kilka błędnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Miałem kontakt z różnymi fachowcami i wniosek jest jeden musi być nawiew , który wyeliminuje ten "cug" z komina. Co więc trzeba zrobić (tzn. co ja zrobiłem)1. rozszczelnienie drzwi wejściowych poprzez wyjecie górnej uszczelki - nawiew ciepłego powietrza z klatki, a dlatego górnej żeby nie wiało "po nogach". 2. okna z odpowiednimi nawiewnikami też w górnej części .3. no i nie można oszczędzać na ogrzewani - komin musi być ciepły bo jak zamarza to wówczs nie ciągnie..
Mam oczywiście wsadzonąrurkę , aby komin był podniesiony. Montaż deflektora nie pomógł i trzeba było zdjąć.
Wniosek jest jeden należy grzać iwentylować , ale w sposób jak najmniej uciążliwy dla domowników.
Gość: filip
2004-02-14 00:00
Re: Re: Re: Problem z wentylacją grawitacyjną w kuchni
re kuchnia
a ja (oczywiscie objawy te same), skonstruowałem skrzynkę plastikową z żaluzją nawiewową - odwróconą, szczelną z wlotem i wylotem na spiro.
usytuowane nad koroną kuchni więc nie szpeci - przy wyciągu włączonym wypuszcza ale absolutnie nie wpuszcza. Oczywiście przyczyna czyli deficyt powietrza realizuje sie innymi wpustami szparami etc ale w kuchni jest przyjemniej a ponadto w zimie pokój mojej córki - z kominem - na piętrze jest o wiele cieplejszy gdyż nie posiada lodowatej sciany kominowej.
Pozdrawiam